Mateusz Baj
Mateusz Baj
18 Wrz, 2017 - 09:39
Jak oszczędzać na budowie domu?

Jak oszczędzać na budowie domu?

Mateusz Baj

Jak oszczędzać na budowie domu, żeby potem nie żałować – podajemy cztery proste i sprawdzone sposoby.

Każdy, kto planuje budowę własnych czterech kątów, próbuje w jakiś sposób ograniczyć wydatki. Warto jednak wiedzieć, jak oszczędzać przy budowie domu, żeby potem tego nie żałować.

Własny dom to dla wielu z nas nie tylko spełnienie marzeń, lecz przede wszystkim gwarancja spokoju i odpoczynku. Aby jednak budowę udźwignął nasz budżet domowy, warto zawczasu spróbować przewidzieć wszystkie nietypowe sytuacje, jakie mogą się wydarzyć w trakcie jej trwania. Efektem przekroczenia budżetu i braku funduszy może być bowiem nie tylko opóźnienie w budowie, ale nawet całkowite wstrzymanie prac.

Budujemy wymarzony dom – jak oszczędzać i na czym

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas planowania budowy jest właściwe oszacowanie rzeczywistych kosztów naszej inwestycji. Istotne jest też, żeby nie zastanawiać się jak oszczędzać w trakcie budowy domu, a spróbować poszukać oszczędności już w fazie projektowania. Oczywiście, warto też zawsze dokonywać świadomych wyborów.

1. Zakup działki

Dużą część kosztów budowy domu stanowi zakup działki. Powszechnie wiadomo, że najdroższe są te w pobliżu centrów wielkich miast, uzbrojone i posiadające plany zagospodarowania przestrzennego. Planując budżet warto zastanowić się, czy nie warto kupić działki nieco dalej od centrum (zwłaszcza jeśli ma ona dogodny dojazd) oraz czy taniej nie wyjdzie podciągnięcie do działki mediów we własnym zakresie.

Można tez spróbować kupić działkę, która nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego i próbować uzyskać dla niej w gminie warunki zabudowy. To pracochłonna i dość czasochłonna procedura, ale jeśli ważniejsze od czasu jest dla nas oszczędzanie, można spróbować pokusić się o takie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej: Budowa domu – jak wybrać odpowiednią działkę >>

2. Projekt domu

Budując dom, możemy skorzystać z gotowego projektu albo zlecić jego wykonanie na indywidualne zamówienie. Pierwsze rozwiązanie jest oczywiście o wiele tańsze, co nie oznacza, że musi być gorsze. Na rynku dostępnych jest tak wiele gotowych projektów, że praktycznie każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie i swojej rodziny.

Gotowy projekt możemy nabyć za kilka tysięcy złotych, z kolei za projekt stworzony przez architekta na indywidualne zamówienie będziemy musieli zapłacić z reguły co najmniej  kilkanaście tysięcy. Warto też wiedzieć, że w gotowym projekcie można najczęściej wprowadzać – za niewielką dopłatą – drobne zmiany na indywidualne zamówienie.

Dowiedz się więcej: Budowa domu krok po kroku – poradnik >>

3. Roboty budowlane

Wybór taniej i solidnej firmy wykonawczej to jedna z największych oszczędności, jakich możemy szukać przy budowie domu. Nie należy jednak przy tym wyborze kierować się tylko ceną. Warto poznać opinie o wybranym wykonawcy, zebrać informacje na forach internetowych, a nawet porozmawiać z ludźmi, u których taka firma wcześniej budowała.

Wybór taniej, lecz niesolidnej firmy może spowodować, że zamiast oszczędności przysporzymy sobie dodatkowych kosztów, a oprócz tego stracimy mnóstwo czasu i nerwów. Koniecznie też należy z wykonawcą zawrzeć na piśmie umowę, żeby w razie stwierdzenia usterek czy niesolidności móc dochodzić swoich praw.

4. Materiały budowlane

Do budowy domu warto używać solidnych materiałów budowlanych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie należy kupować z „górnej półki”. Istnieje wiele solidnych i trwałych materiałów, które można jednocześnie zakupić po relatywnie niskich cenach.

Jeśli nie wiemy, które materiały budowlane są warte swojej ceny, z pomocą mogą posłużyć nam liczne fora internetowe o budownictwie.

Jak oszczędzać na budowie domu? - projekt domu

Jak oszczędzać przy budowie swojego wymarzonego domu? Zakup odpowiedniej działki, dobór projektu domu, wybór firmy wykonawczej oraz użycie odpowiednich materiałów budowlanych to cztery ważne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Należy przy tym pamiętać, że kontrola kosztów przy tego typu inwestycjach jest bardzo istotna, ale wszelkich oszczędności zawsze należy szukać z głową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ