Michał Nielub
Michał Nielub
10 Gru, 2017 - 00:30

Jak odpowietrzyć hamulce

Michał Nielub

Użytkując auto, warto wiedzieć jak odpowietrzyć hamulce i jakie znaczenie dla bezpieczeństwa ma sprawność tego układu. Warto też mieć kogoś do pomocy przy tej czynności.

Jak odpowietrzyć hamulce w przypadku, gdy w przewodach hamulcowych pojawi się bańka powietrza? Ta czynność nie jest bardzo skomplikowana. Warto mieć jednak kogoś do pomocy, by przeprowadzić ją sprawniej. Musimy posiadać również informacje o tym, czy w samochodzie jest zamontowany system ABS.

Przyczyny zapowietrzenia układu hamulcowego

Zanim przystąpimy do odpowietrzania hamulców, warto znać objawy oraz okoliczności, w jakich dochodzi do powstania tej usterki. Przyczyn może być bardzo wiele, najczęstszą zaś jest sytuacja, w której zagotuje się płyn hamulcowy w układzie. Posiada on dużą zawartość wody i z tego powodu jego zagotowanie powoduje wydzielenie powietrza. Do takiej sytuacji może dojść w przypadku używania przestarzałego płynu hamulcowego.

Kolejną przyczyną może być nieszczelność lub uszkodzenie któregoś z podzespołów całego układu.

Czynników decydujących o tym, że powstanie konieczność odpowietrzenia układu hamulcowego może być jednak wiele. Dlatego przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie poszukać przyczyny. Może się zdarzyć, że wiedza o tym, jak odpowietrzyć hamulce wcale nam się nie przyda, ponieważ powodem będzie uszkodzony układ. W takich okolicznościach konieczna będzie wizyta w serwisie samochodowym.

Jak odpowietrzyć hamulce – od czego zacząć?

Odpowietrzanie układu hamulcowego należy zacząć od koła, które jest najbardziej oddalone od pompy hamulcowej – czyli tylne prawe. Dalsze odpowietrzanie wykonujemy w następującej kolejności: koło tylne lewe, koło przednie prawe i koło przednie lewe.

Co istotne, płyn hamulcowy musi znajdować się w zbiorniczku zasobowym podczas wykonywania całej procedury odpowietrzania.

Jak odpowietrzyć układ hamulcowy bez układu ABS

Należy tu pamiętać przede wszystkim o obowiązującej kolejności. Aby przystąpić do tej procedury, należy odnaleźć kapturek z zaworu odpowietrzania cylinderka hamulcowego.

Jeżeli nie możemy zlokalizować tego elementu, skorzystajmy z instrukcji – powinna znajdować się w dokumentach. Taki dokument znajdziemy również w Internecie.

Zawór ten należy oczyścić i przyłożyć do niego przezroczysty i czysty przewód, którego drugi koniec zanurzamy w słoiku wypełnionym do połowy płynem hamulcowym. Dalej wykonujemy następujące działania:

  1. Pompujemy pedał hamulca do momentu stwardnienia. Świadczy to o wytworzeniu przeciwciśnienia w układzie. Gdy poczujemy opór na pedale hamulca, mocno go naciskamy i przytrzymujemy.
  2. Następnie odkręcamy zawór odpowietrzający o pół obrotu. Do słoiczka zacznie spływać płyn hamulcowy. Należy dbać o to, by drugi koniec wężyka był cały czas zanurzony w słoiku.
  3. Czynność przerywamy, gdy poczujemy wyraźny spadek oporu na pedale hamulcowym.
  4. Działanie to powtarzamy do momentu, gdy w płynie nie będą się już pojawiać pęcherzyki powietrza.

Dla kolejnych kół wykonujemy te same czynności, w przedstawionej wcześniej kolejności.

Jak odpowietrzyć hamulce z systemem ABS

Kwestia tego, jak odpowietrzyć hamulce z systemem ABS, jest bardzo podobna do usuwania powietrza z układów bez tego systemu. W pierwszej kolejności należy odpowietrzyć pompę hamulcową. Jeżeli podczas wykonywania tej czynności poziom płynu hamulcowego za bardzo spadnie, należy przerwać całą procedurę i udać się do serwisu samochodowego.

Odpowietrzanie kół wykonujemy w zbliżony sposób, jak w przypadku aut bez systemu ABS. Jednak w przypadku przednich kół należy pamiętać o tym, by wyłączyć zapłon oraz wcisnąć kilkadziesiąt razy pedał hamulca, by pozbyć się regulacji ABS. Następnie należy napełnić zbiornik wyrównawczy do pełna. Potem wykonujemy czynności, które zostały już opisane wyżej.

W przypadku kół przednich po pozbyciu się regulacji układu ABS musimy pamiętać o tym, by uruchomić ponownie zapłon. Po zakończeniu odpowietrzania, uruchamiamy zapłon i czekamy, aż wyłączy się pompa ABS.

Na co zwrócić uwagę podczas odpowietrzania?

Odpowietrzanie układu hamulcowego wiąże się ze zdjęciem kół. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są klocki hamulcowe oraz tarcze. Może się okazać, że spadek sprawności hamowania będzie związane również ze zbyt dużym wyeksploatowaniem tych części. Dobrą praktyką jest dokonanie oględzin również okładzin oraz zacisków hamulcowych.

Samodzielne odpowietrzanie układu hamulcowego to dosyć prosta czynność. Należy jednak bezwzględnie pilnować opisanej kolejności wykonywanych działań. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepożądane objawy, czynność należy niezwłocznie przerwać i udać się do serwisu samochodowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ