ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Sty, 2018 - 13:01
Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy?

Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy?

ARTYKUŁ PARTNERA

Banki kuszą na plakatach i w telewizji promocjami, jednak w rzeczywistości nie zawsze oferta kredytowa z reklamy jest najkorzystniejsza. Liczą się też ukryte koszty i dodatkowe opłaty, o których często spot nie wspomina.

Polacy dość rozsądnie podchodzą do zaciągania pożyczek. 52 proc. z nas uważa, że aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu gotówkowego należy porównać między sobą całkowite koszty. Tak wynika z przeprowadzonego we wrześniu „Egzaminu z wiedzy finansowej” organizacji Kapitalni.org. Mimo to niemal połowa badanych zachowuje mniejszą ostrożność, kierując się tylko danymi o wysokości raty lub samym oprocentowaniem.

“Proste porównanie stóp zwrotu zupełnie nie uwzględnia bardzo ważnych elementów. Każdy kredyt wprowadza do naszego życia dużą porcję ryzyka, z którego często nie zdajemy sobie sprawy.” – tłumaczy na swojej stronie Marcin Iwuć z portalu Finanse bardzo osobiste.

Zwraca uwagę, że źle dobrany kredyt o niekorzystnych warunkach może być olbrzymimi obciążeniem, które będzie decydować np. o konieczności pozostania przez lata w nielubianej pracy.

Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy? - umowa

Co wiemy o kredycie

Wracając do naszej wiedzy o kredytach – okazuje się, że najmłodsze pokolenie wcale nie jest pod tym względem bardziej świadome niż starsi. Według ostatniego badania „Pokolenia o finansach” zarówno najmłodsi dorośli, jak i ci po 35. roku życia, wiedzę czerpią głównie ze stron banków czy forów internetowych. To dobre źródła, choć warto też sięgać po inne. Informacje na forach często są subiektywne i nie muszą to być porady dobre w każdym przypadku.

Co gorsza niektóre firmy zamieszczają na forach płatną reklamę, która do złudzenia przypomina posty zwykłych użytkowników. W ten sposób można łatwo zostać wprowadzonym w groźny w skutkach błąd. Strony banków to nieco lepsze źródło, choć wymagają one z kolei dużo cierpliwości. Przebrnięcie przez wielostronicowe umowy i zapisy drobnym druczkiem może zająć kilka godzin. Tyle może być potrzebne na pełne zrozumienie tylko jednej oferty bankowej, a przecież dobrze byłoby zapoznać się z kilkoma.

Niezależny kalkulator

Dlatego obok informacji pochodzących z banku warto sięgnąć też po źródło takie, jak niezależny kalkulator kredytu gotówkowego dostępny online. Fachowcy porównują tam zwykle wszystkie ukryte koszty, prowizje i realne oprocentowanie. Dopiero z taką wiedzą można ocenić, który kredyt gotówkowy jest najkorzystniejszy.

Wzięcie pożyczki online będzie dzięki temu o wiele prostsze. Klient, który chciałby z bankiem negocjować w przypadku aplikowania o większą pożyczkę, dzięki kalkulatorowi kredytu gotówkowego może to zrobić wyposażony w sprawdzoną wiedzę dotyczącą realnych kosztów, jakie się z tym wiążą. Banki często przedstawiają ofertę tak, by wyglądała jak najkorzystniej – dopiero po dokładnej analizie można poznać rzeczywistą wysokość opłat.

Dobre warunki warunkowo

Przykładowo często niskie oprocentowanie jest warunkowe i zależy od tego, czy dana osoba ma w banku konto, na które wpływa wynagrodzenie, lub czy dodatkowo ubezpieczy pożyczkę. Po kalkulator kredytu gotówkowego online powinny sięgnąć też osoby po 50. roku życia. Według przywoływanych już badań większość z nich wiedzę czerpie z ulotek czy telewizji. Jednak dopiero porównanie ofert daje pełen obraz i pozwala stwierdzić, czy kredyt z reklamy jest naprawdę wart uwagi. Ciekawe są też wyniki badań dotyczące najmłodszych osób w wieku 16 – 20 lat ( w niektórych bankach one też mogą aplikować o kredyt gotówkowy czy kartę).

Okazuje się, że to zaawansowane technologicznie pokolenie przy wyborze usług bankowych kieruje się rekomendacją rodziny i znajomych. Może to oznaczać, że młodzi są nieufni wobec reklam i marketingu szeptanego i nie mają czasu wczytywać się w dane ze stron banków. Wolą wiedzieć, który kredyt gotówkowy sprawdza się w realnym życiu i dlatego pytają o to bliskich.

Jak obliczyć, który kredyt gotówkowy jest najtańszy? - bank

Nie tylko znajomi

Poradzenie się bardziej doświadczonej osoby to dobry sposób na zebranie rzetelnych informacji, choć mimo wszystko warto je uzupełnić o analizę kosztów w danym banku. Po sprawdzeniu informacji w kalkulatorze kredytu gotówkowego np. tego: https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat można wyselekcjonować banki z najciekawszą ofertą, a z nich wybrać te, które cieszą się najlepszą opinią wśród znajomych.

Byli czy obecni klienci mają bowiem ważne informacje na temat jakości obsługi, sposobu kontaktu czy łatwości otrzymania kredytu. Takich danych o atmosferze czy kulturze pracy nie oferuje internetowy kalkulator kredytu gotówkowego, a przecież mogą one być nie mniej ważne niż twarde dane finansowe.

Na koniec dobra wiadomość: od lipca banki mają obowiązek uczciwie informować o kredytach. Koniec z wprowadzaniem w błąd, niejednoznacznymi zasadami czy ukrytymi opłatami. Ma to zapobiec sytuacjom takim, jak ta związana z frankowiczami, z których wielu zgodziło się na ryzykowny kredyt tylko dlatego, że banki nie udzieliły im pełnej informacji o zagrożeniach. Część ekspertów twierdzi jednak, że banki i tak będą szukać furtki, by zasady dotyczące kredytów nie były zbyt jasne. Dlatego wciąż obowiązuje zasada osobistego porównywania ofert. Kalkulatory kredytu gotówkowego póki co raczej nie znikną z rynku.