Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
03 Lis, 2017 - 01:00
Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy?

Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy?

Sylwia Łysak

Budżet domowy od A do Z. Czym jest, jak go prowadzić i jak podreperować? Dowiedz się już dziś! Poznaj sprytne sposoby na obniżenie codziennych wydatków domowych i garść porad na lepsze dysponowanie swoimi pieniędzmi. Przekonaj się, że oszczędzanie drobnych sum każdego dnia jest możliwe.

Sztuka zarządzania finansami jest trudna, lecz każdy może (i powinien) jej się nauczyć – najlepiej w praktyce. Dobrze jest zacząć od organizacji finansów domowych, bo to właśnie one wymagają największej uwagi. W tym artykule sprawdzimy, co możemy zrobić, aby podreperować swój budżet domowy. Powiemy też, czym właściwie jest i jak go dobrze zaplanować.

Co to jest budżet domowy i z czego się składa?

Możemy błędnie sądzić, że budżet domowy to jedynie zestawienie wpływów i wydatków gospodarstwa domowego. W rzeczywistości jednak jest to system, od którego zależy jakość życia! Zastanówmy się, na czym jest oparty. Z pewnością jego bazą są wpływy i wydatki.

Zacznijmy od wpływów. Należy do nich zaliczyć między innymi  zarobki osób utrzymujących dom, pieniądze dokładane do budżetu przez tych, którzy partycypują w kosztach oraz innego typu przychody, przeznaczane w całości lub częściowo na utrzymanie gospodarstwa (np. dochody z tytułu wynajmu przestrzeni, alimenty czy zasiłki).

Teraz przejdźmy do wydatków. Uwzględnia się w nich przede wszystkim opłaty za dom czy mieszkanie (czynsz lub podatek) oraz koszty:

 • mediów (rachunki za wodę, gaz, prąd),
 • ogrzewania (CO lub opału),
 • wywozu śmieci,
 • usług telekomunikacyjnych i mobilnych (telewizji, Internetu, telefonu/ów),
 • zakupów artykułów żywieniowych, higienicznych i chemii gospodarczej,
 • opieki nad maluchami, żłobków i przedszkoli,
 • związane z edukacją dzieci starszych,
 • utrzymania i leczenia zwierząt domowych,
 • zakupów ubrań i butów,
 • zakupów i utrzymania sprzętów domowych np. elektronicznych, RTV i AGD czy ogrodowych,
 • uroczystości rodzinnych,
 • wakacji,
 • sprzętów i karnetów sportowych,
 • rozrywek np. biletów do kina,
 • transportowe (utrzymania i eksploatacji samochodu i/lub biletów komunikacji publicznej).

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje utrzymanie samochodu? >>

W tym miejscu warto wspomnieć, co do budżetu domowego nie należy. I tak, wyłączamy z niego zarobki małoletnich, którzy pracują na realizację własnych celów, a także finanse osobiste, czyli pieniądze w puli na wydatki własne – zachcianki, drobnostki czy prezenty – kieszonkowe dorosłych. W budżecie domowym pomijamy również koszty członków rodziny, których nie finansujemy – na przykład używek czy drogiego hobby.

Dowiedz się więcej: Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać >>

Dlaczego warto dbać o budżet domowy?

Organizacja finansów gospodarstwa domowego przynosi wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim daje świadomość możliwości finansowych – tak rodzinnych, jak i własnych. Ponadto, ułatwia kontrolowanie wydatków i zmniejsza ryzyko tych nieprzemyślanych i zbędnych. Co za tym idzie, zapobiega życiu ponad stan i zadłużaniu się.

Pomaga także pozbyć się dotychczasowych długów i zgromadzić oszczędności na rzeczy, na które nie było nas dotychczas stać. Kontrolowanie budżetu domowego ma też inne, nieco mniej oczywiste plusy. Redukuje stres, który spędza nam sen z powiek, kiedy mamy bałagan w finansach. Zwiększa poziom zadowolenia z życia i poprawia samoocenę – co procentuje w kontaktach międzyludzkich.

Budżet domowy – krótka instrukcja kontroli

Organizację budżetu domowego należy zacząć od wybrania optymalnego narzędzia do zapisywania zarobków i wydatków. Jedni zdecydują się na zwykły zeszyt, inni na arkusz kalkulacyjny Excel, a jeszcze inni – specjalną aplikację na telefon.

Dowiedz się więcej: Najlepsze aplikacje mobilne do zarządzania budżetem domowym >>

W narzędziu do kontrolowania budżetu domowego zestawiamy stałe przychody i rozchody gospodarstwa – na początek, w ujęciu miesięcznym. Zapisujemy wszystkie te, które ponosimy zawsze, niezależnie od sytuacji. Następnie, obliczamy różnicę pomiędzy nimi. Po odjęciu wydatków od sumy zarobków powinien nam wyjść wynik dodatni, gdyż:

 • wynik „0”, oznacza, że wydajemy każdą złotówkę, którą zarabiamy i nie mamy żadnych funduszy rezerwowych – jesteśmy na prostej drodze do problemów finansowych, bo byle jaki nieprzewidziany wydatek sprowadzi nas do konieczności wzięcia kredytu czy pożyczki,
 • wynik ujemny świadczy o tym, że żyjemy ponad stan i wydajemy więcej, niż jesteśmy w stanie zarobić. Nasze finanse potrzebują natychmiastowej interwencji – powinniśmy zastanowić się nad dodatkowymi źródłami dochodów lub redukcją wydatków.

Dowiedz się więcej: Jak zarobić pieniądze – 13 sposobów na dodatkowy zarobek >>

Gdy już dojdziemy do wprawy w kontrolowaniu budżetu miesięcznego, opartego na stałych wpływach i wydatkach, możemy rozszerzyć zestawienie o wpływy i wydatki okazjonalne – takie, które zdarzają się raz na jakiś czas (np. podarunki pieniężne, wpływy z pracy sezonowej czy dodatkowej, OC samochodu czy wakacje). Kiedy i te nie będą dla nas tajemnicą, będzie nam łatwiej tworzyć rozbudowane budżety długoterminowe – kwartalne, roczne, a nawet dziesięcioletnie.

Dowiedz się więcej: Jak dobrze zaplanować budżet domowy >>

Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? - małżeństwo i pieniądze

Sposoby na zmniejszenie wydatków gospodarstwa domowego

Istnieją rozwiązania umożliwiające zredukowanie wysokości wydatków domowych. Pomyślmy o tych, które mogą znacząco wpłynąć na budżet domowy.  Pomińmy opłaty za mieszkanie czy dom – jeśli nie chcemy zmieniać miejsca zamieszkania, raczej nie da się ich zmniejszyć.

Jak oszczędzać na rachunkach za media?

Przejdźmy do kosztów, które generują media – woda, gaz i prąd. Oto sposoby na oszczędzanie na nich:

 • zmiana dostawcy na tańszego,
 • zmiana taryfy rozliczeniowej u aktualnego dostawcy,
 • zakup sprzętów i akcesoriów ułatwiających oszczędzanie wody  i prądu np. zmywarki, aeratorów do baterii, programatorów do gniazdek elektrycznych, przedłużaczy z wyłącznikami czasowymi,
 • wyrobienie pozytywnych nawyków, takich jak wyłączanie sprzętów RTV z trybu StandBy, odłączanie ładowarek od gniazdek, pracowanie przy świetle dziennym, zmniejszanie ciśnienia wody w kranie, branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, gotowanie w małych garnkach, wstawianie małej ilości wody w czajniku.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu >>

Tanie ogrzewanie

Teraz przejdźmy do rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze na innych opłatach stałych. Na początek – ogrzewanie. Jeżeli płacimy za nie „z metra” teoretycznie nie musimy się niczym martwić. Jeśli jednak mamy piec gazowy, elektryczny lub na ekogroszek powinniśmy starać się minimalizować koszty eksploatacyjne.

Dowiedz się więcej: Biokominek – poznaj wady i zalety tego ogrzewania >>

W tym celu, nie zostawiajmy uchylonych okien – ucieka przez nie ciepło, co prowadzi do niepotrzebnych strat. Wietrzmy dom przy otwartych oknach przez kilka minut dziennie, a następnie zamykajmy je.

Ponadto, przykręcajmy kaloryfery, gdy wychodzimy z domu. Jeśli obawiamy się, że po naszym powrocie będzie w mieszkaniu zimno, zakupmy i ustawmy specjalne programatory, które włączą grzejniki na kilkadziesiąt minut przed naszym przyjściem.

Jeżeli mamy w domu urządzenie, w którym ustawia się temperaturę pomieszczeń, spróbujmy znanego triku – obniżmy temperaturę o 2-3 stopnie. Komfort cieplny powinien być podobny, a koszty ogrzewania o minimum 10% niższe.

Śmieci jako źródło dochodów

Pora pomyśleć o śmieciach. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów możemy nie tylko zaoszczędzić na samym wywozie śmieci (wywóz odpadów segregowanych jest tańszy od wywozu zmieszanych), ale również uzyskać dodatkowe dochody – chociażby ze zwrotu butelek. Zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat: Segregacja śmieci w domu – ekologiczny sposób na oszczędzanie >>

Jedzenie, artykuły higieniczne i chemia gospodarcza – czy można na nich zaoszczędzić?

Teraz zastanówmy się nad zakupami żywieniowymi, higienicznymi i chemicznymi. Pochłaniają one lwią część budżetu każdej rodziny. Niestety, przeważnie robimy je źle.

Przede wszystkim, chodzimy na zakupy bez listy – co prowadzi do kupna zupełnie niepotrzebnych nam produktów i nadmiernych wydatków. Twórzmy więc listy zakupowe najlepiej podzielone na produkty niezbędne i potrzebne.

Do niezbędnych zaliczajmy rzeczy najpotrzebniejsze, te które się nam skończyły i musimy kupić natychmiast. Za potrzebne uznawajmy pozostałe produkty – te, z których kupnem możemy jeszcze trochę poczekać. Gdy mamy mało środków, starajmy się wracać do domu ze wszystkimi rzeczami „niezbędnymi” i kilkoma potrzebnymi (nigdy odwrotnie!).

Wystrzegajmy się kupowania rzeczy spoza list zakupów. Na tego typu zachcianki możemy sobie pozwolić tylko wtedy, kiedy będziemy mieli uzbieraną sporą pulę tzw. środków rezerwowych.

Dowiedz się więcej: Zakupy przez internet – jak nie dać się naciągnąć >>

Budżet domowy lubi okazje i promocje – korzystajmy z nich, o ile są naprawdę opłacalne. Zaprzyjaźnijmy się z  programami lojalnościowymi typu Payback, MojaBiedronka, ClubCard, MójCarrefour. Czytajmy gazetki promocyjne ulubionych sklepów i zaznaczajmy w nich wyjątkowe okazje. Nie musimy zbierać tych papierowych, możemy wyświetlać je na telefonie np. w bardzo praktycznej i popularnej aplikacji MojaGazetka na smartfony z systemem Android.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyprzedaże i promocje dla domu i ogrodu >>

Korzystajmy z kuponów rabatowych – znajdziemy je min. w magazynach, korespondencji pocztowej, internecie oraz na paragonach z poprzednich zakupów!

Nie róbmy wszystkich zakupów w jednym hipermarkecie, szczególnie jeśli mieszkamy w pobliżu kilku bądź kilkunastu sklepów, a odległości między nimi nie są znaczące.

Dlaczego? Ponieważ to, co jest w danej chwili tańsze w jednym sklepie, w innym jest droższe i na odwrót (np. gdy w markecie X są jajka w promocji, to mleko jest w normalnej cenie, podczas gdy w sklepie Y jest w promocji właśnie mleko, choć jajka nie są przecenione). Odwiedzając sklepy różnych marek możemy dokonać selektywnych zakupów.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać na żywności latem i przez cały rok? >>

Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? - domowe wydatki

Mądre finansowanie podopiecznych

Wydatki związane z opieką nad osobami starszymi, dziećmi i zwierzętami pochłaniają lwią część domowego budżetu. Aby odzyskać nad nimi kontrolę, warto poświęcić chwilę ich analizie. Zbierzmy ze sobą wszystkie koszta utrzymania podopiecznych i podzielmy je na sekcje:

 • opłaty regularne (miesięczne) w stałej wysokości, np. opłata za żłobek czy przedszkole, czesne za szkołę, wynagrodzenie opiekunki osoby starszej itp.,
 • wydatki podstawowe o wysokości zmiennej w ujęciu miesięcznym np. pieluchy, chusteczki, leki, puszki, karma,
 • koszta dodatkowe zmienne ponoszone w miesiącu np. bilety do kina, na basen, słodycze, korepetycje,
 • wydatki incydentalne, zdarzające się raz na kilka miesięcy i lat np. wycieczki szkolne, kolonie, sanatoria, szczepienia, wizyty lekarskie i weterynaryjne.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka? >>

Im bardziej szczegółowe zestawienie zrobimy, tym lepiej. Poszukajmy w nim oszczędności i możliwości przewidzenia wydatków. Może okazać się, że niepotrzebnie kupujemy bilety (np. na basen) w regularnych cenach, bo korzystamy z konkretnej rozrywki na tyle często, że bardziej opłaca się nam wykupienie karnetu. Może się też okazać, że kupując większe zapasy produktów w promocjach (np. pampersów) jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkadziesiąt procent na kosztach częstszych zakupów mniejszych ilości.

Pamiętajmy o odkładaniu niewielkich sum na poczet większych  wydatków. Dzięki takim oszczędnościom,  nagła konieczność opłacenia wycieczki szkolnej czy zakupu wyprawki bądź sprzętu rehabilitacyjnego nie zaskoczy nas i nie sparaliżuje budżet domowego.

Dowiedz się więcej: Skąd wziąć pieniądze na dodatkowe wydatki? >>

Moda na oszczędzanie

Nie żyjemy na równiku i niestety, nie dalibyśmy sobie rady bez odzieży i obuwia. Ubrania i buty kosztują nas sporo, szczególnie jeśli przepadamy za wyrobami renomowanych marek. Jak możemy na nich zaoszczędzić?

 • Sezonowe rzeczy kupujmy poza sezonem – kurtki letnie nabywajmy zimą, a buty zimowe latem. Rzeczy „na inny sezon” kosztują znacznie mniej niż te, których na gwałt potrzebuje 3/4 populacji. Weźmy to pod uwagę również przy kupowaniu sprzętu sportowego (np. rowerów, nart) czy wyposażenia wnętrz i ogrodów (np. mebli ogrodowych czy polarowych koców).
 • Korzystajmy z kuponów rabatowych drukowanych w magazynach, na ulotkach i wysyłanych mailem. Dzięki nim możemy kupować ubrania, buty i dodatki o nawet 40% taniej!
 • Zaprzyjaźnijmy się z lumpeksami i odwiedzajmy je regularnie – szczególnie jeśli nie mamy problemu z noszeniem rzeczy z drugiej ręki. W sklepach tego typu znajdziemy odzież, obuwie, dodatki, zabawki oraz przedmioty do domu w śmiesznie niskich cenach.
  Często są to rzeczy wyjątkowe, a do tego niezniszczone i markowe. Zakupy w lumpeksach powinni polubić szczególnie rodzice – dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań, często też je niszczą (takich kupionych za 5 czy 10 zł nie szkoda wyrzucić).
 • Kupujmy to, co pasuje do rzeczy, które już mamy. Tym sposobem nie będziemy musieli uzupełniać swojej garderoby w nieskończoność – to porada przede wszystkim dla Pań.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze wyprzedaże i promocje odzieżowe >>

Przyjemności…

To co lubimy robić, wpływa na to, jak wydajemy pieniądze. Zdanie to warto sobie nieco głębiej zinterpretować w kontekście budżetu domowego.

Jeśli żyjemy spontanicznie, a pomysły wpadające nam do głowy realizujemy bez zastanowienia, powinniśmy ograniczyć pole swobodnego manewru w kwestiach finansowych. Jak? Na przykład wyznaczając sobie limit dziennych wydatków. Możemy go ustawić na karcie debetowej lub przyjąć umownie – zostawiając sobie jedynie gotówkę na niezbędne wydatki.

Jeżeli lubimy podróże, poświęcamy na nie sporo pieniędzy. Co jednak, jeśli możemy płacić za nie mniej? Zapiszmy się na newsletter linii lotniczych czy Groupon Travel  otrzymujmy nie tylko atrakcyjne oferty, zniżki, ale też inspiracje do następnych wyjazdów.

Dowiedz się więcej: Czym się różni last minute od first minute >>

Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? - monety

Dodatkowe dochody

Jeśli nasz budżet domowy jest zbyt słaby, by zaradzić wszystkim wydatkom, musimy postarać się o dodatkowe źródła dochodów. Na początek – poprośmy o premię lub awans u pracodawcy czy pozyskajmy kilku nowych klientów dla firmy. Może to wystarczy.

Jeżeli nie, zainteresujmy się pracą przez Internet – na przykład programami typu RevenueShare, płatnymi ankietami czy zarabianiem na czytaniu maili. Możemy także spróbować swoich sił w MLM i sprzedaży bezpośredniej. Firmy takie jak Avon, Zepter, Fm Group czy Oriflame wciąż szukają nowych konsultantów i dystrybutorów.

Dowiedz się więcej: Jak szukać pracy – najlepsze sposoby >>

Dodatkową gotówkę możemy zdobyć też chociażby sprzedając stare, niepotrzebne już nam do niczego przedmioty. Wystawiając je na Olx, Gumtree czy Sprzedajemy damy radę uzbierać parę groszy na drobne wydatki – a budżet domowy nam za to podziękuje.

Podsumowując, sposobów na podreperowanie budżetu domowego jest wiele – i z pewnością nie wymieniliśmy w tym artykule wszystkich. Te, o których powiedzieliśmy warto wprowadzić w życie. Dla własnego spokoju i dobrobytu. Powodzenia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ