Martyna Markiel
Martyna Markiel
07 Lip, 2017 - 06:32
Jak pomalować pokój krok po kroku

Jak pomalować pokój krok po kroku

Martyna Markiel

Malowanie ścian wcale nie musi być trudne! Pokazujemy, jak pomalować pokój krok po korku.

Malowanie pokoju jest najprostszym sposobem na odświeżenie naszych pomieszczeń i nadanie im nowego charakteru. To także jeden z ostatnich etapów podczas remontowania i wykończania naszego domu.

Warto wiedzieć, w jaki sposób szybko, ładnie i przede wszystkim profesjonalnie odnowić mieszkanie. Dla chcącego – nic trudnego. Jak pomalować pokój oraz samą ścianę? Co jest ważne przed oraz w trakcie malowania? Pokazujemy, jak bez błędów odświeżyć pokój.

Jak pomalować pokój?

1. Pomiar pomieszczenia

Jak pomalować pokój krok po kroku - sypialnia

Zabierając się do malowania pokoju powinniśmy przede wszystkim zacząć od dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian, które planujemy pomalować. Jest to niezbędne, aby dobrze obliczyć ilość farby potrzebnej do remontu. W przypadku jednokolorowych pomieszczeń możemy śmiało sumować wielkości. Jeśli jednak planujemy połączyć ze sobą kilka kolorów, warto dokonać oddzielnego pomiaru każdej ściany.

2. Jak pomalować pokój – wybór kolorów

Jak pomalować pokój krok po kroku - dobór kolorów

Jeśli chodzi o dobór koloru farby, pamiętać powinniśmy o paru istotnych czynnikach.

> Własne preferencje

Jeden z najważniejszych czynników to nasze własne upodobania oraz preferencje. Nie warto sugerować się tylko i wyłącznie modą czy też tym, jakie kolory wybrali nasi znajomi.

Postawmy na barwy, które lubimy i z którymi czujemy się na co dzień dobrze. Ulubione kolory sprawią, że będziemy się nimi cieszyć latami i dodatkowo poczujemy się zrelaksowani i weseli.

> Funkcje pomieszczenia

Kolory oddziałują na naszą psychikę. Podczas wyboru koloru istotna jest także funkcja pomieszczenia – wybierajmy pule barw, które wzmacniają cele i charakter danego pokoju.

Przykładowo, do łazienki świetnie sprawdzą się tak zwane czyste i świeże odcienie, nawiązujące swoją barwą do morza, wody i powietrza. W kuchni natomiast apetyt pobudzą kolory w odcieniach warzyw i owoców.

> Charakterystyka pomieszczenia

Przed malowaniem warto przeanalizować pokój pod kątem jego wielkości oraz nasłonecznienia.

Z reguły do małych, niskich oraz ciemnych wnętrz poleca się jasne kolory, które dodatkowo odbijają światło. Biel i rozbielone kolory powiększą optycznie przestrzeń, dodając jej przestrzeni.

W większych pokojach śmiało możemy bawić się odważnymi kolorami, nadając naszym wnętrzom niespotykanego charakteru.

3. Zakupy, czyli wybór farby i narzędzi oraz gruntu

Jak pomalować pokój krok po kroku - wybór farby

Zakupy polegają przede wszystkim na wyborze odpowiedniej farby, dodatkowych narzędzi oraz gruntu. Na rynku znajdziemy szereg rożnych produktów, które dedykowane są poszczególnym pomieszczeniom. Dzięki nim na pewno nie popełnimy błędu.

Farby dostępne są w dowolnym niemalże kolorze – oprócz gotowych produktów sięgnąć możemy także po farby z mieszalnika, których paleta barw jest nieskończona.

Narzędzia malarskie, które będą niezbędne podczas remontu

Warto odpowiedzieć na zadawane przez wielu pytanie: wałek czy pędzel? Jeśli malujemy duże oraz gładkie powierzchnie, lepiej postawić na wygodny wałek. Dzięki niemu pomalujemy pokój w bardzo szybki i wygodny sposób. Pamiętajmy także o teleskopie do wałka. Sprawdzi się on idealnie w przypadku wysokich pomieszczeń, gdzie możemy nie dosięgnąć do sufitu.

Pędzel będzie natomiast przydatny podczas malowania wnęk, narożników czy okolic kaloryfera. Oprócz tego przydadzą nam się taśmy malarskie, folie malarskie ochronne, a także wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby.

4. Przygotowanie do malowania

Jak pomalować pokój krok po kroku - przygotowania

Niezwykle istotnym elementem podczas przygotowania pokoju do prac malarskich jest wyniesienie z niego możliwie jak największej liczby rzeczy, w tym przede wszystkim mebli i innych dodatków. Jeśli z pewnych względów zdecydujemy się na pozostawienie w pokoju jakiś przedmiotów, koniecznie zabezpieczmy je przed ewentualnym ubrudzeniem, okrywając je folią malarską.

Przygotowanie do malowania to także demontaż lamp oraz gniazdek elektrycznych, a także dokładne oklejenie drzwi, framug okiennych oraz listw przypodłogowych. Na tym etapie istotne jest również dokładne obejrzenie ścian, ich reperacja czy też ewentualna impregnacja.

5. Malowanie

Jak pomalować pokój krok po kroku - malowanie

Malowanie pokoju rozpocząć warto od pomalowania miejsc trudno dostępnych, w tym między innymi krawędzi ścian oraz kątów. Malujemy je przy pomocy pędzli oraz małego wałka.

Po pokryciu wszystkich wymagających większej precyzji oraz ostrożności miejsc, przechodzimy do czynności głównej, jaką jest pokrycie farbą dużych powierzchni ścian. Jeśli remontujemy cały pokój, malowanie zaczynamy od sufitu (zazwyczaj zaleca się dwie warstwy farby).

Wałek o odpowiednio dobranym do podłoża oraz faktury ściany włosiu sprawi, że czynność ta stanie się niezwykle prosta i przyjemna. Ściany malujemy ruchami pionowymi, zaczynając od strony górnej w dół. Pamiętajmy, aby nie przyciskać za mocno wałka do ściany.

Pokój malujemy koniecznie „za jednym zamachem”. Kolejne fragmenty powinny być ze sobą bowiem połączone „na mokro” – stopniowo nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić. Nie przerywamy pracy w połowie.

Ewentualne poprawki po wyschnięciu farby wymagają ponownego pomalowania całej powierzchni naszej ściany. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu idealnie gładkiej powierzchni, odpowiednio przygotowaną ścianę malujemy rytmicznie wałkiem, ruchami góra-dół, góra-dół.

W zależności od farby oraz samego podłoża, czynność malowania trzeba będzie powtórzyć. Zapoznajmy się z dostępnymi na opakowaniu informacjami, gdzie producenci dokładnie określają, po upływie jakiej ilości czasu należy ponownie przystąpić do malowania. Odstęp czasu wynosi zazwyczaj około 4-6 godzin.

6. Jak pomalować pokój – zakończenie

Jak pomalować pokój krok po kroku - pomarańczowa sypialnia

Malowanie pokoju zakończone? Teraz należy tylko usunąć taśmy malarskie i gotowe. Do czynności tej przystępujemy najwcześniej kilkanaście minut po zakończeniu malowania, kiedy farba już się nie rozmazuje, ale powłoka pozostaje wciąż mokra.

Warto zachować ostrożność! Taśmę usuwamy uważnie i pod małym kątem w stosunku do powierzchni ściany. Do pokoju wstawiamy następnie meble oraz inne dekoracje i gotowe!

ZOBACZ RÓWNIEŻ