Michał Nielub
Michał Nielub
10 Lis, 2018 - 17:55

Chorwacja: jak poruszać się po Trogirze – przewodnik

Michał Nielub

Trogir to piękne miasteczko w Dalmacji, które szczyci się bogactwem zabytków i kameralną atmosferą. Jak poruszać się po Trogirze, by wszystko zobaczyć?

Niewielkie portowe miasto w pobliżu popularnego Splitu wyróżnia się niezwykłym położeniem. Starówka Trogiru mieści się na wysepce leżącej pomiędzy lądem a wyspą Ciovo. Dostać się na nią można przechodząc przez most liczący sobie ponad pół kilometra. W artykule podpowiemy, jak poruszać się po Trogirze oraz dokąd się udać, żeby najpełniej doświadczyć wyjątkowości miasteczka.

Trogir – atrakcje dla pasjonatów kultury i historii

Już w epoce średniowiecza Trogir słynął z architektów i rzeźbiarzy wyróżniających się imponującym talentem. To właśnie dzięki nim miejscowość pod Splitem obfituje dziś w muzea, galerie sztuki i niepowtarzalne zabytki. Piękno Trogiru dopełnia urokliwe położenie miasta i jego historyczna zabudowa.

Wybór Trogiru i okolic na urlopową destynację to więc gwarancja, że nasze wakacje w Chorwacji będą stanowić frajdę dla całej rodziny.

Jak poruszać się po Trogirze?

Niewiele miasteczko portowe nie wymaga planowania specjalnej taktyki komunikacyjnej, by przemierzyć je wzdłuż i wszerz. Mimo to turyści mogą skorzystać z pewnych udogodnień, takich jak komunikacja wodna.

Samochód lepiej zostawić na parkingu

Turyści zmotoryzowani nie muszą obawiać się braku miejsc parkingowych. Auto mogą zostawić na ogromnym parkingu przed bramami miasta, w miejscu, które jest jednocześnie wspaniałym punktem obserwacyjnym trogirskiej starówki. Podróż autem po miasteczku nie jest jednak ani praktyczna, ani możliwa. Poruszanie się jakimkolwiek pojazdem po wąskich uliczkach jest zabronione. Wyjątek stanowią skutery (tylko w niektórych miejscach), a także droga na niewielką wyspę Ciovo, leżącą w granicach administracyjnych miasta.

Co do zasady jednak swój samochód musimy pozostawić na parkingu, który znajduje się przed bramami miasta. Jeden z płatnych parkingów znajduje się tuż przy przystani żeglarskiej przy ulicy Hrvatskich žrtava 24. Według informacji znalezionych na forach podróżniczych koszt jednej godziny postoju to około 5 kun. Z uwagi na niewielkie rozmiary Trogiru, parking jest doskonałym miejscem rozpoczęcia zwiedzania miasta, ponieważ blisko znajdują się jego największe atrakcje i zabytki.

Komunikacja miejska w Trogirze

Jeśli ktoś poważnie zastanawia się, jak poruszać się po Trogirze publicznymi środkami transportu, to prawdopodobnie się rozczaruje. Zwiedzanie maleńkiego miasteczka przy pomocy autobusów czy taksówek nie ma po prostu najmniejszego sensu. To właśnie możliwość przechadzania się po historycznych uliczkach w klimacie średniowiecza (a niekiedy i antyku) stanowi jedną z największych atrakcji Trogiru.

Autobusy będą jednak przydatne, by dostać się chociażby do pobliskiego Splitu – jednego z najbardziej popularnych chorwackich miast. Zawiezie nas tam autobus linii 37.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Starówka Trogiru leży między lądem a wyspą Ciovo

źródło zdjęcia: Getty Images / mrak_hr

Droga na wyspę Ciovo? Łódka doskonałym środkiem transportu!

Wyspa Ciovo jest jednym z najbardziej polecanych miejsc do obejrzenia w Trogirze. Problematyczną kwestią może być przedostanie się do niej. Jeżeli przybędziemy do Chorwacji własnym samochodem, musimy się nastawić na wielogodzinne stanie w korkach, a także na problem ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingach. Na wyspę wiedzie tylko jedna droga, natomiast historycznych uliczek Ciovo nie zwiedzimy z siedzenia kierowcy. Obowiązuje tam bowiem zakaz wjazdu wszelkich pojazdów.

Jak więc najlepiej dostać się na wyspę Ciovo, by ją zwiedzić? Najlepszym rozwiązaniem są łódki. Kursują one regularnie co godzinę i dostępne są praktycznie we wszystkich trogirskich marinach – zarówno po jednej, jak i drugiej stronie cieśniny. Koszt takiego środka transportu jest również atrakcyjny, ponieważ wynosi zazwyczaj około 12 kun.

Jak poruszać się po Trogirze w ciekawy sposób? Łodzią podwodną!

Uruchomiona kilka lat temu atrakcja na trasie Seget – Donji – Trogir z pewnością usatysfakcjonuje zarówno dzieci, jak i starszych podróżników. Podwodna wyprawa zachwyci widokami morskiej toni, a także atmosferą przygody!

Są to charakterystyczne czerwone statki podwodne, które można znaleźć na całym chorwackim wybrzeżu. Jest to oferta dedykowana wszystkim miłośnikom natury, a także alternatywa dla tych, którzy nie lubią nurkować, ale chcą podziwiać piękno adriatyckiej fauny i flory. Jest to również idealny pomysł na to, by zwiedzić Trogir z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji

Czerwone łodzie podwodne to duża atrakcja turystyczna w Chorwacji

źródło zdjęcia: Getty Images / Hurvajs11

Podziwianie zabytków z perspektywy jachtu

Nabrzeże Trogiru dosłownie usiane jest przystaniami żeglarskimi. Biorąc pod uwagę jego położenie, nie powinno to dziwić. Droga morska jest również dobrym sposobem na zapoznanie się z tym, co ma do zaprezentowania Trogir. Zabytki miasta doskonale widać z morza.

Obejrzenie ich z tej perspektywy jest możliwe, ponieważ funkcjonuje tam wiele wypożyczalni jachtów oraz łodzi. Korzystając z takiego środka transportu, bez problemu dotrzemy też na wyspę Ciovo. Warto przy okazji uważnie obserwować powierzchnię wody, ponieważ mogą zaskoczyć nas radośnie bawiące się delfiny.

Dowiedz się więcej: Trogir: Zabytki, które musisz zobaczyć!

Jak poruszać się po Trogirze? Najlepiej na piechotę!

Zatem jak poruszać się po Trogirze, by zobaczyć jak najwięcej i poczuć klimat tego wyjątkowego miasta? Musimy pamiętać, że jest to miejscowość licząca sobie nieco ponad 10 tys. mieszkańców. Jego powierzchnia również jest niewielka – skrajne punkty miasta oddalone są od siebie o niecałe 4 kilimetry.

Warto więc zostawić swój samochód gdzieś na obrzeżach miasta i zwiedzać Trogir na piechotę. W taki sposób zapoznamy się z największymi atrakcjami tej miejscowości. Dzięki temu sposobowi poruszania się zobaczymy wszystko, co ma do zaoferowania Trogir – muzeazabytki, kościoła, bary, restauracje i przede wszystkim historyczne uliczki.

 

Jak zwiedzać, by się nie nudzić i… nie zmęczyć?

Podczas jednodniowego wypadu do Trogiru można zobaczyć naprawdę wiele. Wystarczy w tym celu zostawić swoje auto np. przy wspomnianym wyżej parkingu przy ulicy Hrvatskich žrtava 24. Stąd już niedaleko do przystani, z której odpływają łódki na wyspę Ciovo. Dopłyniemy nimi do mariny znajdującej się przy ulicy Obala bana Berislavića 17.

Warto udać się na krótki spacer po wyspie, rozpoczynając jej zwiedzanie od obejrzenia kościoła św. Dominika, a następnie kościoła Wszystkich Świętych. Stąd już niedaleko do Kościoła św. Piotra, który znajduje się w ścisłym centrum wysepki. Jeżeli poczujemy zmęczenie, możemy skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, by potem zwiedzić pozostałe miejsca wyspy Ciovo.

Trogir – atrakcje, które warto zobaczyć z promenady

Deptak okalający nabrzeże Trogiru jest znakomitym punktem obserwacyjnym miejskiej starówki. Promenada otoczona jest ogromnymi palmami nadający miejscowości egzotycznego charakteru. Podczas spaceru warto przyjrzeć się fragmentom murów obronnych miasta, a także bryle wspaniałej twierdzy Kamerlengo. Latem wewnątrz dziedzińca twierdzy można uczestniczyć w projekcji filmów wyświetlanych pod gołym niebem.

Interesujący jest także Kościół św. Dominika z XV wieku, wyróżniający się bogatym zdobieniem wnętrza i rzeźbami zwierzchników Kościoła oraz świętych.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11

Jak poruszać się po Trogirze? Warto przespacerować się promenadą!

źródło zdjęcia: Getty Images / Dreamer4787

Trogir – jego piękno warto zobaczyć z lądu i morza

Odpowiedź na pytanie: jak poruszać się po Trogirze wydaje się więc oczywista. Maleńką miejscowość najlepiej przemierzyć pieszo, zgłębiając jej wszystkie zakamarki, podwórza i dziedzińce, a także kosztując lokalnych specjałów. Dobrze jednak mieć na uwadze, że nie tylko Trogir, ale także jego okolice warte są eksplorowania. Zorganizowana komunikacja miejska i pozamiejska z pewnością ułatwi dotarcie do miejsc rodem z najpiękniejszych baśni.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z możliwości wypożyczenia jachtu – Trogir warto poznać z perspektywy morza. Funkcjonuje w nim wiele dobrych marin, które mogą stanowić doskonałą bazę wypadową do zwiedzania miasta. Szczególnie dotyczy to możliwość przycumowania przy nabrzeżu wyspy Ciovo, na której znajduje się najwięcej zabytków sakralnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ