Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
08 Gru, 2018 - 09:28
Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik

Chorwacja: Jak poruszać się po Makarskiej – przewodnik

Arkadiusz Cierniak

Dowiedz się jak poruszać się po Makarskiej i odkryj ten idealny na urlop, tętniący życiem chorwacki kurort położony w bajecznej Dalmacji.

Makarska to znany i lubiany przez turystów chorwacki kurort położony w malowniczej Dalmacji. Choć miejscowość nie jest duża, warto wiedzieć, jak poruszać się po Makarskiej, by odkryć jej wszystkie najpiękniejsze zakątki.

Jak poruszać się po Makarskiej?

Odwiedzając Makarską, każdy powinien wiedzieć jak właściwie się po niej poruszać. Choć nie ma opcji idealnych, a każde ma wady i zalety, to należy przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to, które będzie dla nas optymalne. Bez wątpienia najwygodniejsza wydaje się podróż taksówką lub Uberem. Pozwala także zaoszczędzić sporo czasu, gwarantując nam maksymalny komfort. W ten sposób nie zaoszczędzimy jednak pieniędzy!

Jeśli na oszczędnościach podczas wakacji w Chorwacji nam zależy, a nie chcemy rezygnować z mobilności, polecamy rower. Z łatwością możemy go wypożyczyć i cieszyć się wspaniałymi trasami oraz widokami bez względu na poziom naszego zaawansowania.

Autobus, mimo iż nie pozwala nam podróżować po samej Makarskiej, gwarantuje niedrogą możliwość zwiedzania okolicy i poznania dalmatyńskiego stylu życia, zdecydowania urozmaicając nasze pobyt w Chorwacji!

Ostatnią i najbardziej oczywistą możliwością jest chodzenie pieszo. Nie należy jednak bagatelizować tej opcji, gdyż w połączeniu z niewielką powierzchnią, na jakiej położony jest kurort oraz skomasowaniem dalmatyńskich atrakcji, wybierając inne środki transportu, spora ich część może nam zwyczajnie umknąć.

Jak poruszać się po Makarskiej, by odkryć jej wszystkie wspaniałe zakątki?

źródło zdjęcia: Getty Images / IrinaSen

Rower – idealny sposób zwiedzania malowniczej okolicy

Wybór roweru to świetny pomysł i zarazem jedna z trafniejszych odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po Makarskiej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość przeżycia wyjątkowej przygody bez względu na to, czy jesteśmy doświadczonymi pasjonatami kolarstwa, czy zamierzamy wybrać się na niewymagającą i pełną uroczych widoków przejażdżkę z rodziną lub przyjaciółmi.

W miejscowości Makarska atrakcje kryją się bowiem w bujnej śródziemnomorskiej przyrodzie i kontraście między górami a morzem. Dla zaprawionych w boju cyklistów świetną informacją będzie fakt, iż nad miasteczkiem wznosi się szczyt górski Sv. Jure należący do masywu Biokovo, którego ponad trzydziestokilometrowy podjazd od 0 do 1800 metrów nad poziomem morza jest prawdziwą gratką dla fanów jednośladów.

W samej Makarskiej i okolicy nie brakuje oczywiście mniej wymagających tras. Idealnym wyborem dla całej rodziny jest przejażdżka malowniczą drogą wzdłuż wybrzeża, z którego roztacza się piękny widok na kurort i góry.

Doskonałym wyborem dla chcących zwiedzić Makarską i jej okolice rowerem będzie trasa wiodąca przez las, która następnie wiedzie wzdłuż klifów, gdzie raz po raz mijamy zapierające dech w piersiach dzikie plaże.

W miasteczku funkcjonują aż cztery wypożyczalnie rowerów, ponadto wypożyczenie sprzętu oferuje swoim gościom wiele lokalnych hoteli.

 

Wygodna taksówka lub Uber

Na pytanie, jak poruszać się po Makarskiej najwygodniej, bez wątpienia odpowiedzielibyśmy, że taksówką. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to mimo bezsprzecznych plusów posiada spore mankamenty. Pierwszym i najważniejszym z nich jest bez wątpienia koszt. Taksówki uważane są w Chorwacji jako najdroższy środek transportu, a ich cena zdecydowanie przewyższa polskie standardy.

Postój taksówek w miasteczku znajduje się tuż przy dworcu autobusowym w samym centrum kurortu. Warto podkreślić, że nadszarpnięta opinia chorwackich taksówkarzy także nie wpływa korzystnie na wybór tego środka transportu. Wynika ona z różnic cenowych, jakie dyktowane są turystom za przejazd na tej samej trasie.

Choć dla wielu podróż taksówką to ostateczność, koszty podzielone między kilka osób mogą okazać się znośne i niewygórowane, a wygodna i szybka podróż we wskazane miejsce bezsprzecznie umili nasze wakacje w Chorwacji.

Ciekawą i wartą uwagi jest funkcjonujący od niedawna w miasteczku Uber. Na jego plus względem taksówek należy podać konkurencyjną, choć nadal nie najniższą cenę oraz fakt, iż za podróż płacimy bezgotówkowo z góry. Jeśli zależy nam przede wszystkim na czasie oraz wygodzie, ta opcja wydaje się dla nas idealna!

 

Autobus – dobra opcja na wycieczki poza miasto

Jak poruszać się po Makarskiej autobusem? Na wstępie należy zaznaczyć, że w kurorcie nie istnieje możliwość poruszania się komunikacją miejską, a wszystkie opcje podróży autobusem dotyczą podróży międzymiastowych!

Uważamy, że nie należy jednak całkowicie rezygnować z tej opcji, gdyż niezwykła regularność połączeń pozwala za niewielkie pieniądze zwiedzić okolicę miasteczka lub wybrać się na jednodniową wycieczkę do innego turystycznego miasta w Chorwacji. Zwiedzając okolicę autobusem, oszczędzamy sporo na paliwie i miejscach parkingowych. Cena za bilet autobusowy waha się bowiem od kilku do kilkunastu złotych.

Autokarami z dworca autobusowego zlokalizowanego w centrum Makarskiej pojechać możemy między innymi do Splitu, Dubrownika czy Trogiru. Z pewnością taka wycieczka urozmaici i pozwoli na długo zapamiętać słoneczny urlop w Chorwacji.

 

Po Makarskiej najlepiej poruszać się pieszo!

Choć wybór spacerów jako docelowej formy poruszania się po mieście wydaje się najbardziej prozaiczny i z pozoru niewygodny, to po dłuższej chwili zastanowienia dochodzimy do wniosku, że najprostsze rozwiązania zazwyczaj nie zawodzą. W przypadku Makarskiej forma poruszania się pieszo pozwoli nam po prostu zobaczyć więcej! Nie ominą nas bowiem żadne atrakcje i zabytki, które poukrywane są w najróżniejszych miejskich zakamarkach, a rodzinny spacer może okazać się początkiem wyjątkowej przygody.

W miejscowości Makarska zabytki doskonale komponują się z atmosferą śródziemnomorskiej sielanki. Spacerując po centrum, nie umknie nam barokowy kościół św. Marka z wyjątkowym ołtarzem głównym w stylu weneckim oraz ołtarzem bocznym, który został w pełni wykonany ze srebra. Przed kościołem znajduje się także piękna barokowa fontanna, która wspaniale dopełnia gwarny chorwacki plac Kaćić.

Na starówkę warto wybrać się także po to, by poczuć, co tak naprawdę kryje się pod znakiem chorwackiej gościnności, pełni kolorów i regionalnych smaków. Rodzinny spacer udowadnia, że Makarska z dziećmi to wybór doskonały!

Domowe lody jedzone w towarzystwie najbliższych, aromaty śródziemnomorskiej kuchni, którą odkrywamy podczas upalnych chorwackich wieczorów, czy wiecznie zielona roślinność okalająca każdą z uliczek, chorwackie alejki i place udowadniają, że warto odkrywać i szukać wakacyjnych wrażeń po prostu chodząc pieszo.

Dowiedz się więcej: Makarska: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

Makarska w Chorwacji – dlaczego warto tu spędzić wakacje?

Makarska to bez wątpienia jeden z najbardziej wyjątkowych kurortów na mapie Chorwacji i Europy. Zapierający dech w piersiach widok ostrych skał i surowych gór, które monumentalnie górują nad okolicą oraz kontrast w postaci łagodnych morskich fal i błękitu, to pierwsze co rzuca się w oczy, gdy odwiedzamy Dalmację. Sam kurort jest zaś dopełnieniem wszystkich wspaniałości, którymi natura obdarzyła ten region.

Wspaniały widok z masywu Biokovo - można tu wspiąć się pieszo lub rowerem

źródło zdjęcia: Getty Images / Eswaran Arulkumar

Makarskiej muzea pielęgnujące regionalne tradycje, historię, zabytki oraz chorwackie uliczki otoczone bujną zieloną roślinnością tworzą niezwykłą i unikatową atmosferę. Nietrudno domyślić się, że wpływa ona na ruch turystów w kurorcie, którzy bawią się i świętują bez wytchnienia na nadmorskich bulwarach.

Wakacje w Chorwacji mogą być niezapomniane i wyjątkowe, jednak do tego niezbędna jest świadomość, jak poruszać się po Makarskiej, by nie przeoczyć żadnej atrakcji!

Dowiedz się więcej: Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji

Wiemy już jak poruszać się po Makarskiej i dlaczego w ogóle warto tu przyjechać. Ta wspaniała wakacyjna miejscowość otwiera przed nami niezwykłe atrakcje i wiele turystycznych możliwości. Wystarczy tylko rozpocząć przygodę!

ZOBACZ RÓWNIEŻ