Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
06 Paź, 2017 - 04:00
Jak pozbyć się brzydkich zapachów w domu

Jak pozbyć się brzydkich zapachów w domu

Julia Ziółkowska

Jak pozbyć się brzydkich zapachów, które pojawiają się w domu? Oto kilka prostych trików, aby nasze mieszkanie zyskało świeżość i ładny zapach.

Nasz dom to wyjątkowe miejsce – to tu przecież odpoczywamy, gotujemy, śpimy… jednym słowem spędzamy w nim mnóstwo czasu. Staramy się więc, aby był czysty i przyjemny. To oznacza, że czasem musimy zastanowić się jak pozbyć się brzydkich zapachów i znaleźć na to skuteczne sposoby. Kilka porad i trików zawartych w tym artykule powinno nam w tym pomóc.

Sposoby na niechciane zapachy w domu

Istnieje kilka głównych źródeł niepożądanych zapachów w domu. Są to: łazienka, kuchnia, dym papierosowy i zwierzęta. Jak pozbyć się brzydkich zapachów i skutecznie je zneutralizować?

Przede wszystkim zadbajmy o czystość:

  • Latem częściej wyrzucajmy śmieci (zwłaszcza, jeśli przygotowujemy ryby lub mięso) i szybko pozbywajmy się resztek jedzenia.
  • Opróżniajmy często popielniczki.
  • Zmieniajmy regularnie podłoże dla naszych zwierzęcych przyjaciół: kocie kuwety i trociny dla gryzoni.

To bardzo pomoże nam w zapachowym dobrostanie. Co jeszcze możemy zrobić?

Podczas gotowania, na przykład kapusty, najlepiej włączać specjalny wywietrznik nad kuchenką. Odkurzajmy mieszkanie odkurzaczem zaopatrzonym we wkłady zapachowe. Możemy też użyć kilku kropel olejku lawendowego.

Dowiedz się więcej: Lawenda – właściwości zdrowotne i kulinarne >>

Olejki eteryczne – naturalne odświeżacze

Stanowią prawdziwe dobrodziejstwo dla domu – mowa o olejkach eterycznych. Są naturalne i mają dodatkowe właściwości zdrowotne. Przykładowo, miętowy koi nerwy, a lawendowy uspokaja – można nawet skropić nimi pościel. Inne olejki, których możemy użyć, aby odświeżyć mieszkanie to:

  • pomarańczowy,
  • goździkowy,
  • sosnowy,
  • cytrynowy,
  • różany,
  • jodłowy,
  • eukaliptusowy.

Przyjemnie jest włączyć specjalny kominek, który podgrzewany za pomocą świecy uwalnia zapach do powietrza. Jeszcze lepszym pomysłem będzie zakup dyfuzora zapachów – to zdrowsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż kominek zapachowy.

Uwalnianie do powietrza naturalnych zapachów to bardzo dobry sposób na relaks po ciężkim dniu. Olejki eteryczne możemy również mieszać i łączyć ze sobą, aby uzyskać efekt czystego domu.

 Jak pozbyć się brzydkich zapachów w domu - olejki eteryczne

Co zrobić z brzydkim zapachem w łazience i kuchni?

Toaleta to miejsce, w którym o nieprzyjemne zapachy nietrudno. Warto więc zaopatrzyć się w ulubione kadzidełko – będzie pełniło nie tylko funkcje zapachowe, ale także dekoracyjne. Kadzidło sprawi, że miejsce to odzyska klimat czystości zwłaszcza, jeżeli WC jest w jednym pomieszczeniu z łazienką. Dbanie o przyjemny zapach to często także kurtuazja wobec współlokatorów.

Domowe pochłaniacze zapachów

Jak pozbyć się brzydkich zapachów w kuchni? Smażenie i gotowanie potraw wyzwala pokłady zapachów – intensywnie wydzielają je zwłaszcza: czosnek, cebula, spalony olej czy ryba. Możemy wówczas użyć domowej roboty pochłaniaczy zapachów stworzonych z cytryn i sody oczyszczonej. Taka mieszanka pomoże skutecznie zneutralizować niechciany zapach.

Dowiedz się więcej: 12 zastosowań cytryny w domu >>

Pachnące zioła na wyciągnięcie ręki

W kuchni także możemy używać olejków eterycznych i kadzideł, ważne aby ich zapach nie trafiał bezpośrednio do potraw. Innym sposobem maskowania woni kuchennych jest używanie do gotowania aromatycznych ziół – pachną niesamowicie.

Regularne wietrzenie mieszkania

Pamiętajmy również o otwieraniu okien i wietrzeniu mieszkania – nawet zimą, gdy temperatura spada poniżej zera.

Gotowe odświeżacze powietrza

Jak pozbyć się brzydkich zapachów innymi sposobami? Na rynku istnieją specjalistyczne firmy produkujące odświeżacze. Czasem są to elektryczne urządzenia (takie jak Brise electric), czasem zwykłe aerozole, niekiedy mieszanki wypełniające buteleczkę, do której trzeba włożyć drewniane patyczki.

Ten ostatni sposób jest bardzo delikatny i nienachalny – zapach często jest na granicy wyczuwalności, ale w utrzymaniu domowej świeżości jest zupełnie wystarczające.

Pachnące płyny do prania i mycia podłóg

Przyjemnym sposobem na ładny zapach są płyny do płukania, których używamy do pościeli i firanek oraz pachnące płyny do mycia podłóg zostawiające świeżość na dłużej.

Świece zapachowe

Gdy zapalimy świeczkę zapachową również uzyskamy efekt przyjemnego zapachu. Świece neutralizują brzydkie zapachy, zwłaszcza te z wosku naturalnego.

Aby zminimalizować przykry zapach papierosów, możemy palić na zewnątrz, na balkonie lub tylko w jednym, dedykowanym ku temu pomieszczeniu (choć ta ostatnia opcja jest najmniej przekonująca).

Cokolwiek zrobimy aby nasz dom ładnie pachniał, bądźmy pewni, że robimy to z poczucia, że o niego dbamy. W końcu zapach to dusza, a z pewnością przyjemniej przebywać w zapachu kadzidlanym lub lawendowym, niż np. papierosowym.

 Jak pozbyć się brzydkich zapachów w domu - saszetki zapachowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ