Michał Nielub
Michał Nielub
18 Kwi, 2019 - 06:08

Grecja: Jak poruszać się po Salonikach – przewodnik

Michał Nielub

Greckie Saloniki przyciągają coraz więcej turystów. Dowiedz się, jak poruszać się po Salonikach, by sprawnie zwiedzić największe atrakcje miasta.

Saloniki to greckie miasto, które z perspektywy turystycznej ma wiele do zaoferowania. Wzrost popularności Salonik jako kierunku coraz częściej wybieranego na wakacje w Grecji wynika między innymi z uruchomienia trasy docelowego przelotu jedną z tanich linii lotniczych – Ryanair. Łatwa dostępność do miasta w konkurencyjnie niskiej cenie zachęca, by osobiście przekonać się o tym, jak piękne jest to miejsce. Pozostanie jednak pytanie, jak poruszać się po Salonikach, żeby zobaczyć jak największą ilość zabytków i uchwycić ducha miasta?

Jak najlepiej zwiedzać Saloniki?

Podróżując do Salonik, drugiego pod względem wielkości miasta w Grecji, należy być świadomym możliwości, jakie daje klasyczna komunikacja miejska. Nie wszędzie da się bowiem dotrzeć na piechotę, a jeżeli nawet postanowimy podjąć się pieszej wędrówki, będzie się to wiązało ze stratą czasu, który zdecydowanie lepiej poświęcić na zwiedzanie Salonik, muzeów miejskich czy galerii sztuki.

Zabytki miasta są warte tego, by poświęcić im każdą wolną chwilę, dlatego w zależności od czasu, jakim dysponujemy, należy dobrze zastanowić się, jak poruszać się po Salonikach.

Autobusy z lotniska do centrum Salonik

Linia 78

Tuż przy lotnisku Saloniki – Macedonia SKG znajduje się przystanek autobusowy. By dotrzeć do miasta, należy sprawdzić rozkład ekspresowej linii 78, która ostatecznie zawiezie nas aż do Placu Arystotelesa, Dworca Autobusowego lub Kolejowego. Niezwykłym ułatwieniem jest fakt, że w sezonie letnim autobus 78 kursuje co 20 minut przez całą dobę, w inne okresy zaś jeździ nieco rzadziej, bo co pół godziny.

Linia 79 oraz 79 A i B

Trzy pozostałe linie odjeżdżające spod lotniska to 79 A i B, kursujące wyłącznie w sezonie letnim oraz całoroczna linia 79 (Ikea). Jest to  rozwiązanie najczęściej wybierane przez osoby, które docelowo zamierzają trafić na wybrzeże, do Dworca KTEL Chalkidiki. Stąd już można dostać się do niemal wszystkich miejscowości Półwyspu Chalkidiki i na Riwierę Olimpijską.

Bilety na autobus na trasie lotnisko – centrum to wydatek rzędu 2 € lub 1 € w przypadku ulgi szkolnej.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem?

Jak poruszać się po Salonikach autobusami miejskimi?

Linie autobusów w mieście są wystarczająco rozbudowane, by dotrzeć do większości najważniejszych miejsc. Atrakcje Salonik, które cieszą się największym powodzeniem, zazwyczaj są skomunikowane tak, by jak najbardziej usprawnić przepływ zwiedzających osób.

Dogodna linia 50

Jedną z lepiej rozbudowanych i przemyślanych pod względem bliskości najciekawszych punktów na mapach turystycznych jest linia 50, której autobusy rozpoczynają swój kurs pod Białą Wieżą – koronnym symbolem miasta. Pasażerowie mogą podczas jazdy podziwiać popularne zabytki Salonik, a także zachwycić się ciekawą architekturą miasta. Linia funkcjonuje od rana do późnych godzin wieczornych (8:00 – 21:00).

Ceny biletów

Ceny przejazdów autobusowych zależą od rodzaju zakupionego biletu. Pasażerowie mogą zaopatrzyć się w bilet jednorazowy, który kosztuje 1 € bądź 0,50  € w przypadku prawa do ulgi. Jeśli planujemy co najmniej jedną przesiadkę, warto zakupić bilety, które to umożliwiają.

Bilet uprawniający do dwóch przesiadek w przeciągu 70 minut kosztuje 1,20  € (ulgowy 0,60 €). Trzy przesiadki w ciągu 1,5 godziny to koszt 1,50  € (ulgowy 0,80 €), natomiast bilet na jazdę z czterema przesiadkami w obrębie dwóch godzin można zakupić za 2 € (ulgowy 1 €). Dobrze mieć na względzie, że bilety zakupione w autobusie są droższe o 0,10 €.

Dowiedz się więcej: Ceny w Grecji: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz w Grecji?

Jak poruszać się po Salonikach - koło Białej Wieży zatrzymuje się wiele autobusów i busów

źródło zdjęcia: Getty Images / Leonid Andronov

Zwiedzanie Salonik z wykorzystaniem bus tour

Istnieje alternatywa, która pozwala turystom na obejrzenie Salonik w pigułce. Znajdująca się 15 kilometrów od lotniska Biała Wieża, która stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych w mieście, to także jedno z 8 miejsc, pod którym zatrzymują się busy SightSeeing Thessaloniki.

Oferta przewoźników kierowana jest do osób, którym zależy na szybkim dotarciu do głównych atrakcji Salonik. Zabytki, do których przewozi się uczestników trasy, opatrzone są komentarzami, które przybliżają historię miasta, zdradzając jednocześnie wiele sekretów i ciekawostek dotyczących Salonik.

Trasa przejazdu zajmuje około 70 minut. Koszt takiej wycieczki to 10 € dla dorosłych i 8 € dla dzieci. Nie obejmuje ona biletów wstępu do zwiedzanych miejsc.

Jak poruszać się po Salonikach taksówką?

Taksówki w Grecji to rozwiązanie wygodne, ale także pochłaniające niemałe pieniądze. Żeby dostać się do centrum z samego lotniska, trzeba liczyć się z kwotą 30 €. Cena jest sztucznie windowana, gdyż do podstawowej kwoty za kilometr kierowcy doliczają szereg usług, które zazwyczaj bywają już wliczone w cenę, jak na przykład: dojazd do klienta (gdy taryfa zamawiana była przez telefon), odbiór z dworca czy przewóz bagaży.

Przejazd konkurencyjnym dla taksówek Uberem jest w Grecji nielegalny, zatem nie warto liczyć na rabaty. Jeśli jednak wysokość opłat za przejazd nie gra roli, z pewnością jest to dobra alternatywa, by podróżować do obranego celu szybko i komfortowo.

Wypożyczenie samochodu w Salonikach

Ponieważ koszt skorzystania z usług taksówkarskich w mieście jest dość wysoki, wielu turystów decyduje się na wypożyczenie auta, które stanowi także istotny środek transportu w przypadku planów udania się poza miasto. By skorzystać z auta na najdogodniejszych warunkach, warto zorientować się, które firmy spełnią nasze wymagania za pomocą internetowej porównywarki cen.

Zwiedzając Saloniki z dziećmi, należy zadbać, by auto wyposażone było w fotelik samochodowy i cechowało się dobrym stanem technicznym.

Może się okazać, że wynajem niewielkiego auta na okres siedmiu dni kosztuje porównywalnie (bądź nawet mniej) niż transfer z lotniska do centrum i z powrotem. Warto wiedzieć, że wypożyczenie pojazdu w dużej firmie sieciowej będzie znacznie droższe niż w niewielkich miejscowych wypożyczalniach lub od prywatnych mieszkańców Salonik.

Dowiedz się więcej: Grecja: Wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Jak poruszać się po Salonikach i okolicy z dziećmi? Dobrą opcją jest wypożyczenie auta

źródło zdjęcia: Getty Images / Nadezhda1906

Jak poruszać się po Salonikach pieszo?

Piesze wędrówki po Salonikach mają w sobie wiele uroku i pozwalają turystom na podziwianie detali, na które podczas jazdy często nie zwraca się uwagi. W Salonikach istnieje możliwość wyruszenia na zorganizowaną pieszą wyprawę z przewodnikiem, który zaprowadzi nas w miejsca niebanalne oraz opowie niezwykłe historie na temat sztandarowych zabytków miasta.

Według opinii turystów najbardziej polecaną wycieczką jest „Thessaloniki free walking Tours”. Przewodzi jej grecki staruszek, snujący chwytające za serce barwne opowieści na temat miejsca, w którym żyje i urozmaicający wędrówki grą na regionalnym instrumencie. Jak mówią opinie uczestników, ogromna wiedza i mądrość życiowa mężczyzny sprawiają, że zwyczajna piesza wycieczka staje się prawdziwą przygodą, umożliwiającą dotknięcie historycznej atmosfery miasta.

By skorzystać z niepowtarzalnej okazji wniknięcia w grecki świat z perspektywy lokalnego mieszkańca, należy śledzić stronę internetową wydarzenia i spotkać się z nim w wyznaczonym miejscu, o ustalonej porze.

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Salonikach, o których nie przeczytasz w przewodnikach

W zwiedzaniu Salonik na piechotę pomagają tablice informacyjne po angielsku

źródło zdjęcia: Getty Images / EnginKorkmaz

Żeby odnaleźć najlepszy sposób na to, jak poruszać się po Salonikach szybko i efektywnie, warto łączyć różnorodne rozwiązania komunikacyjne, w które miasto jest wyjątkowo obfite. Najlepiej sprawdzi się jednak zapoznanie z szeroką ofertą linii autobusowych oraz przemierzanie Salonik na piechotę i odkrywanie ich tajemniczych zakamarków, w swoim własnym, niewymuszonym tempie. W przypadku chęci spenetrowania najbliższych okolic dobrym rozwiązaniem jest również wypożyczenie auta, dzięki któremu turyści nie będą musieli uzależniać się od harmonogramów i rozkładów jazdy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ