Michał Nielub
Michał Nielub
20 Lip, 2017 - 11:09
Jak oszczędzać wodę latem?

Jak oszczędzać wodę latem?

Michał Nielub

Jak oszczędzać wodę w okresie letnim? Jest to istotne zagadnienie, m.in. dlatego, że Polska posiada niekorzystny bilans wodny. Więcej jej zużywamy, niż pozyskujemy – szczególnie latem.

Jak oszczędzać wodę? Wiedza na ten temat jest niezbędna, szczególnie w okresie letnim. W tym czasie zapotrzebowanie na wodę wzrasta kilkukrotnie, a wpływa na to kilka czynników.

Przede wszystkim, wiele wody zużywamy w prywatnych basenach. W pozostałych porach roku nie są one używane, jednak gdy tylko temperatury się podnoszą, napełniamy je wodą. Dodatkowo, woda używana jest do nawadniania pól oraz trawników. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie dbałości o higienę. W okresie letnim szybciej się pocimy, więc częściej bierzemy ochładzające prysznice i kąpiele.

Jak oszczędzać wodę w domu

Dobre nawyki to podstawa oszczędzania

Dużo marnotrawstwa wody ma miejsce właśnie w domu. Oszczędzanie nie musi się jednak wiązać z koniecznością rezygnacji z podlewania trawnika lub korzystania z basenu. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć w tym celu, jest nauka dobrych nawyków.

Przykładowo, jeżeli widzimy cieknący kran, dokręćmy go. Może to się wydawać nieistotne z punktu widzenia oszczędności, jednak niedokręcony kran to strata nawet 5 litrów wody dziennie. Zakręcanie kurka wody powinno mieć miejsce również w przypadku mycia zębów. Oszczędności możemy szukać także w przypadku zmywania naczyń – zamiast robić to pod bieżącą wodą – umyjmy je w misce.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia – 9 najlepszych sposobów >>

Szczelność instalacji hydraulicznej

Drugim krokiem ku oszczędzaniu wody w domu jest dokładne sprawdzenie instalacji hydraulicznej w domu. Ubytki wody zdarzają się w miejscach, których nie dostrzegamy na co dzień.

Dotyczy to np. uszczelek pod wanną. Nie musi to być nieszczelność na tyle duża, aby wycieki wody były zauważalne. Jednak w ujęciu rocznym możemy tracić na tym kilkadziesiąt litrów wody. Dotyczy to również wszelkich węży, kranów i innych łączeń instalacji hydraulicznej, przez które następuje wyciek wody.

Dowiedz się więcej: Filtr do wody – sposób na oszczędzanie >>

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym woda może być używana w bardzo nieracjonalny sposób. Są jednak sposoby, jak przeciwdziałać takiemu marnotrawstwu.

Podlewanie roślin ogrodowych

Wystarczy, że trawnik będziemy podlewać raz na pięć dni. Nie ma potrzeby stosowania częściej tego zabiegu, nawet podczas upałów. Aby zapobiec odparowaniu wody, trawnik należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Dodatkowo, drzewka ozdobne oraz kwiaty warto podsypać korą z drzewa, która zatrzymuje wilgoć na dłużej i jednocześnie pełni funkcje dekoracyjne.

Krany i węże ogrodowe pod kontrolą

Duże straty wody mają miejsce także w przypadku nieszczelności węży ogrodowych. Z reguły nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ nie są tak dokuczliwe, jak przecieki wody w domu. Należy zwrócić uwagę również na szczelność kranów zewnętrznych oraz innych łączeń instalacji hydraulicznej. Na takich działaniach możemy zaoszczędzić nawet kilka litrów wody dziennie.

Sposobów na to, jak zaoszczędzić wodę w domu i w ogrodzie jest wiele. Jeżeli nie przemawiają do nas aspekty związane z ochroną przyrody, pomyślmy o naszych rachunkach. Zastosowanie się do tych kilku wskazówek przyczyni się do zmniejszenia kosztów korzystania z wody nawet do 80 zł miesięcznie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ