Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
01 Gru, 2018 - 18:58
Jak napisać podsumowanie zawodowe w sposób skuteczny i ciekawy?

Jak napisać podsumowanie zawodowe w sposób skuteczny i ciekawy?

Grzegorz Bryszewski

Dowiedz się, jak napisać podsumowanie zawodowe w swoim CV lub na portalu społecznościowym, aby zaciekawić pracodawcę i namówić go na osobiste spotkanie.

Selekcja kandydatów do rozmów kwalifikacyjnych bywa szybka i bezlitosna dla osób, które stworzyły nieatrakcyjne i szablonowe dokumenty. Rekruter poświęca zazwyczaj tylko kilka sekund na analizę konkretnego CV i warto postarać się, aby właśnie nasze dokumenty go zainteresowały. Pomoże w tym profesjonalne podsumowanie zawodowe, od którego zazwyczaj rekruterzy zaczynają czytać dokumenty aplikacyjne. W naszym tekście podpowiadamy, jak napisać podsumowanie zawodowe i jak powinno ono wyglądać zamieszczone na serwisach społecznościowych.

Jak zaciekawić pracodawcę? Najważniejsze elementy podsumowania zawodowego!

Zastanawiając się, jak napisać podsumowanie zawodowe w CV, aby było ono profesjonalne i skuteczne, powinniśmy pamiętać o kilku jego ważnych cechach. Powinno ono zatem:

  • zawierać przemyślany cel zawodowy,
  • przemawiać liczbami i faktami,
  • podkreślać kluczowe kompetencje,
  • informować o tym, co zyska pracodawca po Twoim zatrudnieniu.

Określ swój cel zawodowy

Pisząc podsumowanie zawodowe, musisz mieć świadomość, że ta nazwa (tzn. cel zawodowy) może być myląca, nie warto się więc ograniczać tylko do prezentacji swojego celu, ale napisać także o tym, kim jesteś i jakie są Twoje osiągnięcia. W takim ujęciu cel powinien być efektem osiągnięć i doświadczeń.

Dowiedz się więcej: Jak efektywnie wyznaczyć cele w pracy i życiu?

Niewłaściwe podsumowanie zawodowe może więc mieć taką postać:

Przez ostatnie pięć lat pracowałem jako księgowy w firmie branży motoryzacyjnej, w wolnym czasie zajmowałem się grafiką komputerową. W Państwa firmie chciałbym pracować jako programista, gdyż taki zawód wydaje mi się ciekawszy i korzystniejszy niż praca w finansach.

Profesjonalne podsumowanie zawodowe może natomiast brzmieć w taki sposób:

Mam za sobą 12 lat pracy jako handlowiec w dwóch przedsiębiorstwach branży opakowań, które są krajowymi liderami (Firma nr 1, Firma nr 2), a skuteczność moich działań potwierdza trzykrotne zdobycie wewnętrznego tytułu Handlowca Roku. Dwa lata temu rozpocząłem studia MBA. Jestem przekonany, że wspomniane doświadczenie i osiągnięcia będą odpowiednie do objęcia w Państwa firmie stanowiska Dyrektora Sprzedaży.

Dowiedz się więcej: Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców

Jak napisać podsumowanie zawodowe? Pochwal się swoimi sukcesami!

źródło zdjęcia: Getty Images / fizkes

Operuj liczbami i faktami

Cel zawodowy i doświadczenie zawodowe musi przekonywać za pomocą faktów i liczb. Warto zapomnieć o takich słowach, jak „wiele”, „mnóstwo”, „znaczne”, a skupić się na mierzalnych i konkretnych wartościach.

Niewłaściwe podsumowanie zawodowe może więc mieć taką postać:

Już od kilkunastu lat pracuję jako grafik w wielu agencjach reklamowych. Klienci i pracodawcy cenią mój profesjonalizm, otrzymywałem mnóstwo pochwał i pozytywnych ocen moich kreacji, kilku kluczowych klientów w ostatniej firmie zaznaczało, że jestem bardzo kreatywny. Na pewno dam radę pracować w Państwa firmie jako Starszy Grafik.

Profesjonalne podsumowanie zawodowe może natomiast brzmieć w taki sposób:

Mam za sobą 10 lat pracy w Agencji Reklamowej X, która trzykrotnie zdobyła branżowe nagrody doceniające wyjątkową jakość stworzonych kreacji. Moje grafiki zdobyły łącznie 8 krajowych nagród branżowych, otrzymałem także wyróżnienie w konkursie o zasięgu europejskim. Trzykrotnie występowałem jako ekspert na konferencjach poświęconych grafice 3D. Jestem przekonany, że wspomniane doświadczenie i osiągnięcia pozwolą mi sprostać obowiązkom Starszego Specjalisty ds. Grafiki 3D w Państwa firmie.

Podkreśl kluczowe kompetencje

Postaraj się o wizualne podkreślenie najważniejszych informacji. Wzrok czytającego powinny skutecznie przyciągnąć pogrubienia Twoich największych osiągnięć, czy też nazw firm.

Przedstaw korzyści z zatrudnienia Twojej osoby

Rozważając, jak napisać podsumowanie zawodowe, powinieneś mieć świadomość, że w biznesie cenny jest brak fałszywej skromności. Jeśli więc u poprzedniego pracodawcy udało Ci się osiągnąć ważny i mierzalny sukces, to obiecaj, że spróbujesz go powtórzyć także w nowym miejscu pracy.

Możesz też napisać o tym, czym konkretnie chciałbyś się zająć w nowym miejscu pracy, co na pewno zostanie dobrze odebrane przez pracodawcę.

Oto przykładowe podsumowanie zawodowe, które nawiązuje do powyższej podpowiedzi.

Mam za sobą 6 lat pracy w czterech firmach developerskich, gdzie specjalizowałem się w kontaktach z klientami biznesowymi. Moje autorskie pomysły u ostatniego pracodawcy pozwoliły na zwiększenie liczby klientów o 25 procent w ciągu pół roku. W Państwa firmie chciałbym pobić wspomniane osiągnięcie i zdobywać doświadczenie w kontaktach B2B.

Dowiedz się więcej: Wyjątkowo kreatywne CV na 5 różnych sposobów

Czego nie pisać w podsumowaniu zawodowym?

Już wiemy, jak napisać podsumowanie zawodowe, czyli co powinno się w nim znaleźć. Warto także wiedzieć, czego nie powinniśmy w nim pisać i jakich błędów unikać.

Unikaj banałów

Pracodawcy i rekruterzy cenią sobie konkrety i zgrzytają zębami, czytając banalne stwierdzenia w rodzaju: „jestem wysoko zmotywowany” lub „cechuje mnie wysoka kreatywność”. Takie określenia nic nie znaczą, jeśli nie jesteś w stanie ich udowodnić konkretnym przykładem.

Prawidłowe i profesjonalne określenie może więc brzmieć:

Jestem wysoce kreatywny, co udowadnia zdobycie przeze mnie pięciu nagród branżowych rynku reklamowego.

Nie pisz oczywistości

Czym zajmuje się programista? Jakie są obowiązki handlowca w firmie produkcyjnej? W trakcie opisywania swojego doświadczenia zawodowego powinieneś założyć, że odbiorca dokumentów potrafi odpowiedzieć na takie pytania.

Nie ma więc większego sensu opisywać i podkreślać typowych obowiązków na danym stanowisku. Z drugiej jednak strony, jeśli pracując na stanowisku handlowca, z sukcesem realizowałeś obowiązki, które wykraczają poza to stanowisko, to powinieneś wyraźnie i konkretnie się tym pochwalić.

Dowiedz się więcej: Jak poprosić o referencje pracodawcę?

Nie kłam

Tworząc swoje podsumowanie zawodowe, musisz być świadomy, że nikt nie zatrudni osoby przyłapanej na kłamstwach w CV. Warto więc skupić się tylko na prawdziwych i konkretnych zaletach, tym bardziej że nieprawdziwe informacje bardzo łatwo można zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie dodawaj zbędnych informacji

Profesjonalne CV i zawarte w nim podsumowanie zawodowe musi odpowiadać na konkretne oczekiwania pracodawcy. Nie ma więc sensu pisać w podsumowaniu zawodowym o swoi miejscu zamieszkania, stanie cywilnym, czy zainteresowaniach. Ten fragment dokumentu aplikacyjnego musi być konkretny i dostosowany do oczekiwań pracodawcy.

Jak napisać podsumowanie zawodowe bez doświadczenia?

Z problemem, jak napisać podsumowanie zawodowe bez doświadczenia, zmierzyć się muszą przede wszystkim studenci i absolwenci, którzy jeszcze nie mieli okazji nigdzie pracować. W takiej sytuacji szczególnie cenne będzie wykształcenie kierunkowe i dodatkowe aktywności studenckie.

W podsumowaniu zawodowym warto więc wspomnieć o uczelniach lub szkołach, które mogą być powiązane z branżą, w której działa Twój wymarzony pracodawca i dodać tam wszystkie istotne aktywności studenckie. Dla rekrutera udział w samorządzie studenckim lub samodzielne organizowanie wydarzeń kulturalnych może być bowiem potwierdzeniem wysokich umiejętności organizacyjnych, aktywności i ambicji.

Z tego samego powodu warto wspomnieć o działalności w harcerstwie, angażowaniu się w wolontariat oraz o praktykach studenckich. Nawet sezonowa praca w handlu może być dobrym atutem, jeśli udało się tam zdobyć umiejętności, które ceni potencjalnych pracodawca.

Pisząc podsumowanie zawodowe, warto także wspomnieć o zainteresowaniach (jeśli będą one zbieżne z oczekiwaniami w ogłoszeniu rekrutacyjnym) i pokazać wartości, które można wnieść do firmy.

Dowiedz się więcej: Praca dla studenta – gdzie jej szukać?

Studenci mogą w podsumowaniu zawodowym opisać np. praktyki studenckie

źródło zdjęcia: Getty Images / nd3000

Jak napisać podsumowanie zawodowe w portalach społecznościowych?

Podsumowanie zawodowe musi się znaleźć przede wszystkim w CV, ale warto je także umieścić w swoim profilu na serwisach społecznościowych skupionych na rozwoju kariery zawodowej. Przykładem takich portali jest LinkedIn oraz GoldenLine.

Jak napisać podsumowanie zawodowe na takie portale? Przede wszystkim powinno być ono ogólne, ponieważ w tym przypadku nie można dostosować opisu do konkretnego pracodawcy.

W serwisach społecznościowych wskazana jest także publikacja krótkiego i konkretnego opisu celu zawodowego oraz doświadczenia zawodowego. LinkedIn udostępnia aż 2000 znaków na napisanie podsumowania zawodowego, rekruterzy podpowiadają natomiast, że warto się ograniczyć do 400-500 znaków.

W przypadku polskiego serwisu GoldenLine nie ma limitu znaków (wielu użytkowników ogranicza się jednak do kilku zdań). Pisząc podsumowanie zawodowe na potrzeby wspomnianego serwisu, warto stworzyć kilka zdań i opublikować je na portalu po myślnikach. Dzięki temu całość będzie bardziej czytelna niż jednolity blok tekstu.

Jak więc napisać podsumowanie zawodowe? Nasz poradnik zawiera najważniejsze podpowiedzi w tej sprawie, nie wyczerpuje jednak tego ważnego tematu. Warto także inspirować się dobrze ocenianymi dokumentami aplikacyjnymi znajomych i wykorzystać swoją kreatywność. Wysiłek w stworzenie profesjonalnego podsumowania zawodowego z pewnością się opłaci, ponieważ realnie zwiększy szanse na zdobycie wymarzonej posady.

ZOBACZ RÓWNIEŻ