Michał Nielub
Michał Nielub
06 Kwi, 2019 - 00:00
Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie - przewodnik

Włochy: Jak poruszać się po Mediolanie – przewodnik

Michał Nielub

Jak poruszać się po Mediolanie? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa z punktu widzenia zwiedzania tego miasta. Dowiedz się, jak to zrobić najlepiej.

Jak poruszać się po Mediolanie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od naszych preferencji oraz oczekiwań. Jest to miasto liczące ponad 1 mln 300 tys. mieszkańców i jest tylko o ok. 300 tys. mniej zaludnione niż nasza stolica Warszawa. Z tego powodu komunikacja publiczna jest niezwykle rozbudowana, co z jednej strony jest udogodnieniem, z drugiej zaś może wzbudzać konsternację i poczucie zagubienia.

Zwiedzanie Mediolanu

Historia, architektura, moda, styl życia – tymi słowami można opisać Mediolan. Zwiedzanie tego miasta jest szczególnie polecane, jeżeli decydujemy się na wakacje we Włoszech w północnej części tego kraju. Niedaleko stąd znajdują się włoskie góry, Wenecja, Werona oraz morze.

Mnogość zabytków, wydarzeń oraz ciekawych miejsc powoduje, że przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w przewodnik po Mediolanie. Zwłaszcza jeżeli to miasto ma być tylko jednym z miejsc, które zamierzymy zobaczyć w trakcie pobytu na półwyspie Apenińskim. Mediolan to duże miasto, dlatego do jego zwiedzania warto się przygotować, także pod kątem logistycznym.

Dowiedz się więcej: Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna jest kluczowa z punktu widzenia odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po Mediolanie. Ponieważ jest to jedno z największych włoskich miast, publiczne środki komunikacji są tu niezwykle rozbudowane. Wystarczy wspomnieć, że znajdują się tu:

  • 4 linie metra ze 113 stacjami,
  • 81 linii autobusowych,
  • 9 tramwajowych miejskich,
  • 2 linie tramwajowe międzymiejskie.

Co więcej, w przypadku korzystania z tych dwóch ostatnich form poruszania się po mieście wystarczy zakup jednego biletu. Najczęściej wybierany jest ten uprawniający nas do 90-minutowej podróży, niemniej nie brakuje również biletów w innych przedziałach czasowych.

Jak poruszać się po Mediolanie metrem?

Jak w każdym dużym mieście, do punktu docelowego najszybciej dotrzemy z wykorzystaniem metra. Jak zostało wspomniane powyżej, obecnie funkcjonują 4 linie metra. W 2022 roku powstanie również piąta linia, która połączy lotnisko Linate z centrum miasta. Obecnie jednak mamy do dyspozycji następujące linie:

  • M1 – czerwona,
  • M2 – zielona,
  • M3 – żółta,
  • M5 – fioletowa.

Schemat linii metra w Mediolanie dostępny jest tutaj

Rozkład jazdy metra

Rozkład jazdy metra w Mediolanie ulega czasowym zmianom. W celu poznania dokładnej daty odjazdów i przyjazdów najlepiej wejść na stronę ATM (włos. Azienda Trasporti Milanesi) – przedsiębiorstwa, które zarządza transportem miejskim. Na tej witrynie znajdziemy m.in. planer podróży.

Rozkład jazdy poznamy poprzez wyszukanie stacji docelowej, a także wyszukanie najbliższej linii metra. Udostępniono w tym celu specjalne moduły, w których wystarczy podać nazwę ulicy, by odszukać interesujące nas informacje.

Jak poruszać się po Mediolanie? Metrem dotrzemy do najważniejszych zabytków miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / tirc83

Jak poruszać się po Mediolanie tramwajem?

Tramwaje w Mediolanie są wyjątkowe. Pomimo faktu, że większość linii obsługiwanych jest przez nowoczesne tabory, to wciąż na kilku z nich kursują zabytkowe pojazdy. Składy w środku wyglądają dokładnie tak jak 100 lat temu!

Najlepszym tego przykładem jest linia tramwajowa nr 1, która dodatkowo przejeżdża przez zabytkową część Mediolanu. Linie tramwajowe obsługiwane przez historyczne składy rozpoznamy po żółtym oznaczeniu na rozkładzie jazdy.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Autobusy miejskie i podmiejskie

Kwestia tego, jak poruszać się po Mediolanie, nie może być rozpatrywana z pominięciem autobusów miejskich. Komunikacja publiczna w tym zakresie jest bardzo urozmaicona.

Ponadto jest to najlepszy sposób na dotarcie do centrum miasta z portu lotniczego Orio-al-Serio w Bergamo. Alternatywą są transfery obsługiwane przez firmy prywatne lub jazda taksówką, niemniej ceny w przypadku tych środków transportu bywają znacząco wyższe.

Korzystanie z komunikacji publicznej – praktyczne wskazówki

Zarówno tramwaje, jak i autobusy kursują codziennie od 6:00 do ok. północy. Później zaczynają funkcjonować połączenia nocne. Udogodnieniem jest fakt, że w obu przypadkach obowiązują takie same taryfy cenowe.

Ceny biletów

Według cennika obowiązującego w 2019 roku bilet jednorazowy 90-minutowy to koszt w wysokości 1,50 euro. Możemy nabyć również karnet 10-biletowy w cenie 13,80 euro. Jeżeli wiemy, że z komunikacji publicznej będziemy korzystać więcej niż dwa razy w ciągu doby, warto zaopatrzyć się w bilet 24-godzinny (4,50 euro) lub 48-godzinny (8,25 euro). Osobna taryfa obowiązuje poza centrum do Rho Fiera – 2,50 euro w jedną stronę oraz 5 euro w obie strony.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Kasowanie biletów

Jak poruszać się po Mediolanie to również kwestia tego, kiedy i w jaki sposób należy kasować bilety. Papierowe musimy włożyć do kasownika natychmiast po wejściu do autobusu, tramwaju lub metra, ale tylko za pierwszym razem. Jeżeli korzystamy z biletów magnetycznych, musimy je kasować przy każdym wejściu do pojazdu. Co ważne, bilety metra kasuje się również przy wysiadaniu.

Dodatkową specyfiką jest fakt, że chociaż jednorazowe bilety uprawniają nas do korzystania ze wszystkim środków transportu miejskiego, to możemy tylko raz skorzystać z podróży metrem lub kolejką podziemną. W praktyce oznacza to, że jeżeli kupiliśmy bilet jednorazowy, to po skorzystaniu z metra możemy się przesiąść do autobusu lub tramwaju, ale już nie do innej linii metra lub kolejki podziemnej.

Warto również pamiętać, że jeśli odwiedzamy Mediolan z dziećmi, maluchy do 10. roku życia będą mogły skorzystać z komunikacji publicznej za darmo. Pod warunkiem, że podróżują z opiekunem.

Aplikacja miejska ATM Milano

Zarządca komunikacji miejskiej oferuje również aplikację. Dzięki niej szybko dowiemy się, jak poruszać się po Mediolanie. Atutem jest intuicyjny interfejs, dzięki któremu szybko znajdziemy dostępne połączenia, które umożliwią nam dotarcie do miejsca docelowego.

Po uruchomieniu aplikacji widzimy mapę miasta z zaznaczonymi przystankami autobusowymi oraz tramwajowymi, a także stacje metra. Klikając na ikonę, dostajemy widok na najbliższe połączenia.

Istnieje możliwość rozwinięcia informacji o konkretnej linii, dzięki czemu dostajemy szczegółowy wykaz poszczególnych przystanków, na których dany pojazd się zatrzymuje.

Mamy również możliwość szybkiego odszukania najbliższych parkingów samochodowych, a także dokonania zakupu biletów.

Jak poruszać się po Mediolanie? Turyści preferują komunikację miejską

źródło zdjęcia: Getty Images / alexsalcedo

Samochodem po Mediolanie

Korzystanie z własnego samochodu jest możliwe, jednak nie jest to najlepszy sposób na poruszanie się po Mediolanie. Warto mieć świadomość, że ogólnie Włochy nie są przyjaznym krajem dla kierowców, zwłaszcza większe miasta. Korki są synonimem codziennej sytuacji panujących na tamtejszych drogach. Jeżeli jednak typowo miejski ruch nas nie przeraża, warto wiedzieć zawczasu, gdzie znajdziemy parkingi i które z nich są darmowe.

Parkingi

Jednym z najczęściej polecanych parkingów jest ten znajdujący się przy stadionie San Siro. Jeżeli akurat nie jest rozgrywany jakiś mecz, można skorzystać z niego bezpłatnie. Miejsc parkingowych jest dużo i to jest głównym powodem dużego zainteresowania ze strony turystów.

Niemniej parkowaniu w tym miejscu może być niebezpieczne – nie brakuje opinii w Internecie osób, których samochody zostały okradzione lub ukradzione. Być może lepszym pomysłem będzie skorzystanie z innego parkingu. Listę parkingów w Mediolanie znajdziemy np. tutaj.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Mediolanie, które musisz poznać

Wakacje we Włoszech mogą być fascynującym przeżyciem. Zwłaszcza jeżeli pasjonujemy się kulturą, historią lub zabytkami i potrafimy docenić urokliwe miejsca.

Jak poruszać się po Mediolanie? Mając na uwadze specyfikę włoskich miast, które nie są przyjazne dla kierowców, znacznie lepszym rozwiązaniem od auta jest skorzystanie z komunikacji publicznej, która w Mediolanie jest bardzo dobrze zorganizowana. Najszybciej do miejsca docelowego dotrzemy, korzystając z metra, niemniej linie autobusowe oraz tramwajowe również są atrakcyjną formą przemieszczania się po tym mieście.

ZOBACZ RÓWNIEŻ