Arkadiusz Cierniak
Arkadiusz Cierniak
17 Mar, 2019 - 00:00
Grecja: Jak poruszać się po Atenach – przewodnik

Grecja: Jak poruszać się po Atenach – przewodnik

Arkadiusz Cierniak

Dowiedzmy się, jak poruszać się po Atenach i wybierzmy wygodną opcję na eksplorowanie greckiej stolicy pełnej zabytków, festiwali oraz atrakcji!

W Atenach istnieje wiele środków transportu. Tym samym przed turystami otwiera się mnóstwo możliwości komfortowego i niedrogiego poruszania się po stolicy Grecji. Dobrze rozwinięta komunikacja oferuje nam sieć trolejbusów, autobusów oraz kilka linii tramwajów, które stawiają na szybkość i nowoczesność. Ponadto możemy cieszyć się możliwością podróżowania metrem, klasycznymi żółtymi taksówkami lub zdecydować się na wypożyczenie samochodu czy skutera. Jak poruszać się po Atenach, by w pełni cieszyć się ateńskimi zabytkami i atrakcjami? Dowiedzmy się!

Taxi dla szukających komfortu

Taksówka to dość popularna forma poruszania się po Atenach. Zdaje ona egzamin w przypadku osób, które cenią sobie wygodę i chcą dotrzeć w konkretne miejsce bez wcześniejszego planowania swojej eskapady.

Z wyboru taksówki zadowoleni powinni być także ci, którzy na letni urlop wybrali Ateny z dziećmi. Wówczas zwiedzanie Aten staje się o wiele przyjemniejsze, a rodzice nie muszą martwić się rozkładami jazdy lub kupnem biletów.

Choć wiele osób na pytanie, jak poruszać się po Atenach, wskazałoby taksówkę, należy pamiętać, że podróżowanie nią ma swoje minusy. Po pierwsze pochłania dość sporo czasu, gdyż korki w greckiej stolicy to raczej reguła, a po drugie należy liczyć się z wysokimi kosztami.

Do podstawowej ceny przejazdu dolicza się przykładowo opłatę za bagaż. Cena wynosi zwykle około 30% więcej od tej, którą wskazuje taksometr. Choć nie jest to forma doskonała dla każdego, to z pewnością wielu osobom umili słoneczne wakacje w Grecji.

Jak poruszać się po Atenach? Taxi w Grecji jest oznaczone inaczej niż w innych krajach!

źródło zdjęcia: Getty Images / balipadma

Autobusy dla oszczędnych

Jak przystało na grecką stolicę, sieć autobusów jest nowoczesna i niezwykle atrakcyjna w swej formie. Oferuje bowiem dziesiątki połączeń, które dowiozą nas niemal w każdy zakątek Aten.

Zabytki i atrakcje Aten, w większości przypadków znajdują się w niedalekiej odległości od przystanków autobusowych. Z tego względu, jeśli zastanawiamy się, jak poruszać się po Atenach niedrogo i dość sprawnie, powinniśmy zdecydować się na autobus.

Na minus tej formy transportu należy zaliczyć jednak ogromny tłok panujący w pojazdach, a dodając do tego korki oraz nie zawsze działającą klimatyzację, nie otrzymujemy gwarancji komfortowej podróży.

Dowiedz się więcej: Ateny: Zabytki, które musisz zobaczyć

Tramwaje idealne na dojazd na plażę

Tramwaj jest doskonałym wyborem na dotarcie nad morze i odkrywanie piękna Aten. Dlaczego? Trasa rozciągająca się na ponad 27 kilometrów i składająca się z czterdziestu ośmiu przystanków, po których kursują trzy linie, położona jest malowniczo nad brzegiem morza.

W Atenach atrakcją samą w sobie jest jazda tramwajem wzdłuż wybrzeża! Planując relaks na plaży, zdecydowanie polecamy wybranie się na nią tym środkiem transportu. Wybierając tramwaj, należy także docenić stosunkowo krótki czas podróży.

 

Niezawodne metro

Obiektywnie dla większości turystów odpowiedź na pytanie, jak poruszać się po Atenach, jest tylko jedna! Oczywiście, że metrem.

Należy jednak zadać sobie pytanie, czy w naszym przypadku taka podróż jest możliwa. Choć trasa o długości ponad siedemdziesięciu kilometrów stale ulega rozbudowie, a obecnie poruszać możemy się trzema liniami, to nie dotrzemy metrem wszędzie, a jedynie do najważniejszych punktów na mapie greckiej metropolii.

Na minus należy zaliczyć także brak nocnej linii metra. Swoją podróż możemy odbyć jedynie między godziną 6:30 a 23:30. Jeśli jednak dojeżdża tam metro, bezwzględnie powinniśmy z niego skorzystać. Komfort oraz brak korków gwarantowane!

Dowiedz się więcej: Grecja: TOP 7 – ciekawostki o Atenach, które musisz poznać

Jak poruszać się po Atenach? Na przykład metrem!

źródło zdjęcia: Getty Images / MarioGuti

Trolejbusy dla… wytrwałych

Trolejbus jest w Atenach dość nietypowym środkiem transportu. Warto skorzystać z niego nawet w ramach ciekawostki i uznać naszą przejażdżkę za ateńską atrakcję.

Trudno jednak opierać na nim naszą eskapadę i planować zwiedzanie stolicy czy dojazd do któregoś z ateńskich muzeów. Dlaczego? Po pierwsze, wszelkie tablice informacyjne oraz rozkłady jazdy są opisane greką, która dla większości turystów zagranicznych jest niezrozumiała. Po drugie, tabor trolejbusów w greckiej stolicy jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiadomo na co się trafi i czym przyjdzie nam akurat podróżować. Część pojazdów jest nowoczesna, część odrestaurowana, a część mocno wysłużona.

Ponadto na minus należy zaliczyć fakt, że trolejbusy regularnie stoją w korkach. Jeśli jednak odszyfrujemy, w którą stronę jedzie dana linia i będziemy mieli odrobinę szczęścia, nasza podróż może okazać się całkiem udana.

 

Samochód lub skuter

Planując wakacje w Grecji, część osób waha się nad skorzystaniem z usług wypożyczalni samochodów. Dla grupy przyjaciół, którzy zamierzają odwiedzić okoliczne tereny Grecji kontynentalnej lub dla rodziny z małymi dziećmi, to wyjście może okazać się zbawienne.

Generalnie odradzamy jednak korzystanie z samochodu w samych Atenach ze względu na ogromne korki oraz brak miejsc parkingowych, które frustrują i niepotrzebnie zaburzają spokój, który powinien towarzyszyć nam podczas wakacji.

Ciekawą alternatywą dla przemieszczania się samochodem po stolicy Grecji może być skuter. W mieście nie brakuje bowiem wypożyczalni jednośladów, którymi dość łatwo i sprawnie dotrzemy w wybrane miejsce i odkryjemy, jakie ateńskie atrakcje skrywa przed nami miasto.

Dowiedz się więcej: Tanie wakacje w Grecji – na czym zaoszczędzić?

Bilety

Oprócz odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po Atenach, warto wiedzieć, ile kosztuje poruszanie się po greckiej stolicy! Ogromną zaletą w podróżowaniu masowymi środkami transportu jest fakt, iż na wszystkie z nich obowiązuje jednakowa cena i rodzaj biletów.

Najpopularniejsze są bilety ważne 90 minut od skasowania. Standardowa cena to 1,40 euro, natomiast bilet ulgowy kosztuje 0,60 euro.

Ponadto w ofercie znajduje się także bilet całodniowy w cenie 4,50 euro oraz bilet pięciodniowy za 9 euro. Warto podkreślić, że za transport na lotnisko obowiązuje inna, nieco wyższa cena biletów.

 

Atrakcyjny bilet dla turysty

Specjalny bilet dla turysty to doskonała opcja dla każdego, kto na kilka dni odwiedza grecką stolicę. Za 22 euro otrzymujemy bowiem bilet na wszystkie środki transportu ważny przez 3 dni, a w cenie znajduje się także przejazd na lotnisko i z powrotem.

Warto skorzystać z niego, gdyż jest atrakcyjny cenowo, a rozbudowana sieć połączeń oraz liczba dostępnych środków transportu na terenie Aten zdecydowanie podwyższa komfort wakacji w Grecji.

Dowiedz się więcej: Grecja – jak dojechać: samochodem, samolotem, autokarem czy pociągiem?

Jak poruszać się po Atenach?

Choć nie sposób otrzymać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po Atenach, a każdy z wymienionych przez nas środków transportu ma swoje wady i zalety, naszą radą jest nie ograniczać się i pełnymi garściami korzystać z tego, co oferuje nam grecka metropolia.

Pamiętajmy, że na każdy ze środków publicznego transportu obowiązuje nas ta sama cena, więc warto bez zastanowienia eksplorować Ateny, korzystając z metra, tramwaju czy autobusów. Odważni zdecydować mogą się także na trolejbus. Polecamy także zakupić bilet dedykowany turystom, a wówczas nieograniczona ilość przejazdów pozwoli nam w pełni poznać i odkryć piękno Aten podczas słonecznych wakacji w Grecji!

ZOBACZ RÓWNIEŻ