Michał Nielub
Michał Nielub
29 Paź, 2017 - 02:00
Jak obliczyć zużycie paliwa

Jak obliczyć zużycie paliwa

Michał Nielub

Zużycie paliwa to jeden z istotniejszych czynników wpływających na nasz budżet domowy. Część aut wyposażona jest w kalkulator spalania w komputerze pojazdu, jednak nie zawsze jest dokładny.

Zużycie paliwa może znacząco obciążać nasz budżet domowy. Jeżeli dużo korzystamy z auta warto zadbać o to, by było jak najniższe. Większość nowych samochodów wyposażona jest w automatyczne obliczanie zużycia paliwa, jednak informacje podawane przez komputer nie zawsze są zgodne z prawdą. Jak je zatem obliczyć?

Jak obliczyć zużycie paliwa

Zużycie paliwa można obliczyć zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem gotowych narzędzi. Samodzielne obliczanie zużycia jest bardzo proste. Najłatwiej tego dokonać z proporcji. Jeżeli np. przejechaliśmy 150 km i auto spaliło w tym czasie 8 litrów, to korzystamy z następującego wzoru na proporcje:

150 km – 8 litrów

100 km – x litrów

Następnie 100 km mnożymy przez 8 litrów i dzielimy na 150 km. W wyniku otrzymujemy 5,33 litrów na 100 km.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje utrzymanie samochodu? >>

Kalkulator spalania paliwa

Jeżeli nie chcemy samemu liczyć, obliczanie kosztów spalania może być wykonane za pomocą gotowych narzędzi. Do takich zaliczyć należy powszechnie dostępny w internecie kalkulator spalania paliwa (sprawdź tutaj).

Oblicza on spalanie na podstawie dwóch głównych parametrów – ilości zużytego paliwa oraz liczby przejechanych kilometrów. Opcjonalnie można również wpisać cenę za list paliwa.

Dowiedz się więcej: Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad >>

Zużycie paliwa – metoda bezpośrednia

Obliczenie zużycia paliwa może być wykonane również innym sposobem. Jest on najprostszy i najbardziej miarodajny. Polega na zatankowaniu zbiornika do pełna, przejechaniu 100 km i wlaniu ponownie do pełna. Dzięki temu uzyskamy informację o tym, jakie jest rzeczywiste spalanie paliwa.

Dowiedz się więcej: Instalacja LPG – czy to się opłaca? >>

Obliczanie kosztów spalania – do czego się przydaje?

Wiedza o tym, jakie jest realne zużycie paliwa pozwala na skuteczniejsze zarządzanie budżetem domowym. Posiadając dokładną informację w tym zakresie, możemy próbować różnych metod jazdy. Dzięki temu sprawdzimy, jaki styl jest najbardziej oszczędny i dzięki któremu mamy największe oszczędności.

Samodzielne obliczanie kosztów zużycia paliwa przydaje się niekiedy również w pracy, kiedy musimy rozliczyć się z używania służbowego auta, którego używamy również w życiu prywatnym,

Dowiedz się więcej: Eco driving – jak zaoszczędzić na samochodzie? >>

Co wpływa na zużycie paliwa?

Spalanie paliwa jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym jest rodzaj silnika. Niektóre jednostki napędowe nawet z taką samą pojemnością i taką samą mocą mogą mieć różne spalanie, w zależności od producenta. Do kolejnych elementów decydujących o zużyciu paliwa decydują m.in.:

  • wielkość opon,
  • dynamika ruszania,
  • obroty silnika przy przyspieszaniu,
  • rodzaj hamowania.

Zużycie paliwa jest istotną informacją z punktu widzenia oszczędności i zarządzania budżetem domowym. Ceny ropy oraz benzyny wykazują tendencję wzrostową, w związku z tym warto wiedzieć, jaki styl jazdy zapewnia najmniejsze spalanie paliwa. Im więcej korzystamy z samochodu, tym więcej możemy dzięki temu zaoszczędzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ