Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
31 Lip, 2017 - 13:35
Jak oszczędzać na karcie kredytowej?

Jak oszczędzać na karcie kredytowej?

Kamil Podsiadło

Odpowiednio dobrana karta kredytowa może przynieść nam sporo korzyści ze względu na atrakcyjne nieraz programy lojalnościowe i bonusy. Dowiedz się, jak oszczędzać na kartach kredytowych.

Rozsądnie używane karty kredytowe mogą być bardzo przydatnym narzędziem, zwiększającym przede wszystkim naszą elastyczność finansową. Z drugiej strony banki, walcząc o klientów, nie ograniczają się jedynie do konkurencji stricte cenowej, polegającej na uatrakcyjnianiu takich parametrów jak okres bezodsetkowy, oprocentowanie czy prowizje za wypłaty z bankomatów.

Coraz większym magnesem na klientów zdają się być programy lojalnościowe, które oferują różnorakie bonusy czy zniżki przy regularnych płatnościach lub dokonywaniu określonego typu transakcji. Sprawdźmy, jak oszczędzać dzięki temu i przyjrzyjmy się ciekawszym programom lojalnościowych niektórych banków.

Dowiedz się więcej: Najlepsza karta kredytowa – ranking

Tanie podróże dzięki karcie kredytowej

Karta kredytowa Wizz Air MasterCard

Raiffeisen Polbank wraz z kartą kredytową Wizz Air MasterCard daje możliwość tańszego podróżowania, o ile oczywiście regularnie będzie się z tego produktu bankowego korzystało.

Bank nawiązał współpracę z liniami lotniczymi Wizz Air i zasada działania jest prosta – za każde 5 zł wydane na usługi Wizz Air dostaje się 2 punkty, natomiast za każde 5 zł wydane gdzie indziej otrzymuje się 1 punkt.

Uzbierane punkty można następnie wykorzystać w Wizz Air i kupić taniej chociażby bilety. Aktualnie za każde 100 zebranych punktów przysługuje 10 zł zniżki.

Karta kredytowa MasterCard Travel

Ofertę dla podróżników przygotował także T-Mobile Usługi Bankowe, oferując kartę kredytową MasterCard Travel. Możemy wyróżnić dwa typy korzyści, które płyną z wykorzystywania tej karty:

  • Posiadacze otrzymują 5% zwrotu za transakcje wykonywane za granicą (limit zwrotu to 100 zł miesięcznie i 560 zł rocznie).
  • Posiadacze dokonując transakcji kartą zbierają punkty, które następnie mogą być zamienione na bilety lotnicze, wynajem pokoi czy bilety do kina.

Dowiedz się, jaka karta kredytowa jest najlepsza w podróży >>

Bonusy a karta kredytowa

Jak oszczędzać z kartami kredytowymi na podróżach już wiemy, więc teraz przyjrzyjmy się bardziej „przyziemnym” bonusom.

Karta kredytowa MasterCard Standard

Bank BGŻ oferuje kartę kredytową MasterCard Standard z programem lojalnościowym mamBonus. Na jakie zniżki mogą zatem liczyć jej posiadacze?

Bank współpracuje z wieloma znanymi markami, takimi jak: RTV EURO AGD, W.KRUK czy booking.com i płacąc kartą BGŻ można liczyć w tych sklepach na kilkuprocentowe rabaty. Dodatkowo, za dokonywane transakcje otrzymujemy punkty, które następnie można wymienić na vouchery – również do wybranych sklepów.

Bank Millenium – program Inspiracje

Na podobnej zasadzie działa program Inspiracje w Banku Millennium. Bank współpracuje już z niespełna 1000 punktami i w każdym z nich można liczyć na zniżki.

Jak oszczędzać na karcie kredytowej: mierz siły na zamiary

Podobne programy lojalnościowe można znaleźć również w innych bankach. Ciężko jednoznacznie określić, który jest najlepszy, gdyż w dużej mierze zależy to od struktury i wielkości wydatków poszczególnych klientów.

Osoby często podróżujące mogą bardziej cenić sobie ofertę Raiffeisen Polbanku oraz T-Mobile, natomiast „domatorzy” wybiorą raczej programy gwarantujące zniżki przy zakupach w ulubionych sklepach.

Warto jednak pamiętać, aby robić wszystko “z głową”. Wiemy już, jak oszczędzać na kartach kredytowych, ale najpierw warto sobie przekalkulować czy to się w ogóle opłaca. Wiele kart kredytowych oferujących bonusy narzuca stałe prowizje (np. opłata roczna za kartę czy obowiązkowe ubezpieczenie) i należy się zastanowić, czy bonusy równoważą opłaty, a jeśli nie, to czy jesteśmy gotowi płacić dodatkowo za karty kredytowe.

Nie należy również nadmiernie się zadłużać, gdyż okres bezodsetkowy może minąć bardzo szybko, a brak regularnych spłat to często pierwszy krok ku zadłużeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ