Justyna Dębowska
Justyna Dębowska
19 Lis, 2017 - 02:00

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza

Justyna Dębowska

Miałeś naprawdę zły dzień? Pocieszenia szukasz w centrach handlowych lub knajpkach na mieście? Stop! Sprawdź, jak poprawić sobie humor – skutecznie i za darmo!

Gorszy dzień w pracy lub w szkole? Jedni smutek po prostu przeczekują, inni z kolei reagują bardzo emocjonalnie, a ukojenia szukają w różnego rodzaju przyjemnościach. Ile osób i charakterów, tyle metod na poprawę humoru. Zakupy sposobem na jesienną chandrę? Jedzenie na mieście jako zadośćuczynienie za uszczypliwości kolegów z pracy czy złość szefa?

Oczywiście, radzenie sobie ze smutkiem to sprawa indywidualna. Wszystkie metody są dobre, dopóki z powodu gorszego humoru nie wydajemy nałogowo pieniędzy, a stąd przecież już o krok do problemów finansowych. Przede wszystkim, zastanówmy się wówczas nad przyczynami niepotrzebnego wydawania pieniędzy i sytuacjami, które to prowokują. Postarajmy się zmienić nasze zachowanie i polepszyć sobie nastrój metodami, na które nie wydamy ani złotówki. Poniżej przedstawiamy najlepsze rady na to, jak poprawić sobie humor bez wydawania pieniędzy.

Pamiętajmy jednocześnie, o dwóch złotych zasadach:

1. Nie porównujmy się z innymi

To czy jesteśmy lepsi, czy gorsi od innych nie ma żadnego znaczenia, a nawyk porównywania prowadzi do ciągłego niezaspokojenia i niepotrzebnie definiuje nasze potrzeby. To, że nasz sąsiad kupił nową limuzynę nie oznacza, że ja też taką muszę mieć. Przecież z samochodu korzystam sporadycznie i przy moim wątpliwym talencie do parkowania lepszy jest stary, porysowany wóz.

Zatem jak poprawić sobie humor bez wydawania pieniędzy? Przede wszystkim skoncentrujmy się lepiej na nas i na naszych potrzebach oraz talentach. Nie zapominając o tym, żeby cieszyć  się sukcesami naszych najbliższych!

2. Kiepski humor i zakupy to zły pomysł

Zapomnijmy o zakupach kiedy jesteśmy głodni lub mamy gorszy dzień. Tak, więcej kupujemy kiedy odczuwamy głód i nie chodzi tylko o ochotę na przekąskę w barze lub kawę z ciastkiem w kawiarni. Nasz głód wpływa także na decyzje kupna produktów niespożywczych.

Gdy mamy zły humor jesteśmy najbardziej podatni na to, żeby kupić coś pod wpływem chwili. Wtedy najczęściej korzystamy z jakiejś wyjątkowej promocji żeby kupić tu i teraz, zwłaszcza że sprzedawcy podkreślają możliwość zwrotu. Tylko dlaczego potem nigdy nie zwracamy?

Kupować trzeba, ale warto to robić z głową. Zatem zminimalizujmy ryzyko niepotrzebnych zakupów – róbmy je najedzeni i w dobrym humorze.

Istnieją proste sposoby na to, jak poprawić sobie humor i nie wydać pieniędzy. Poniżej przedstawiamy najbardziej skuteczne.

Dowiedz się więcej: Zakupy grupowe sposobem na oszczędzanie >>

Jak poprawić sobie humor – za darmo i skutecznie

Oto nasze najlepsze sposoby na dobry humor bez wydawania pieniędzy.

Ruszaj się, czyli sport na poprawę humoru

Nie musimy zaczynać od biegania maratonów. Wystarczy nam chodzenie lub szybki marsz, które nic nie kosztują.  Poprawią nam nie tylko humor, ale i w dalszej perspektywie ograniczą ryzyko depresji. Mając zły humor, najlepiej  zatem po drobne zakupy udać się piechotą, w drodze z pracy wysiąść o jeden przystanek wcześniej, albo po prostu wyciągnąć na spacer rodzinę.

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - ruszaj się

Dobry humor poprzez kontakt ze zwierzętami

Kontakt ze zwierzętami skutecznie koi zranioną duszę. Jeżeli nie mamy zwierząt w domu – nic straconego. Przykładowo, można umówić się na spacer z przyjacielem, który ma psa lub popilnować w weekend kota sąsiadki. A może przygarnąć psa ze schroniska? Czworonożny domownik to najlepszy, przyjaciel na długie lata, a jednocześnie skuteczny trener i motywator, który pomoże nam prowadzić regularną aktywność fizyczną, wspomnianą powyżej.

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - pies

Oczyszczająca kąpiel na chandrę

Wieczorem, po ciężkim dniu, najlepiej najpierw wziąć prysznic, a potem napełnić wannę wodą i wsypać do niej sól (nie musi być specjalna do kąpieli, wystarczy dobra polska kamienna sól kuchenna). Kąpiel w solance:

  • odpręża,
  • rozluźnia,
  • zmniejsza bóle mięśni i stawów,
  • wzmacnia i oczyszcza organizm,
  • uspokaja oddech,
  • działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo.

Jeśli dodatkowo zapalimy świece i włączymy relaksującą muzykę, nasza łazienka zamieni się w prawdziwe SPA.

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - kąpiel

Jak poprawić sobie humor? Obejrzyj film

Zapomnijmy o dramatach czy o dokumentach poruszających trudne tematy, wybierajmy przede wszystkim komedie. Nie muszą to być tytuły najwyższych lotów, ważne żeby dobrze się bawić. Każdy z nas zna film, który rozśmiesza do łez. Do tego towarzystwo bliskiej osoby (śmiech jest zaraźliwy!), ciepła herbata i ulubiony koc. Metoda na smutek do rozpatrzenia szczególnie w długie, zimowe wieczory.

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - oglądanie filmów

Taneczna muzyka na dobry humor

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - taniec

Tak, rytmiczna muzyka to znakomity sposób na poprawę humoru. A jeśli nasze ciało poniosą dźwięki i zaczniemy spontanicznie tańczyć, skorzystamy na tym jeszcze bardziej. Do tego wystarczą wygodny strój i bose nogi (jeśli mamy ciepłą podłogę). No i oczywiście ulubiona muzyka.

Zaproś przyjaciół i zapomnij o smutku

Współbiesiadowanie z przyjaciółmi to świetny sposób na to, żeby poprawić sobie samopoczucie. Najlepiej wybrać takich, którzy potrafią cieszyć się życiem. Warto razem coś ugotować, a potem delektować się przygotowanym posiłkiem. Można też razem obejrzeć komedię i potańczyć. Albo zorganizować wspólny spacer lub wycieczkę rowerową.

Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza - przyjaciele

Sposobów na to, jak poprawić sobie humor bez wydawania pieniędzy jest wiele. Nasz wybór zależy nie tylko od temperamentu i osobowości. Ważna jest pora roku i dostępność przyjaciół. Pamiętajmy, że łatwiej o dobre samopoczucie w otoczeniu życzliwych nam bliskich. I nie ma jak wzajemna motywacja!

ZOBACZ RÓWNIEŻ