Syntia Militowska
Syntia Militowska
06 Wrz, 2017 - 04:00
Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia – 9 najlepszych sposobów

Syntia Militowska

Nie wiesz, jak oszczędzać pieniądze? To nic trudnego! Poznaj proste i sprawdzone sposoby na skuteczne odkładanie małych kwot każdego dnia.

Wiele osób zastanawia się jak oszczędzać. Wbrew pozorom, sposobów jest bardzo wiele. Począwszy od odkładania drobnych pieniędzy do skarbonki, aż po inwestowanie wysokich sum. Możliwości jest dużo, a jedną z metod jaką można zastosować już dziś, jest oszczędzanie metodą małych kroczków. Dowiedz się, jak na co dzień możesz oszczędzać pieniądze.

Czy warto oszczędzać małymi kroczkami?

Oczywiście, że każdy z nas chciałby oszczędzać jak najszybciej tysiące, jeśli nie miliony złotych. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Jednakże przed podjęciem jakichkolwiek kroków trzeba mierzyć swoje siły na zamiary. Niestety, nie każdy ma możliwość odkładania dwu- lub trzycyfrowych kwot w przeciągu miesiąca. Dlatego warto zastosować metodę małych kroczków. W myśl przysłowia: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

Codzienne oszczędzanie nie jest trudne. Jeśli tylko stanie się nawykiem, to niemalże każdy może w miesiącu oszczędzić od kilkunastu, poprzez kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet do kilkuset złotych w miesiącu. Czy warto? Oczywiście! Dlaczego? Jakiekolwiek działanie jest lepsze niż żadne. Chcesz oszczędzać? Zacznij już dziś, to bardzo proste.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - metoda małych kroczków

Jak oszczędzać pieniądze w codziennym życiu?

Oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy do skarbonki, to także mądre gospodarowanie wodą i energią elektryczną. Pamiętajmy, że roztropność w rozporządzaniu tymi mediami przekłada się nie tylko na zawartość portfela, lecz także na stan środowiska. Pamiętajmy również o tym, by nie marnować żywności. Poniżej przedstawiamy 9 skutecznych sposobów na oszczędzanie:

1. Posiłki przygotuj w domu

Samodzielnie przygotowywanie posiłków wydaje się mało istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o śniadanie do szkoły czy też do pracy. W końcu dla wielu ludzi to jedynie 3 czy 5 zł na kanapkę lub bułkę kupioną w sklepie.

Niestety, do tego dokupujemy jeszcze napój, często w koszyku umieszczamy też coś słodkiego i zamiast 3 zł, ostatecznie zapłacimy 10 zł. Taka kwota wydawana od poniedziałku do piątku przez 20 dni roboczych wyniesie niepostrzeżenie 200 zł. W przypadku obiadów spożywanych na mieście kwota ta wzrasta kilkukrotnie.

Jak tego uniknąć? Wystarczy codziennie rano, a nawet dzień wcześniej, przygotować pierwsze i drugie śniadanie do szkoły lub pracy. Dzięki takiemu działaniu w przeciągu miesiąca można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na żywności latem i przez cały rok? >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - posiłki przygotuj w domu

2. Rób zakupy po pełnowartościowym posiłku

Jednym z największych błędów, jaki można popełnić  w domowym oszczędzaniu, są zakupy z pustym żołądkiem. Nie od dziś wiadomo, że głodni kupują więcej. Na zakupy najlepiej więc iść po pełnowartościowym śniadaniu lub obiedzie. Pełny żołądek to niemalże stuprocentowa gwarancja na ograniczenie zbędnych wydatków jakimi są batoniki, chipsy, ciastka, rogaliki i inne produkty, o które nasz organizm dopomina się, gdy jesteśmy głodni.

Najedzeni nie będziemy mieli ochoty spoglądać na półki z niezdrową żywnością. Dzięki temu oszczędzimy nawet kilkanaście złotych w tygodniu.

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - zakupy po pełnowartościowym posiłku

3. Zakupy? Tylko z listą

Odpowiednio sporządzona lista zakupów również pozwoli na oszczędność pieniędzy. Najlepiej, aby była przygotowana z podziałem na poszczególne sklepy, a produkty na niej wypisane były ułożone według kolejności ich występowania w supermarkecie. Dzięki temu unikniemy błądzenia między sklepowymi półkami (które dodatkowo kuszą promocjami) i w efekcie czego kupimy tylko to, po co przyszliśmy.

Dowiedz się więcej: Zakupy grupowe sposobem na oszczędzanie >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - lista zakupów

4. Nie zabieraj dzieci do sklepu

Każdy rodzic wie, jak potrafią wyglądać zakupy z dzieckiem. Zwłaszcza, jeśli i rodzic, i dziecko są głodni czy też nie mają humoru. Lepiej unikać sytuacji, w których sami siebie narażamy na zbędne wydatki, zwłaszcza że specjaliści od marketingu doskonale wiedzą co zrobić, aby dzieci wyszły ze sklepu ze swoją zachcianką. Kiedy maluchy zostaną w domu, możemy mieć pewność, że część naszych pieniędzy również pozostanie w portfelu.

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - zakupy bez dzieci

5. Kawy i przekąski na mieście ogranicz do minimum

Tutaj niewinna kawa, tam małe ciasteczko i w miesiącu niespodziewanie wydamy naprawdę znaczną sumę pieniędzy, która spokojnie mogłaby pozostać w portfelu. Przykładowo, koszt kawy na mieście to wydatek od 6 zł do 15 zł. Koszt kawy zrobionej w domu? Średnio 1 zł.

Okazjonalna kawa w luksusowym wydaniu raz na jakiś czas, czemu nie? Warto jednak pamiętać, że wyśmienite ciasto czy dobra kawa wypita w pobliskiej kawiarni jest o wiele smaczniejsza, jeśli tę przyjemność sobie odpowiednio dawkujemy. Pita codziennie nie tylko traci swój urok, ale także niepotrzebnie penetruje portfel.

Dowiedz się więcej: Jak zaoszczędzić na jedzeniu w podróży? >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - ogranicz przekąski na mieście

6. Świadomie gospodaruj pożywieniem

Jak oszczędzać pieniądze poprzez gospodarowanie jedzeniem? W jaki sposób oszczędzanie energii jest z tym powiązane? Rozwiązanie jest bardzo proste i wcale nie trzeba  odmawiać sobie posiłków.

Świadome zarządzanie swoim jedzeniem  sprawi, że nie będziemy wyrzucać żywności, a skutkiem ubocznym będzie dodatkowo oszczędzanie energii elektrycznej i gazu. Jak to zrobić? Wystarczy odpowiednio wcześniej spisać listę ulubionych dań, a następnie zaplanować jadłospis na cały tydzień. To sprawi, że ograniczymy marnowanie jedzenia. Gotowanie posiłków na dwa dni pomoże oszczędzić nie tylko gaz i energię, lecz także i czas.

Warto również pamiętać, że niektóre produkty spożywcze można mrozić – nie tylko ryby i mięso, lecz także wybrane owoce i warzywa, zupy, pieczywo i niektóre gotowe dania.

Dowiedz się więcej: Jak poprawić sobie humor i nie wydać ani grosza >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - mrożenie żywności

7. Codzienne oszczędzanie wody

Niestety, jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności, jaką jest oszczędzanie wody. Według wielu badań, wody zdatnej do spożycia może zabraknąć już naszym prawnukom. Jest to wstrząsająca wiadomość, która powinna zmobilizować do działania.

Bowiem samo oszczędzanie wody nie tylko może mieć znaczny wpływ na domowy budżet, ale także jest istotne dla ludzkiego życia teraz i w przyszłości. Odpowiednio zagospodarowana woda może przynieść oszczędności rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych w miesiącu. Wystarczy zastanowić się czy naprawdę potrzebujemy codziennej kąpieli w wannie wypełnionej wodą.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać wodę latem? >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - oszczędzanie wody

8. Odłączaj urządzenia z gniazdek

Urządzenia elektryczne, zwłaszcza te nieużywane, potrafią w ciągu roku pochłonąć znaczną ilość energii, a co za tym idzie, pieniędzy. Oszczędzanie energii jest bardzo proste i w wielu przypadkach nie wymaga radykalnych zmian. Dlatego też już dziś warto ograniczyć używanie sprzętów elektrycznych do minimum (zawsze można je podłączyć ponownie w razie potrzeby).

Ponadto, należy odłączać wszelkiego rodzaju ładowarki, które również zużywają energię. To samo dotyczy światła, telewizora czy radia, które często są niepotrzebnie włączone. Warto krytycznym okiem spojrzeć na wszystkie kable podłączone do kontaktów i zadać sobie pytanie, czy to naprawdę jest konieczne? Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z ilości urządzeń, które pobierają na marne ogromne ilości energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - oszczędzanie energii

9. Oszczędzaj na transporcie

Komunikacja miejska zamiast samochodu, a może rower? Zanim o tym zdecydujemy, warto przeanalizować opłacalność poszczególnych działań. Dopiero wtedy można będzie podjąć odpowiednie kroki. Czasem taniej jest pojechać gdzieś samochodem, niż wybrać się w dane miejsce komunikacją miejską. Zaś w innym przypadku może okazać się zupełnie odwrotnie.

Niemniej jednak warto również po prostu zastanowić się nad tym, gdzie bez problemu możemy dojechać rowerem, a dokąd wybrać się na spacer. Dzięki odpowiednim zmianom można oszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych w jednym miesiącu. Myśląc o komunikacji miejskiej warto przemyśleć zakup biletu miesięcznego, o ile w danym przypadku jest to opłacalne.

Dowiedz się więcej: Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad >>

Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia - 9 najlepszych sposobów - rower

Oszczędzanie energii, wody i w końcu… pieniędzy. To wszystko kojarzy się z wieczorami przy świecach, brakiem długich kąpieli oraz z odmawianiem sobie przyjemności. Nic bardziej mylnego. Powyższe przykłady doskonale pokazują, że oszczędzanie wcale nie musi oznaczać radykalnych zmian.

Wielu ludzi szukając odpowiedzi na pytanie jak oszczędzać pieniądze, szuka magicznej recepty. Niestety taka nie istnieje, a drogą do sukcesu są często małe, pozornie nic nie znaczące kroczki. Te drobne, a czasem nawet niezauważalne zmiany mogą spowodować, że będziemy mogli zaoszczędzić w ciągu jednego miesiąca pokaźną sumę pieniędzy.

Nie bacząc na wielkość oczekiwanych efektów pamiętajmy, że jakiekolwiek działanie jest lepsze niż żadne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ