Michał Nielub
Michał Nielub
19 Lip, 2017 - 10:36

Jak osiągnąć sukces poprzez pozytywne myślenie?

Michał Nielub

Pozytywne myślenie jest kluczem do wielu drzwi – pomaga osiągnąć sukces. Będąc pesymistą ciężko sięgać po wyznaczone sobie cele. Optymizm nie może jednak być nieracjonalny.

Pozytywne myślenie nie tylko pomaga, ale również determinuje, osiągnąć sukces. Będąc pesymistą, nie wyznaczymy sobie drogi do zrealizowania postawionych celów. Jeżeli jednak widzimy wszystko w czarnych kolorach, nie oznacza wcale, że jesteśmy na straconej pozycji. Rozwój osobisty będzie krokiem ku zmianie na lepsze, krokiem do zmiany swojego życia.

Optymizm musi być racjonalny

Jak pokazuje praktyka biznesowa, aby osiągnąć sukces w karierze zawodowej, trzeba być racjonalistą i pragmatykiem. Posiadanie marzeń jest wskazane na początku otwierania działalności gospodarczej. Jednak chcąc osiągnąć sukces, nie można tylko bujać w obłokach. Należy nieustannie inwestować w rozwój osobisty, a także ciągle dążyć do wyznaczonego celu.

Pokonywanie kolejnych etapów z pewnością ułatwi pozytywne myślenie. Ułatwi postrzeganie naszego świata przez pryzmat dostrzeganie szans, a nie zagrożeń.

Ryzykiem trzeba umiejętnie zarządzać, aby nie ponieść porażki. Z tego powodu niepoprawni optymiści niedostrzegający zagrożeń będą mieć tak samo utrudnione zadanie, jak pesymiści, którzy nie widzą szans.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne – 11 najlepszych sposobów >>

Kreatywność a sukces

Warto pamiętać również o tym, że dostrzeganie szans to nie wszystko. Pozytywne myślenie wzmaga naszą kreatywność, dzięki czemu wiemy jak wykorzystywać nadarzające się okazje. To samo dotyczy sytuacji z powstającymi zagrożeniami, mogących wpłynąć negatywnie na realizację naszego pomysłu. Kreatywne i pozytywne myślenie pozwala nam więc na umiejętne zarządzanie otaczającą nas rzeczywistością.

Dotyczy to zarówno prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jak i radzenia sobie w miejscu zatrudnienia. Okazuje się, że ludzie szczęśliwi odznaczają się większą autonomią w pracy. Nastawieni pozytywnie, w taki sam sposób oddziałują na własne otoczenie. Dzięki temu, poza większą wydajnością, lepiej współpracują z innymi pracownikami. Przekłada się to na wyższą efektywność całego działu.

Dowiedz się więcej: Jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie? >>

Wpływ otoczenia

Skąd się bierze w nas negatywne myślenie? Wpływa na to wiele czynników. Nie bez znaczenia pozostają kwestie kulturowe oraz wychowanie. Nauczeni jesteśmy czekać, aż ktoś nam coś da. Jest to tzw. „postawa roszczeniowo-życzeniowa”. Czujemy się rozgoryczeni niedostateczną opieką socjalną w Polsce, zazdrościmy mieszkańcom np. Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Pytanie zasadnicze jednak brzmi – po co czekać? Jak zmienić swoje życie tu i teraz?

Okazuje się, że pozytywne myślenie pozwoli nam liczyć na siebie, a nie na innych. Unikniemy dzięki temu rozczarowania sytuacją, w której zostało nam coś obiecane i niezrealizowane. Zamiast czekać na okazję, będziemy sami jej poszukiwać i starać się wykorzystać daną szansę.

Mówi się, że pozytywne myślenie jest cechą młodych pokoleń. Często możemy słyszeć, że „młodzi to niepoprawni optymiści, którzy nie znają życia”. Nie można do końca się zgodzić z tym twierdzeniem. W końcu to, czy osiągniemy sukces, warunkowane jest również tym, czy stąpamy twardo po ziemi. Racjonalizm i optymizm muszą iść w parze. Inaczej zamiast ludźmi sukcesu, staniemy się wiecznymi marzycielami.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować poprzez wizualizację celu >>

Jak osiągnąć sukces poprzez pozytywne myślenie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ