Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
09 Lut, 2019 - 00:00
Chorwacja: Jak poruszać się po Splicie - przewodnik

Chorwacja: Jak poruszać się po Splicie – przewodnik

Arkadiusz Cierniak

Split to pełna słońca i wyjątkowych zabytków stolica Dalmacji. Dowiedzmy się, jak poruszać się po Splicie, by poznać to miasto w całej okazałości!

Split to miasto położone w środkowej Dalmacji. Liczy ponad 170 tysięcy mieszkańców i jako dumny spadkobierca rzymskiej kultury przyciąga tysiące turystów, którzy odwiedzając dalmatyńską stolicę, mogą poczuć prawdziwą chorwacką atmosferę i podziwiać wyjątkowe zabytki w otoczeniu śródziemnomorskiej zieleni. Jak poruszać się po Splicie i w pełni cieszyć się miejskimi atrakcjami? Opcji jest kilka i zanim rozpoczniemy naszą chorwacką podróż, warto zdecydować się, która będzie dla nas najlepsza i uczyni wakacje w Chorwacji niezapomnianym przeżyciem!

Jak poruszać się po Splicie? Poznajmy najlepsze rozwiązania!

Autobus

Na pytanie, jak poruszać się po Splicie, większość osób poleciłaby autobus. Dlaczego? W tym mieście komunikacja autobusowa to rozbudowana sieć połączeń, która umożliwia proste i niedrogie dotarcie do każdego miejskiego zakątka.

Dzieje się tak, gdyż po podzielonym na cztery strefy komunikacyjne Splicie jeździ regularnie kilkadziesiąt linii: te od numeru 1 do 35, a także 39 i 40 kursują po mieście, natomiast linie od numeru 36 do 90 kursują po regionie i okolicy.

Warto dodać, że większość pojazdów jest nowoczesna i klimatyzowana, co znacznie zwiększa jakość naszej podróży. Na mniej uczęszczanych trasach możemy jednak napotkać wysłużone pojazdy, które z pewnością nie pozostawiają po sobie dobrego wrażenia. Bilety możemy kupować u kierowcy oraz w miejskich kioskach, jednak warto wiedzieć, że te kupione w kiosku są nieco tańsze.

Dzięki dobrze rozbudowanej komunikacji turyści mogą cieszyć się odkrywaniem i poznawaniem regionu oraz dalmatyńskiego Splitu. Atrakcje, które rozsiane są po całym mieście, nie odstręczają turystów odległością, a podróż w większości przypadków przebiega w komfortowych warunkach. Na plus należy zaliczyć także cenę biletów, która w porównaniu z taksówką czy Uberem jest znacznie niższa.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Jak poruszać się po Splicie? Dworzec autobusowy i kolejowy znajdują się w pobliżu portu

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Taxi

Split jest dużym chorwackim miastem, a odległości między jego poszczególnymi punktami mogą być naprawdę spore. Tym samym dość popularnym rozwiązaniem jest tu korzystanie z taksówek.

Sieć korporacji taksówkarskich jest mocno rozbudowana, a każda z firm posiada swoją stronę internetową. Dzięki niej możemy zamówić przejazd lub sprawdzić koszt podróży.

Ciekawą opcją jest możliwość wyboru pojazdu w zależności od naszych potrzeb. I tak możemy zdecydować się na ekonomiczną podróż miejskim autem, minivanem, do którego bez problemu zmieści się kilka osób wraz z ich obszernymi bagażami czy ekskluzywną limuzyną, która zawiezie nas prosto na wyjątkową imprezę, dzięki której na długo zapamiętamy wakacje w Chorwacji.

Na przeciwległym do wygody i komfortu biegunie znajdują się koszty. Nie należą do najniższych i w przypadku większych odległości mogą znacznie uszczuplić nasz portfel. Za rozpoczęcie kursu musimy zapłacić około 25 kun, a za każdy przejechany kilometr około 8 kun.

Zdarza się jednak, że w zależności od dnia, godziny i firmy przewozowej cena za przejazd na tej samej trasie może się znacząco różnić, tym samym warto uważnie wybierać przewoźnika i w miarę możliwości ustalić z góry cenę za pokonaną trasę. Wówczas, szczególnie kiedy kosztami podzielimy się z przyjaciółmi, taksówka może okazać się dla nas najlepszym i pełnym komfortu rozwiązaniem.

Uber

Ciekawa alternatywa dla taksówek, które w Chorwacji nie cieszą się najlepszą sławą. Jeśli nie chcemy rezygnować z komfortu jazdy, a obawiamy się zamawiać taksówkę od nieznanego przewoźnika, warto zdecydować się na Ubera.

Zdecydowaną zaletą tej opcji jest płatność bezgotówkowa, która z góry informuje i reguluje koszty podróży. Podobnie jak taksówkarskie korporacje Uber daje opcję podróży ekonomicznej, autem o podwyższonym standardzie lub w wersji kombi.

Spiesząc się na lotnisko lub chcąc w upalny dzień komfortowo i sprawnie dotrzeć do wybranego miejsca, Uber może okazać się doskonałym wyborem. Podróżując po Splicie z dziećmi, z pewnością docenimy tę opcję podróży, jednak należy pamiętać, że w tym wypadku wygoda generuje niemałe koszty.

Jak poruszać się po Splicie? Taxi lub Uber to wygodne rozwiązanie, gdy zależy nam na czasie

źródło zdjęcia: Getty Images / kali9

Rower

Wybór tego środka  transportu to jedna z najlepszych odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po Splicie. Na ogromny plus zasługuje fakt, iż rower spełni oczekiwania fanów kolarstwa szosowego czy górskiego, a także zaoferuje mnóstwo osobom, które na rower wsiadają jedynie kilka razy do roku i planują spokojną rodzinną przejażdżkę nastawioną na wspaniałe widoki i mnóstwo uśmiechu zamiast wylanych litrów potu i zakwasów.

Z pewnością warto przejechać się rowerem wzdłuż wybrzeża. Napotkamy tam wiele punktów widokowych otoczonych piękną przyrodą i mnóstwem zieleni. Zbliżając się jednak do starówki, z każdym metrem napotykać będziemy tłumy turystów, które skutecznie uniemożliwiają przemieszczanie się jednośladem po ścisłym centrum.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby w wyprawę rowerową wpleść poznawanie chorwackiej kultury i udać się do któregoś położonego w mieście Split muzeum. Takiego, jak choćby Galerija Mestrovic z niezwykłą kolekcją rzeźb czy nietuzinkowego Froggyland, którego ponad stuletnią kolekcję stanowią… wypchane żaby przedstawiające scenki z życia codziennego.

Zarówno dla laików, jak i pasjonatów rowerowej przygody wyjątkowym miejscem na skalę całej Europy jest Park Šuma Marjan. Znajdziemy tam dziesiątki rowerowych tras od bardzo wymagających po rekreacyjne, z których większość gwarantuje niezapomniane widoki!

W Splicie funkcjonuje siedem rozrzuconych po całym mieście wypożyczalni rowerów, więc absolutnie nie należy rezygnować z opcji poruszania się po tak przyjaznym rowerzystom mieście.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Splicie, o których nie przeczytasz w przewodnikach

 

Pieszo

Ze względu na wielkość miasta opcja poruszania się po nim pieszo z pewnością nie może być rekomendowana turystom jako najlepsza. Nie zmienia to jednak faktu, że w Splicie zabytki, najpiękniejsze uliczki oraz wyjątkową chorwacką atmosferę poznamy jedynie przechadzając się pieszo.

Wszystkie najważniejsze atrakcje miasta ulokowane są bowiem w ścisłym centrum, gdzie znajduje się największa wizytówka miasta – Pałac Dioklecjana wpisany w 1979 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W uliczkach, gdzie kiedyś mieściły się pałacowe mury, panuje wyjątkowa atmosfera potęgi starożytnego Rzymu. Wśród pałacowych alejek znajdziemy ulokowane kameralne restauracje i kawiarnie, których wystrój, smak i nastrój w całej okazałości ukazują nam piękną Dalmację.

Cały urok centralnej części miasta dopełniają chorwackie podwórka, gdzie panuje gwar bawiących się dzieci, a lokalni mieszkańcy spędzają razem czas w otoczeniu zieleni i dalmatyńskiego słońca. Jak poruszać się po Splicie, odwiedzając miejskie centrum? Tylko pieszo!

Dowiedz się więcej: Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Malownicze uliczki Splitu najlepiej przemierzać pieszo

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Wiemy już jak poruszać się po Splicie! Ta wyjątkowe miejsce na mapie Chorwacji oferuje turystom mnóstwo atrakcji, jednak aby się nimi w pełni cieszyć, należy korzystać z różnych opcji komunikacji. Choć każda z nich posiada wady i zalety, to odpowiednio z nich korzystając, możemy sprawić, by nasze wakacje w Chorwacji stały się wyjątkowym i niezapomnianym czasem spędzonym w gronie znajomych lub przyjaciół.

Autobusy kursujące w mieście gwarantują wiele niedrogich połączeń do niemal każdego punktu w kurorcie i okolicy. Dla rodziny z dziećmi lub grupy przyjaciół lepszym wyjściem może okazać się skorzystanie z komfortowej i szybkiej podróży taksówką lub Uberem. Nie można jednak zapominać o rowerze, gdyż świetnie zorganizowany Split oferuje wiele atrakcji wyłącznie rowerzystom. Z kolei centrum miasta, istna perła starożytnej architektury i tętniący życiem deptak, to kwintesencja Chorwacji zamknięta na małym skrawku miasta, który zobaczyć można wyłącznie pieszo.

Warto nie ograniczać się w środkach i wykorzystywać możliwie najwięcej opcji poruszania się po Splicie, wówczas czas spędzony w stolicy Dalmacji upłynie nam pod znakiem błogiej sielanki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ