Michał Nielub
Michał Nielub
12 Lut, 2019 - 00:00

Jak pielęgnować fiołki w domu?

Michał Nielub

Jak pielęgnować fiołki? Nie da się ukryć, że kwiaty te stanowią piękną ozdobę naszych mieszkań. Przy odpowiedniej dbałości, będą kwitnąć cały rok.

Jak pielęgnować fiołki, by cieszyć się z ich kwitnięcia przez większość dni w roku? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna – zwłaszcza, że istnieje kilka odmian tych kwiatów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć fiołki afrykańskie, alpejskie oraz nasz rodzimy ogrodowy. Każdy z tych gatunków wyróżnia się odmienną charakterystyką, która determinuje również czynności pielęgnacyjne, jakie muszą zostać podjęte.

Jak podlewać fiołki? Najlepiej do podstawki!

Kwestię związana z pielęgnacją tych kwiatów warto rozpocząć od czynności, którą jest wspólna dla wszystkich odmian fiołków. To, jak podlewać fiołki nie różni się od siebie niezależnie od tego, czy w naszym domu kwitną fiołki alpejskie, afrykańskie czy ogrodowe. Każda z tych odmian powinna być podlewana z umiarem, najlepiej bezpośrednio do podstawki. Warto odczekać 15 minut i wylać nadmiar wody. Unikniemy dzięki temu zbyt dużego namoczenia bulwy.

Kluczową czynnością jest każdorazowe sprawdzenie, czy ziemia w doniczce jest wilgotna, ale nie mokra. Nie zaleca się zbyt obfitego podlewania, należy także unikać moczenia kwiatów oraz liści, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego gnicia i odpadnięcia.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe

Gdzie umieścić fiołki? Odpowiednie stanowisko to podstawa!

Odpowiadając na pytanie, jak pielęgnować fiołki, należy rozpocząć od wzmianki o odpowiednim miejscu dla tych kwiatów. Wbrew pozorom rośliny te niezbyt dobrze znoszą zbyt nasłonecznione stanowiska. Ostre, szczególnie letnie słońce może doprowadzić do przesuszenia kwiatostanu oraz liści, co wywoła rychłe uschnięcie.

Z tego powodu najlepszym miejscem będzie okno, przez które wpadają delikatnie promienie wschodzącego słońca. Dzięki temu roślina będzie miała optymalne nasłonecznienie, a jednocześnie unikniemy zbyt dużej ekspozycji na działanie promieni.

Jeżeli nie dysponujemy takim miejscem, to wówczas w okresie letnim kwiaty warto odsunąć od okna. Dzięki temu do rośliny będą docierać wystarczająco rozproszone promienie słoneczne, które nie wyrządzą jej żadnej krzywdy.

W okresie zimowym z kolei zaleca się przysunięcie fiołka bliżej okna, pamiętając jednak o tym, by ochronić go przed powiewami zimnego powietrza. Należy pamiętać również o tym, by temperatura powietrza nie spadała poniżej 16 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Jak pielęgnować fiołki? Ważne jest odpowiednie stanowisko

źródło zdjęcia: Getty Images / Tetiana Garkusha

Osobna doniczka dla fiołków

Hodując te kwiaty w domu, najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z fiołkami doniczkowymi. Zwłaszcza w przypadku tych odmian, które niezbyt dobrze czują się w naszej strefie klimatycznej. Dlatego warto mieć świadomość, że rośliny te powinny mieć wystarczająco dużo miejsca i z tego powodu nie zaleca się ich sadzenia w jednej dużej doniczce.

Kwiaty oraz liście potrzebują dostępu do słońca i dlatego zbyt gęste rozsadzenie spowoduje z jednej strony bardzo wolny wzrost, z drugiej zwiększy ryzyko szybkiego wysychania.

Temperatura i wilgotność powietrza idealna dla fiołków

Wiedza o tym, jak pielęgnować fiołki, odnosi się również do temperatury powietrza w pokoju, w których są przetrzymywane. Zwłaszcza dotyczy to odmiany afrykańskiej, która nie znosi zbyt chłodnych warunków. Zaleca się, by panowała temperatura w zakresie 22-25 stopni.

Zdecydowanie nie zaleca się przetrzymywania tych roślin w warunkach, gdy temperatura spada poniżej 16 stopni. Poniżej 10 stopni roślina obumiera.

Fiołki nie lubią również pomieszczeń, w których unosi się zbyt duża wilgoć w powietrzu. O ten aspekt należy dbać do tego stopnia, że nawet zakurzone liście zaleca się przecierać pędzelkiem, a nie zraszać wodą. Jeżeli nie zadbamy o tę kwestię, roślina zacznie chorować, by ostatecznie uschnąć i nigdy więcej nie rozkwitnąć.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Jak pielęgnować fiołki? Należy chronić je przed zimnem

źródło zdjęcia: Getty Images / Konoplytska

Jak pielęgnować fiołki – ziemia i nawożenie

To, jak pielęgnować fiołki w domu, wymaga podjęcia również szeregu innych czynności. Przede wszystkim należy systematycznie usuwać złamane łodygi lub wysuszone, a także zgniłe kwiaty oraz liście. To samo dotyczy przekwitniętego kwiatostanu, a także zbrązowiałych lub uszkodzonych liści. Czynności te są kluczowe w kontekście dbałości o zdrowie tych kwiatów.

Ziemia dla fiołków

Równie istotne, co powyżej wymienione kwestie, jest ziemia znajdująca się w doniczce. Należy używać uniwersalnej ziemi o pH 5,5-6. Gdy wydaje się ona za ciężka, należy dodać do niej piasku, torfu lub keramzytu.

Fiołki najlepiej rosną, gdy mają nieco ciasno w doniczce. Dlatego zaleca się, by przesadzać kwiaty raz do roku do doniczki tylko o rozmiar większy. Należy przy tym pamiętać, że rośliny te mają płytki system korzeniowy, a co za tym idzie – zaleca się stosowanie doniczek płaskich.

Nawożenie

Dbając o właściwą pielęgnację fiołkówwarto je regularnie nawozić. Niemniej wykonywanie tej czynności zalecane jest w okresie od wiosny do jesieni. Należy w tym celu wykorzystać płynny nawóz do roślin kwitnących i stosować go raz na dwa tygodnie. Dzięki temu rośliny odwdzięczą się długim okresem kwitnienia, a także atrakcyjnym i kolorowym kwiatostanem.

Jak pielęgnować fiołki? Rośliny warto raz w roku przesadzić do nowej doniczki

źródło zdjęcia: Getty Images / HMVart

 Jak pielęgnować fiołki alpejskie?

Kwestia tego, jak pielęgnować fiołki alpejskie, wymaga poruszenia dodatkowych zagadnień. Przede wszystkim należy zadbać o właściwy transport – chociaż ta odmiana kwiatów jest znacząco bardziej odporna na niskie temperatury, to nie powinny być wystawione nawet na chwilowe działanie mrozu. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza, że największą popularnością rośliny cieszą się tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Do istotnych różnic należy również kwestia umiejscowienia fiołków alpejskich w domu. Kwiaty te nie lubią zbyt dużej ilości słońca, dlatego powinny stać w zacienionym miejscu. A przynajmniej w takim, które jest nasłonecznione przez krótki czas w trakcie doby.

Rośliny powinny stać również z dala od kaloryferów – najlepiej czują się w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa niż 17 stopni, ale niższa, niż 22 stopnie. Dodatkowo fiołki alpejskie uwielbiają wilgotne powietrze, w związku z czym doskonale sprawdzą się np. jako kwiaty w łazience.

Kupno fiołków do domu – na co zwracać uwagę?

Nie tylko pielęgnacja fiołka jest kluczową wiedzą. Warto wiedzieć także, w jaki sposób kupić odpowiednie kwiaty. Należy wybierać rośliny przede wszystkim takie, które wyglądają na zdrowe. Można je rozpoznać po błyszczących liściach, na których nie będą znajdowały się żadne plamy, ślady gnicia lub zniekształcenia. Warto zwrócić uwagę, by obok już rozkwitłych kwiatów znajdowały się jeszcze nie w pełni rozwinięte pąki. Jest to gwarancją dłuższego okresu kwitnienia.

Równie istotny jest koszt. Najtańszymi odmianami jest fiołek ogrodowy oraz fiołek afrykański. Cena tych kwiatów oscyluje od 2 zł do 8 zł, a czasami 12 zł. Znacznie droższe są za to fiołki alpejskie. W zależności od odmiany koszt zakupu będzie wahał się pomiędzy 12 zł a czasami nawet 40 zł.

Dowiedz się więcej: Tanie rośliny doniczkowe – propozycje na każdą kieszeń

Zakup zdrowej rośliny ułatwia późniejszą pielęgnację

źródło zdjęcia: Getty Images / artas

Wiedza dotycząca tego, jak pielęgnować fiołki w domu, by były ozdobą przez cały rok, dotyczy więc kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy unikać zamoczenia liści oraz kwiatów, a osiadły na nich kurz najlepiej strącać pędzelkiem z miękkim włosiem. Równie ważne jest podlewanie – nie wolno lać wody po kwiatach ani bezpośrednio do doniczki. Najlepiej, gdy zrobimy to do podstawki lub osłonki, a po odczekaniu 15 minut odlali nadmiar wody. Przestrzeganie wszystkich powyższych kwestii wydłuży czas życia tych kwiatów, które może wynieść nawet 3 lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ