Michał Nielub
Michał Nielub
08 Lis, 2018 - 18:44

Chorwacja: Jak poruszać się po Zadarze – przewodnik

Michał Nielub

Zadar zamyka pierwszą piątkę największych miast w Chorwacji. Warto wiedzieć, jak poruszać się po Zadarze, by poznać to miasto jak najlepiej.

Zadar to miasto, które liczy sobie 3000 lat. Oprócz przedstawienia jego niesłychanej historii i przybliżeniu najważniejszych atrakcji turystycznych podpowiemy, jak poruszać się po Zadarze, a także który środek transportu będzie najlepszy w tym mieście dla turysty i dlaczego.

Zadar – miasto, które trzeba zobaczyć

Znacząco zniszczone podczas II Wojny Światowej chorwackie miasto naznaczone jest bogactwem różnych wpływów, które po dziś dzień czynią z Zadaru swoisty tygiel kulturowy. Wioska zastana jeszcze przez Rzymian szybko stała się dzięki nim jedną z najbardziej fascynujących miejscowości wybrzeża Dalmacji. Do rozkwitu Zadaru przyczyniły się również chociażby średniowieczne wpływy wenecjan, którzy uczynili z miasta istotny ośrodek kulturowy. Jak poruszać się po Zadarze, by czar najważniejszych dalmackich zabytków nie umknął naszym oczom? Od czego rozpocząć piękne chorwackie wakacje?

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawostki o Zadarze, które musisz poznać

Jak poruszać się po Zadarze? Sposobów jest całkiem sporo!

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Jak poruszać się po Zadarze?

Aby sprawnie zobaczyć wszystkie oferowane przez miasto Zadar atrakcje i by w pełni wykorzystać czas przeznaczony na zwiedzanie, podpowiadamy, jak poruszać się po Zadarze skutecznie i szybko. A możliwości komunikacyjnych jest całkiem sporo – w końcu to miasto liczące sobie ponad 75 tys. mieszkańców.

Komunikacja autobusowa w Zadarze

Komunikacja miejska w Zadarze jest dość sprawna. Do centrum można dojechać liniami 2, 4 czy 9. Sieć komunikacji obejmuje aż 12 linii autobusowych, zatem aktualny rozkład dostępny na przystankach powinien okazać się wystarczający, by zaplanować swoje zwiedzanie zgodnie z indywidualnymi preferencjami czasowymi.

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Kralja Tvrtka 2A – tuż obok Dworca Głównego. Stąd mamy już od 6 minut do 9 minut nad zadarskie nabrzeże, na którym znajduje się fontanna w stylu imperialnym. Wybudowana została w 1546 roku i początkowo służyła do zaopatrywania w świeżą wodę weneckie statki oraz mieszkańców Zadaru. Zabytki znajdujące się w pobliżu to również Kościół Matki Boskiej.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

Jak poruszać się po Zadarze samochodem?

Przybywając do Zadaru autobusem lub pociągiem, wysiadamy w pobliżu wypożyczalni samochodów. Z racji dosyć dużego oddalenia tej części miasta od Starówki, na której znajdują się główne atrakcje, można wypożyczyć auto na jeden dzień i udać się do centrum Zadaru. Muzea, jakie można tam zobaczyć, wprawią w zachwyt nawet najwytrawniejszych znawców sztuki – w najbliższej okolicy samej ul. Mihovila Pavlinovića znajdują się aż cztery takie obiekty.

Warto wiedzieć, że w okolicach Starego Miasta znajduje się 19 parkingów, z czego jeden darmowy jest zlokalizowany przy Marka Marulića 4. Oddalony jest on jeden kilometr od największych atrakcji miasta, w tym wspomnianych powyżej muzeów oraz wielu znanych zabytków sakralnych. Odległość tę możemy przebyć na piechotę w niecałe 20 min. Przy okazji przejdziemy przez np. Park im. Vladimira Nazora, który potrafi zachwycić niejednego turystę.

Taksówka – wygodny sposób poruszania się po Zadarze

Zadar oferuje także możliwość podróżowania taksówką. Lokalne taryfy można zamówić przez telefon pod numerem 00385 (0) 23 251 400 lub złapać je w okolicach przystanku na wybrzeżu Liburnian obok mostu na obwodnicy Branimirova lub przy centralnym dworcu autobusowym. Ceny (19 – 45 HRK za 5 kilometrów) różnią się w zależności od przewodników i kierowców, warto więc ustalić koszt przejazdu jeszcze przed uruchomieniem licznika.

Pozytywne recenzje, jakie znaleźć można w Internecie, dotyczą takich korporacji taksówkarskich jak: Taxi Zadar, Taxi Transfers Johnnie oraz Taxi Lulic. Użytkownicy doceniają w ich przypadku przede wszystkim możliwość skontaktowania się przez Facebooka, a także wysoką kulturę osobistą kierowców. Warto podkreślić, że są to opinie zgoła odmienne od tych, które znamy z naszych rodzimych realiów taksówkarskich, zatem skorzystanie z tych usług może być miłą odmianą dla polskiego turysty.

Jak poruszać się po Zadarze? Można także gondolą!

Weneckie wpływy sprzed kilku wieków stały się inspiracją dla kolejnej atrakcji tego zjawiskowego miasta. Barkajoli – zadarscy gondolierzy staną się przewodnikami w podróży ukazującej to miasto z nieoczywistej perspektywy. Jest to też idealny pomysł na to, by ciekawie zwiedzić Zadar z dziećmi – nie od dziś wiadomo, że nasi najmłodsi członkowie rodziny uwielbiają wszelkiego rodzaju nowości. Podróż gondolą z pewnością utkwi na długo w pamięci.

Dostępne są głównie wycieczki wokół zadarskiego portu, jednak i to dostarczy odpowiedniej dawki wrażeń. Warto wiedzieć, że gondolierzy w tym mieście mogą poszczycić się niezwykle długą tradycją. Obecni są już od XIV wieku i choć obecnie uznawani są przede wszystkim za atrakcję turystyczną, to w przeszłości stanowili ważny sposób poruszania się po Zadarze.

 

Rower – tani i szybki sposób zwiedzania Zadaru

Dla osób zastanawiających się, jak poruszać się po Zadarze szybko i tanio, rower może być ciekawą opcją. Z uwagi na wąskie, historyczne uliczki może się to wydawać nawet lepszą alternatywą dla samochodu. Pomysł poruszania się na rowerze może wydawać się jeszcze ciekawszy, jeżeli wspomnimy, że na terenie tego miasta funkcjonują wypożyczalnie tych sprzętów.

Wbrew pozorom jednak może być to uciążliwa forma przemieszczania się ze względu na niewielką szerokość uliczek, a także dużą liczbę spacerowiczów. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak fakt, że znacznie łatwiej znajdziemy miejsce do pozostawienia roweru niż samochodu, a także znacząco większy zasięg niż gdybyśmy zwiedzali Zadar na piechotę.

Zadar najlepiej zwiedzać na własnych nogach!

Mając na uwadze specyfikę zadarskich ulic, mimo wszystko najwygodniejszą formą zwiedzania tego miasta jest przemieszczanie się na piechotę. Niezależnie od tego, w jaki sposób przybędziemy do Zadaru – samolotem, samochodem, promem czy pociągiem – to na Stare Miasto przedostaniemy się w stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo dzięki spacerowi jesteśmy w stanie przyjrzeć się dokładniej wszystkim zabytkom, a także trafić na miejsca, których nie znajdziemy w żadnym przewodniku, w tym także na najlepsze restauracje serwujące lokalne dania.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka)

Warto wspomnieć, że tylko 20 minut spacerem dzieli nas od Dworca Głównego oraz Dworca Autobusowego na Starówkę, gdzie znajdziemy największe atrakcje. Jeżeli przybędziemy do tego miasta promem, do najciekawszych miejsc będziemy mieli jeszcze bliżej. Przystań promowa znajduje się przy ul. Liburnska Obala, dokładnie w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Morskiej. Za nią zobaczymy już Stare Miasto.

 

Jak dotrzeć do centrum z lotniska?

Sytuacja może się skomplikować w momencie, gdy przybędziemy do Zadaru samolotem. Lotnisko oddalone jest o ok. 10 kilometrów od Starego Miasta. Przebycie takiej odległości bez użycia środka transportu, szczególnie jeżeli wakacje w Chorwacji spędzamy z dziećmi, jest niemożliwe. Niemniej istnieje rozwiązanie tej sytuacji – tuż obok wyjścia z terminalu lotniczego znajduje się przystanek autobusowy, z którego można dostać się bezpośrednio na Dworzec Główny. Stąd już kilka minut drogi dzieli nas od największych atrakcji miasta. Innym rozwiązaniem są oczywiście taksówki, które jednak od autobusu będą dużo droższe.

Dowiedz się więcej: Ceny w Chorwacji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Chorwacji?

Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, by poruszać się między turystycznymi destynacjami, należy liczyć się z koniecznością przemierzenia większego obszaru miasta pieszo. Dzieje się tak choćby ze względu na fizyczną bliskość zabytków i pereł architektury skrywanych w zakamarkach miasta. Z jednej strony może być to dla niektórych problematyczne, z drugiej zaś zmusza turystów do zatrzymania się i pozwala dostrzec to, co za szybą pędzącego samochodu jest niemożliwe do zobaczenia. Wędrowanie po zabytkowych dzielnicach miasta to także okazja do żywego kontaktu z wyjątkową kulturą, zapachem i smakiem Zadaru – miejsca, o którym nie da się zapomnieć!

ZOBACZ RÓWNIEŻ