Michał Nielub
Michał Nielub
09 Lip, 2017 - 07:15
Jak podnieść swoją samoocenę i pewność siebie?

Jak podnieść swoją samoocenę i pewność siebie?

Michał Nielub

Pewność siebie ułatwia nam realizację planów. Dzięki wysokiej samoocenie nie jesteśmy zależni od opinii ludzi, którzy nam po prostu źle życzą. Jak zaakceptować siebie i podbudować poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości bardzo ułatwia realizację marzeń, a te posiada niemal każdy. Mogą one być większe lub mniejsze i dotyczyć np. pracy w określonym miejscu albo lotu na Księżyc. Pewność siebie umożliwia osiąganie sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jednak, jeżeli wiara w siebie nie jest naszą najmocniejszą stroną, warto pamiętać, że możemy się tego nauczyć.

Na początku warto się zastanowić: czym się różnią pojęcia samooceny oraz pewności siebie?

  • Samoocena to postawa wobec samego siebie, zwłaszcza wobec własnych możliwości oraz innych cech wartościowych społecznie.
  • Pewność siebie to stan, w którym dana osoba dobrze się czuje we własnej skórze wraz ze wszystkim niedoskonałościami.

Pewność siebie i samoocena – jak uwierzyć we własne możliwości?

Bądź optymistą

To czy osiągniemy w życiu sukces jest bardzo zależne od tego, w jaki sposób postrzegamy świat. Czym się różni optymista od pesymisty? Najlepiej obrazuje to przykład szklanki.

Wyobraźmy sobie szklankę napełnioną do połowy wodą. Optymista powie, że szklanka jest w połowie pełna, pesymista zaś, że w połowie pusta. Będąc optymistą ważne jest, aby dostrzegać plusy danej sytuacji.

Równie istotną kwestią jest rozpatrywanie kategorii problemu. Jeżeli spotkamy na swojej drodze jakąś barierę – niekoniecznie musi być problemem. Jest to szansa, aby spróbować i nauczyć się czegoś nowego.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Nie podejmując wyzwań, żyjemy w komfortowym otoczeniu, którego nie mamy ochoty opuszczać. Unikamy wówczas problematycznych sytuacji. Postępując w taki sposób nie rozwijamy się, ponieważ nie zyskujemy nowych doświadczeń.

Rozwiązywanie problemów kształtuje naszą pewność siebie, ponieważ utwierdzamy się w przekonaniu, że pomimo naszych niedoskonałości, jesteśmy w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Nie uciekaj od komplementów

Często nie potrafimy właściwie zareagować na komplementy. Najczęściej słysząc miłe słowa, gwałtownie zaprzeczamy słowami w stylu „Oj, no coś Ty, to nic takiego” itp.

Być może nie jesteśmy tego świadomi, ale wpływa to negatywnie na naszą samoocenę. Jeżeli następnym razem usłyszymy komplement, najlepiej po prostu podziękować drugiej osobie za miłe słowa.

Unikaj tych, którzy potrafią tylko krytykować

Towarzystwo, w jakim się obracamy, ma kluczowy wpływ na naszą pewność siebie. Dlatego należy unikać przebywania pośród ludzi, którzy wciąż podważają nasze umiejętności, zamiary i dążenia.

Lepszym pomysłem jest taki dobór znajomych, którzy będą nas wspierać w każdym momencie i zamiast pytać: „Czy naprawdę uważasz, że jesteś w stanie uzyskać stypendium naukowe?”, powiedzą „Trzymamy za Ciebie kciuki!”.

Nie porównuj się do nikogo

Niska samoocena często wynika z faktu, że wciąż porównujemy się np. do wybitnych sportowców, którzy przecież całkowicie poświęcili się, by móc stać się najlepszym w swojej dziedzinie.

Porównywania się do innych zostaliśmy nauczeni jeszcze w dzieciństwie. Część z nas słyszała od rodziców takie słowa, jak: „A czemu Janek dostał piątkę, a Ty tylko trójkę?”. Postaraj się zrezygnować z tego nawyku. Każdy ma swoje wady i zalety – każdy jest dobry w jakiejś dziedzinie, a w innej gorszy. Zamiast porównywać nasze osiągnięcia z sukcesami innych ludzi, lepiej po prostu konsekwentnie dążyć do wyznaczonego sobie celu.

Ucz się na porażkach

Poniesienie porażki nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – może nas wiele nauczyć. Warto więc na spokojnie przeanalizować swoje postępowanie. Dzięki temu dowiemy się gdzie popełniliśmy błąd, a tym samym jak go uniknąć w przyszłości. Bogatsi o nasze wcześniejsze doświadczenia, krok za krokiem, będziemy dążyć do sukcesu.

Unikaj złych myśli

Drobna stłuczka samochodowa? Przypalona zupa? To nic wielkiego – błędy mogą się przytrafić każdemu. Nie warto długo rozpamiętywać tego, co zrobiliśmy źle. Pozytywne myślenie jest kluczowe w drodze do podniesienia własnej wartości.

Pamiętajmy! Sposobów na podniesienie własnej samooceny jest naprawdę wiele. Pewność siebie otwiera drzwi zamknięte dla tych, którzy nie wierzą w siebie. Rozwój osobisty jest bardzo ważny w życiu każdego z nas, gdyż pozwala na przezwyciężenie wszelkich słabości.

Jak podnieść swoją samoocenę i pewność siebie - rozwój osobisty

ZOBACZ RÓWNIEŻ