Mateusz Baj
Mateusz Baj
09 Paź, 2017 - 03:00
Jak osiągnąć dochód pasywny na nieruchomościach

Jak osiągnąć dochód pasywny na nieruchomościach

Mateusz Baj

Czy dochód pasywny uzyskiwany na nieruchomościach może być dobrym sposobem na biznes i czy da się na tym zarabiać pieniądze?

Dochód pasywny to dochód, który uzyskuje się bez wkładu pracy. Innymi słowy mamy z nim do czynienia wówczas, gdy raz wykonana w przeszłości praca, przynosi stały dochód przez długi czas.

Dochód pasywny w nieruchomościach

Przykładem dochodu pasywnego mogą być na przykład odsetki z lokat bankowych, dywidenda z posiadanych akcji czy udziałów albo dochody z praw autorskich czy licencji. W przypadku nieruchomości dochodem pasywnym są dochody z wynajmu posiadanych nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości – jako źródło pasywnego dochodu –  od lat uznawane są na świecie za najpewniejsze źródło dochodu. Obecnie także coraz więcej Polaków decyduje się inwestować w zakup mieszkania na wynajem.

Wbrew powszechnemu mniemaniu osiąganie dochodów pasywnych z nieruchomości to nie tylko domena milionerów, którzy mają kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt mieszkań na wynajem.  Często w ten sposób próbują uzyskiwać stałe dochody osoby, które kupują niewielkie mieszkanie i do tego zakup finansują kredytem.

Dowiedz się więcej: Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem >>

Wielu ekspertów uważa, że obecnie jest dobry czas na tego typu inwestycje. Wśród czynników sprzyjających wymieniają zwłaszcza niskie stopy procentowe i – co za tym idzie – rekordowo niski WIBOR. Powoduje to, że niskie są odsetki od lokat (przez co nie są one dobrym sposobem pomnażania pieniędzy), a także niskie są raty kredytów hipotecznych.

Wśród innych czynników powodujących, że kupno mieszkania na wynajem może być opłacalną inwestycją, można wymienić także coraz większą mobilność pracowników i ich podążanie za pracą (tacy ludzie chętniej wynajmują mieszkania, niż je kupują na własność) a także duży napływ pracowników zza wschodniej granicy. Czynnikiem motywującym do zakupu mieszkania pod wynajem mogą być też stosunkowo niskie ceny mieszkań, jakie obecnie panują na rynku.

Kupno mieszkania na wynajem – na co zwrócić uwagę

Zakup mieszkania pod wynajem, zwłaszcza kiedy realizujemy taką inwestycję na kredyt, to bardzo poważna decyzja, która będzie miała wpływ na naszą sytuację finansową przez następne kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Podejmując taką decyzję, należy zatem dokładnie wszystko przeliczyć tak, żeby czynsz z najmu wystarczył nie tylko na ratę kredytu, ale także pozwolił nam uzyskać dodatkowy dochód.

Dowiedz się więcej: Czy właściciel może podnieść czynsz w takcie najmu? >>

Przy zakupie mieszkania pod wynajem warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • lokalizację – najłatwiej będą z pewnością wynajmowały się mieszkania w pobliżu wyższych uczelni oraz w centrach dużych miast;
  • cenę – jeśli rzeczywiście chcemy osiągać dochód pasywny, warto przy kupnie mieszkania poszukać prawdziwych okazji cenowych;
  • standard wykończenia – jeśli kupujemy mieszkanie, gdzie przed wynajmem konieczne będzie dokonanie remontu, koszty tego remontu musimy w naszej kalkulacji cenowej doliczyć do ceny mieszkania;
  • stan prawny – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym. Trzeba wówczas dokładnie sprawdzić czy kupowany przez nas lokal nie jest obciążony hipoteką albo nie jest zadłużony np. w spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli przeanalizujemy wszystkie te czynniki i nasze obliczenia wykażą, że czynsz z tytułu najmu pozwoli nas spłacać raty kredytu wziętego pod zakup mieszkania i do tego będziemy mogli jeszcze uzyskać dochód z tego tytułu, warto na poważnie przemyśleć taki sposób na zarabianie pieniędzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ