Michał Nielub
Michał Nielub
12 Lis, 2018 - 20:38

Chorwacja: Jak poruszać się po Zagrzebiu – przewodnik

Michał Nielub

Zagrzeb to nie tylko stolica, ale i największe miasto Chorwacji. Sprawdź, jak poruszać się po Zagrzebiu, by poznać wszystkie jego atrakcje!

Stolica Chorwacji jest zarazem największym miastem w kraju. Pomimo to i być może z powodu braku dostępu do morza, Zagrzeb wydaje się zapomnianym i pomijanym kierunkiem turystycznym. Dowiedz się, dlaczego warto przerwać złą passę miasta i jak poruszać się po Zagrzebiu, by odkryć jego prawdziwe oblicze.

Dlaczego warto spędzić urlop w Zagrzebiu?

Zagrzeb to znakomity pomysł na krótkie wakacje w Chorwacji. Interesująca architektura i część średniowiecznej zabudowy są skondensowane w centrum miasta, skupiając największą liczbę zwiedzających. Urokliwe położenie nad rzeką Sawą sprawia, że Zagrzeb jest znakomitą przestrzenią dla pieszych wędrówek po malowniczych uliczkach. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, jak poruszać się po Zagrzebiu, by rzeczywiście doświadczyć wszystkich uroków miasta.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Jak poruszać się po Zagrzebiu?

W przypadku dość sporego stołecznego miasta warto skorzystać z dobrodziejstw miejskiej komunikacji, mając jednak na uwadze, by swoje zwiedzanie zaplanować jak najrzetelniej, czyli oscylować wokół skupisk zabytków, galerii i muzeów znajdujących się obok siebie. Oszczędzi to mnóstwo czasu, który w przeciwnym razie można stracić na podróż między destynacjami.

Zaczynamy od jednego z dwóch dworców

Praktycznie każdy turysta wysiada na dworcu kolejowym lub autobusowym w Zagrzebiu. Atrakcje tego miasta znajdują się blisko obu lokalizacji. Oba budynki nie zachwycają podróżnych swoim wyglądem – mieszkaniec Polski w zasadzie poczuje się niemal jak w swojej ojczyźnie. Istnieje jednak zasadnicza różnica – na chorwackich dworcach można palić, z czego Chorwaci chętnie korzystają. W Zagrzebiu pierwsze co zatem poczujemy, to dym papierosowy.

Z lotniska na zagrzebski dworzec autobusowy dostaniemy się z firmą przewozową Pleso Prijevoz. Przewoźnik oferuje kursy w godzinach od 7:00 do 20:00, co 30 minut. Podróż do miasta trwa zazwyczaj 40 minut, warto więc przeczytać w tym czasie np. przewodnik po stolicy Chorwacji.

Do centrum dotrzemy również korzystając z komunikacji miejskiej – linia 290 kursuje co 35 minut i kursuje na przystanek Kvaternikov Trg w Zagrzebiu. Zabytki dostrzeżemy niemal natychmiast po tym, jak wysiądziemy – starówka jest oddalona o 500 metrów.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

Dworzec kolejowy w Zagrzebiu

źródło zdjęcia: Getty ImagesLeonid Andronov

Autobusy i tramwaje w Zagrzebiu

W Zagrzebiu ­­istnieje rozbudowany system komunikacyjny opierający się na przejazdach autobusami i tramwajami. W przypadku całodziennego zwiedzania miasta warto wykupić jednodniowy bilet komunikacji miejskiej, który uprawnia do przejazdów wszystkimi liniami.

W przypadku dłuższego pobytu należy zapoznać się ze strefami taryfowymi i różnicą między strefą dzienną a nocną.

Na skuteczne transfery pomiędzy przystankami w całym mieście pozwala przede wszystkim sieć autobusów 113. Amatorom nocnego życia miasta polecamy przyjrzeć się rozkładowi linii nr 4, która jest jej alternatywą po zachodzie słońca.

Całą komunikacją miejską zarządza spółka Zagrebački električni tramvaj. Zawiaduje zarówno autobusami, jak i tramwajami, które poruszają się po zagrzebskich ulicach. Dostępne są dwie formy biletówpapierowy (tzw. vrijednosna karta) oraz w postaci karty cyfrowej. W ciągu dnia możemy nabyć zarówno bilety 30 miniutowe, jak i 90 minutowe.

Latem do oferty komunikacyjnej dochodzą również autobusy turystyczne i pociąg z lokomotywą w postaci traktora.

Kolejka linowo-turystyczna

Istnieje także możliwość skorzystania z kolei linowo-terenowej, zwanej Uspinjača. Nie jest to jednak uniwersalna alternatywa komunikacyjna, a raczej atrakcja turystyczna. Kolejka Zagrebačka uspinjača mieści maksymalnie 28 osób i oferuje jedną z najkrótszych tras kolejkowych na całym kontynencie. Mierzy sobie ona 66 metrów, a czas przejazdu nie przekracza minuty.

Kolejka – niegdyś parowa, dzisiaj elektryczna – mimo wszystko ma niezwykle istotne zastosowanie. Umożliwia dotarcie z Górnego Miasta do Miasta Dolnego w o wiele szybszym czasie. Wystarczy wspomnieć, że nazwy tych dzielnic nie są przypadkowe. Wynikają z faktycznego położenia na dwóch różnych wysokościach geograficznych – przebycie tej trasy pieszo może być uciążliwe. Szczególnie gdy decydujemy się zwiedzać Zagrzeb z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zagrzebiu, które musisz poznać

Jak poruszać się po Zagrzebiu? Kolejka do Górnego Miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / Believe_In_Me

Jak poruszać się po Zagrzebiu? Częściowo pieszo

Zagrzeb jest największym chorwackim miastem – ostatecznie jest to stolica tego kraju. Musimy być świadomi, że nie wszędzie dotrzemy na piechotę. Być może wytrwali piechurzy dadzą radę przejść z Vielikej Goricy do historycznego centrum miasta. Niemniej po 20-kilometrowym spacerze prawdopodobnie nie będzie nam się chciało już dalej zwiedzać.

W każdym razie jeżeli uda nam się dotrzeć na dworzec autobusowy, to stąd już blisko do największych atrakcji Zagrzebia. Muzea w najbliższej lokalizacji to np. oddalone o niecałe 3,3 km Muzeum Archeologiczne. Po drodze będziemy mogli nieco odpocząć w Parku Króla Kersimira IV lub Parku Josipa Jula Strossmayera, które niechybnie przemierzymy.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11

Ile kosztuje taksówka w Zagrzebiu?

Zagrzeb to miasto, w którym nietrudno o taksówkę. Taryfę można znaleźć na jednym z wielu miejsc postojowych lub zamówić telefonicznie. Trzeba jednak liczyć się z relatywnie wysokimi kosztami (prawie 20 HRK za samą opłatę wstępną + 7 HRK za każdy kilometr). Koszt przejazdu wzrasta pomiędzy godziną 22:00 a 17:00, a także w przypadku dodatkowych opłat za walizki.

Dowiedz się więcej: Ceny w Chorwacji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Chorwacji?

Jak poruszać się po Zagrzebiu samochodem?

Decydując się na przyjazd do Zagrzebia samochodem, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Jak każde duże miasto, istnieje spory problem z dostępnością miejsc parkingowych. Niemniej jednak w historycznym centrum miasta znajduje się ok. 7 dużych parkingów, mogących stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania.

Musimy się liczyć jednak z tym, że za ich korzystanie przyjdzie nam zapłacić. Stawki są zróżnicowane – np. na Best in Parking przy ul. Trg Petra Preradovića za dobowy postój zapłacimy 800 HRK.

Rower – świetny pomysł na zwiedzanie Zagrzebia

Turyści preferujący aktywne zwiedzanie nie zawiodą się Zagrzebiem. Miasto to oferuje rozbudowaną sieć dróg rowerowych, dzięki którym bezpiecznie zwiedzimy stolicę Chorwacji na rowerze. Na zwykłą wycieczkę objazdową powinniśmy przeznaczyć minimum od 3 do 4 godzin. Chcąc zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca, warto zatrzymać się na dłużej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

 

Najlepsza forma poruszania się po Zagrzebiu

Jak zatem poruszać się po Zagrzebiu? Podobnie jak w przypadku każdego innego większego miasta – w sposób mieszany. Piesze wycieczki pozwolą nam na dotarcie do zakamarków, których nie ma w przewodnikach. Musimy jednak pamiętać o tym, że miasto to liczy sobie ponad 800 tys. mieszkańców i zajmuje 641 kilometrów kwadratowych. Dotarcie do wszystkich atrakcji na własnych nogach jest zadaniem dla naprawdę wytrawnych piechurów.

Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z połączeń autobusowych z lotniska (jeżeli przylecieliśmy samolotem) i dotarcie tramwajem do najbliższej wypożyczalni rowerów. Chorwacka stolica jest przyjazna dla rowerzystów, toteż ten sposób zwiedzania ani zbyt mocno nas nie umęczy, a możemy szybciej docierać do punktów docelowych. Jeżeli przyjechaliśmy z naszymi dziećmi, warto zapytać o doczepiany fotelik.

Dobra oferta komunikacyjna

Zagrzeb może pochwalić się bogatą ofertą komunikacyjną dla szerokiego spektrum turystów. Optymalnym rozwiązaniem dla wielu z nich będzie zakup karty Zagrzeb, umożliwiającej skorzystanie z rabatów na największe atrakcje stolicy, a także oferującej zniżki w lokalach gastronomicznych.

Osoby zastanawiające się, jak poruszać się po Zagrzebiu, powinny pamiętać, że ważna karta to również darmowe przejazdy transportem publicznym przez dobę do trzech – w zależności od rodzaju karty. Nabędziemy ją przez Internet lub w Centrum Informacji Turystycznej, do którego warto zajrzeć także po to, by uzupełnić swoje informacje i plan na najbliższe dni w malowniczej stolicy Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ