Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
28 Gru, 2018 - 00:00

Chorwacja: Jak poruszać się po Dubrowniku – przewodnik

Arkadiusz Cierniak

Dowiedz się, czym i jak poruszać się po Dubrowniku, by nie umknęły Ci żadne atrakcje i ciekawe miejsca w tym wyjątkowym chorwackim regionie.

Dubrownik to malownicza miejscowość położona nad Morzem Adriatyckim w regionie Dalmacji. W Dubrowniku atrakcje i zabytki zachwycają oraz przyciągają turystów z całego świata. Podpowiadamy, jak poruszać się po Dubrowniku i który środek transportu okaże się dla nas najlepszy.

Warto sprawić, by urlop w Chorwacji upłynął nam pod znakiem odpoczynku i relaksu. Aby w pełni cieszyć się urokami miasta oraz móc chłonąć wspaniałą chorwacką atmosferę, należy zastanowić się, jak i czym poruszać się po tej wyjątkowej miejscowości i jej okolicach. Możliwości jest bowiem kilka, każda ma zalety oraz wady i warto poznać je wszystkie, by móc spędzić w Chorwacji swoje wymarzone wakacje!

Jak poruszać się po Dubrowniku? Najlepiej pieszo!

Dubrownik nie jest dużą aglomeracją, a wszelkie odległości między najważniejszymi atrakcjami Dubrownika czy zabytkami tego urokliwego miasteczka nie są ogromne.

Polecamy spacery i próbę dotarcia do niedaleko położonych punktów na piechotę, wówczas możemy odnaleźć wiele ciekawych i nieoznaczonych w przewodnikach miejsc. Sam zaś spacer może okazać się doskonałym pomysłem i wyjątkową atrakcją, gdyż doskonały klimat śródziemnomorski w połączeniu z bujną roślinnością porastającą chorwackie uliczki przyniesie nam niecodzienne doznania i otworzy możliwość całkowitego wyciszenia się, kontemplacji lub rozmowy z najbliższymi!

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Zabytki, które musisz zobaczyć

Jak poruszać się po Dubrowniku? Pieszo mamy szansę odkryć nieznane zakątki miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / PatriciaEnciso

Autobus – wygodny sposób na zwiedzanie miasta i okolicy

Autobusem po mieście

Autobus jest zdecydowanie najbardziej popularną formą transportu w miasteczku. Jeśli zastanawiamy się, jak poruszać się po Dubrowniku, autobus może okazać się jedną z najlepszych opcji.

W mieście funkcjonują linie firmy Libertas – przewoźnika z Niemiec. Dziewięć z nich porusza się w obrębie miasta i jest to ilość, która pozwala w dość łatwy sposób dostać się do większości popularnych miejsc w miasteczku. W Dubrowniku atrakcje nie powinny nas więc ominąć ze względu na kłopotliwy lub utrudniony dojazd.

Co jeśli jednak chcemy wybrać się autobusem poza granice chorwackiej miejscowości? Istnieje taka możliwość i również nie jest ona skomplikowana, gdyż niemiecki przewoźnik oferuje turystom aż 17 linii wyjeżdżających poza granice Dubrownika!

Ogromną zaletą podróży autobusem jest niska cena biletu. Za 12 kun możemy przez godzinę podróżować komunikacją miejską, a bilet zakupimy w autobusie u kierowcy, na dworcu autobusowym lub w kiosku.

Autobusem w dalszą podróż

Wśród turystów nie brakuje osób, które wakacje w Chorwacji pragną spędzić w sposób aktywny i pełen ruchu. Dla osób, które oprócz samego miasteczka pragną poznać chorwacką okolicę, a nawet odwiedzić dalsze rejony bezcenna może okazać się wiedza nie tylko na temat tego, jak poruszać się po Dubrowniku, ale także gdzie i w jaki sposób z miasteczka bezproblemowo można dostać się w inne malownicze rejony Chorwacji.

Autobusy turystyczne funkcjonujące w mieście mogą zabrać nas w podróż między innymi do:

Pokonanie odległości około 100 kilometrów to koszt wahający się między 40 a 50 kun. Warto wiedzieć, że zatrzymać można się także w miejscowości, przez którą wiedzie trasa, a która nie jest uwzględniona w rozkładzie jazdy. Wówczas o zatrzymanie w wybranej lokacji wystarczy poprosić kierowcę!

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

Dworzec autobusowy w Dubrowniku

źródło zdjęcia: Getty Images / MarioGuti

Samochód z wypożyczalni

Poruszanie się wypożyczonym samochodem to coraz częściej wybierana przez turystów odwiedzających Chorwację opcja. Jeśli zastawia nas, jak poruszać się po Dubrowniku, a najbardziej cenimy sobie wygodę i komfort, wypożyczenie samochodu to świetny pomysł.

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się wówczas, gdy za cel naszej podróży obieramy Dubrownik z dziećmi! Wieloosobowa rodzina jest w stanie łatwo i bezproblemowo zwiedzić w ten sposób w Dubrowniku muzea i zabytki oraz w pełni delektować się miejskimi atrakcjami, nie tracąc czasu i nerwów na logistyczne planowanie rodzinnej eskapady, kupowanie biletów czy doglądanie pociech podczas podróży autobusem.

Wiele firm, które zajmują się wypożyczaniem aut, ma swoje przedstawicielstwa w większych miastach i miejscowościach turystycznych. Jedną z możliwości jest wypożyczenie auta przed naszym przyjazdem. Wówczas możemy odebrać i zostawić auto na przykład na lotnisku. Za wynajem średniej klasy rodzinnego pojazdu z zadowalającym wyposażeniem zapłacimy około 1300 złotych.

W przypadku wypożyczania samochodu na miejscu bez wcześniejszej rezerwacji nie posiadamy cenowej gwarancji, a tym samym możemy nieco przepłacić, lecz w niektórych przypadkach taka opcja okazuje się korzystniejsza finansowo i po prostu wygodniejsza.

Wypożyczenie auta, czyli jak poruszać się po Dubrowniku i okolicy

źródło zdjęcia: Getty Images / Solovyova

Taksówka lub Uber

Zaczynając od plusów, podróżowanie taksówką lub Uberem jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem poruszania się po Dubrowniku. Jeśli wybierając wakacje w Chorwacji, stawiamy za priorytet relaks i wygodę, nie znajdziemy lepszej formy transportu!

Uberem lub taksówką dojedziemy w każdy zakątek miasteczka, zobaczymy w malowniczym Dubrowniku zabytki, odwiedzimy muzea lub dotrzemy na lotnisko, nie szukając przystanków, nie zajmując się kupowaniem biletów, nie martwiąc się o godzinę podróży czy niesprzyjającą aurę.

Z drugiej strony za spory minus należy przyjąć cenę takich udogodnień, gdyż przykładowo za podróż na lotnisko taksówką zapłacimy między 200 a 300 kun. Uber, choć może być nieco tańszym rozwiązaniem, nadal zdecydowanie przewyższa kosztami autobus. Korzystając z usług tej aplikacji, trzeba się liczyć z kosztem rzędu minimum 9 kun za kilometr.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Nocne życie w Dubrowniku od A do Z

 

Turystyczna karta

Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną aktywnie spędzić wakacje w Chorwacji i zamierzają sporo poruszać się po Dubrowniku, regularnie korzystając z komunikacji miejskiej.

Zalety karty turystycznej w Dubrowniku

Dzięki niej otrzymujemy możliwość bezpłatnego poruszania się autobusami, a także dostajemy bezpłatne wejściówki do najbardziej popularnych i największych atrakcji, jakimi może poszczycić się Dubrownik! Niezwykle interesującym jest fakt, iż daje ona także liczne rabaty do sklepów i restauracji w Dubrowniku, w których jest honorowana. Każdy, kto zdecyduje się na zakup karty turystycznej, w komplecie otrzymuje obszerny przewodnik turystyczny po chorwackim miasteczku.

Ile kosztuje karta turystyczna?

Karta Dubrovnik Card kosztuje 190 kun na jeden dzień, 250 kun na trzy dni oraz 350 kun na tydzień i można wyrobić ją w większości hoteli i biur turystycznych. Jeśli jednak jesteśmy przekonani co do jej zakupu, polecamy zaopatrzyć się w nią przez stronę internetową przed naszym przyjazdem do Dubrownika, a wówczas otrzymamy 10% rabatu!

 

Jak poruszać się po Dubrowniku w zależności od potrzeb?

Zastanawiając się, jak poruszać się po Dubrowniku, nie da się wysnuć jednoznacznej i prawidłowej dla każdego wskazówki. Każda z możliwości niesie za sobą liczne wady i zalety, jednak fakt, iż nie jest to duża miejscowość, sprawia, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie!

Planując wakacje w malowniczym Dubrowniku, aktywnym turystom polecamy skorzystanie z karty turystycznej, która ułatwia poruszanie się po mieście i otwiera przed nimi wiele ciekawych możliwości, oszczędzając przy tym czas oraz fundusze.

Dla całej rodziny lub grupy przyjaciół doskonałym rozwiązaniem może się okazać wypożyczenie auta, które doda naszej wyprawie komfortu.

Osoby, które stawiają przede wszystkim na tanie podróżowanie, powinny ograniczyć się do podróżowania autobusem oraz nie rezygnować ze spacerów, które często okazują się pełną atrakcji przygodą!

ZOBACZ RÓWNIEŻ