Martyna Markiel
Martyna Markiel
09 Kwi, 2017 - 10:00

Jak napisać pierwszy list motywacyjny?

Martyna Markiel

Dobrze napisany list motywacyjny wyróżni nas spośród innych kandydatów na dane stanowisko. Jak napisać swój pierwszy, skuteczny list motywacyjny?

Stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku pracy? Poszukiwanie pracy może wydawać się wyjątkowo skomplikowane. Jest wiele do rozważenia – styl rozmowy z pracodawcami, dobór odpowiedniego stroju na rozmowę kwalifikacyjną, napisanie przyciągającego CV oraz listu motywacyjnego. Jeśli nigdy wcześniej nie pisaliśmy listu motywacyjnego, prawdopodobnie nie jesteśmy pewni, co i jak należy w nim uwzględnić. Nie ma się czego obawiać! Poniższe wskazówki pomogą nam w napisaniu odpowiedniego listu zapewniając dobry start na rynku pracy! Jak zatem skutecznie zacząć swoją karierę?

Dlaczego potrzebujemy listu motywacyjnego?

Pisanie listu motywacyjnego to świetny sposób, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Wyróżnij się z tłumu, dostosowując swój list odpowiednio do danego pracodawcy – mówiąc mu, dlaczego to właśnie u niego chcielibyśmy pracować. Pomimo, że podczas aplikacji list motywacyjny wymieniony może być jako dokument opcjonalny, pracodawca będzie się go jednak spodziewał. Dobrze napisany list motywacyjny na pewno nie zaszkodzi w uzyskaniu wymarzonej pracy! Wręcz przeciwnie!

Główne cele listu motywacyjnego

Dobrze napisany list motywacyjny to duża szansa na wyróżnienie spośród innych kandydatów!

 • List motywacyjny powinien odpowiadać na zawarte w ogłoszeniu o pracę pytania oraz oczekiwania. To przede wszystkim informacje, na jakie stanowisko aplikujemy oraz uzasadnienie, dlaczego się na nie nadajemy.
 • Zgodnie z nazwą, list motywacyjny powinien wyjaśniać motywacje obydwu stron – po pierwsze, dlaczego chcielibyśmy pracować w danej firmie na konkretnym stanowisku oraz dlaczego pracodawca powinien zatrudnić właśnie nas.
 • Często po wstępnej selekcji na podstawie CV kandydatów, rekruterzy dokonują następnie selekcji na podstawie listów motywacyjnych kandydatów. List motywacyjny stanowić powinien uzupełnienie dołączonego CV.
 • List motywacyjny pokazuje rekruterowi, w jakim stopniu tak naprawdę zależy nam na danym stanowisku. Wskazuje także, czy znamy odpowiednie dla danej branży słownictwo oraz czy umiemy zadbać o estetykę i właściwy charakter dokumentu.
 • List motywacyjny to doskonałe źródło informacji na temat naszych kompetencji komunikacyjnych. Umiejętność właściwego wyrażania się na piśmie (chociażby podczas pisania e-maili biznesowych) ma dzisiaj ogromne znaczenie.
 • List motywacyjny informuje także o naszych oczekiwaniach względem danego stanowiska. Rekruter dowiaduje się, jakie czynniki motywują nas do działania i jak kształtują się nasze życiowe priorytety.

List motywacyjny bez doświadczenia

Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia zawodowego, istnieje wiele innych rzeczy, o których warto wspomnieć w swoim liście motywacyjnym:

 • ogólne umiejętności, które ułatwią nam pracę w zespole, jak i w ramach organizacji,
 • cechy osobiste, które pomogą nam nauczyć się pracy w profesjonalnym środowisku,
 • główne atuty i cechy, które wyróżnią nas spośród innych kandydatów,
 • doświadczenie zdobyte w czasie edukacji lub wolontariatu, które pokazuje nasze mocne strony,
 • jakikolwiek udział w klubach sportowych lub społecznościowych, kółkach szkolnych, samorządzie i tym podobne,
 • wszelkie hobby, zainteresowania, które są istotne dla charakteru danej pracy lub które pozwolą pokazać nasze doświadczenie zawodowe.

Najważniejszym celem tego rodzaju listu jest udowodnienie, że nasze cechy osobowości są idealnie dopasowane do wymagań oraz charakteru pracy, a także, że nasza obecność stanowi pozytywny wkład do danej firmy. 

Jak napisać list motywacyjny?

Zastanawiasz się, jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia? W Internecie znajdziemy setki różnych szablonów, z których warto skorzystać, jeśli nie jesteśmy pewni, jak powinien wyglądać odpowiednio skonstruowany list motywacyjny. Przykładowe listy motywacyjne znajdziemy na stronie list-motywacyjny.com.pl (sprawdź tutaj). Spośród dziesiątek szablonów warto wybrać taki, który jest prosty oraz ma profesjonalny wygląd, bez zbędnych upiększeń.

Dowiedz się więcej: Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów? >>

list-motywacyjny

List motywacyjny – krok po kroku:

Zwrot grzecznościowy

Starajmy się zaadresować list bezpośrednio do osoby zajmującej się rekrutacją w danej firmie. Czasem wystarczy krótki telefon lub odszukanie informacji na stronie internetowej firmy czy też na LinkedIn. Jeśli nie uda nam się zdobyć danych kontaktowych właściwej osoby, zacznijmy po prostu od zwrotu „Szanowni Państwo”.

Wstęp

List motywacyjny rozpocznijmy od wyjaśnienia, w jakim celu zwracamy się do pracodawcy. Warto wymienić nazwę stanowiska, na jakie aplikujemy czy nawet numer referencyjny ogłoszenia. Wstęp musi być prosty oraz zrozumiały.

Część zasadnicza

Ta część listu motywacyjnego powinien zawierać informacje o nas samych w kontekście wymagań i potrzeb pracodawcy. Konieczne jest nawiązanie do określonych w ofercie pracy cech oraz wymagań. Skupmy się na osiągnięciach i umiejętnościach, które pozwolą nam się wyróżnić się jako wymarzony kandydat. Pokażmy, że to właśnie my nadajemy się na dane stanowisko!

Jeśli mamy problemy, poniżej znajduje się kilka przykładów, pokazujących różne rodzaje umiejętności:

 • W szkole: umiejętności prezentacji, pracy zespołowej, komunikacji, niezależność i samodzielność.
 • W klubie sportowym: praca zespołowa, umiejętność planowania, budowanie strategii, kierowanie oraz przewodzenie ludźmi.
 • W kółku poetyckim: wystąpienia publiczne, praca zespołowa, umiejętność szybkiego zapamiętywania i kojarzenia informacji.
 • Praca dorywcza w sklepie: punktualność, niezawodność, wzorowa obsługa klienta, umiejętności interpersonalne.

Dwa kluczowe słowa: wyjaśnienie oaz przekonywanie. Warto chwalić się sukcesami, ale bez przesady. Celem tej części listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy o adekwatności naszej kandydatury. Warto podkreślić korzyści, jakie uzyska firma i skupić się przede wszystkim na swoich mocnych stronach w kontekście potrzeb pracodawcy. W tej części listu możemy także szerzej opisać zamieszczone w CV informacje na temat edukacji czy też dodatkowych osiągnięć. Skupmy się na najistotniejszych kwalifikacjach i pokażmy, jak dobrze odpowiadają one wymaganiom danej pozycji.

Zakończenie

Ostatni akapit listu motywacyjnego to czas na krótkie podsumowanie, dlaczego to właśnie my jesteśmy idealnym kandydatem. Zakończmy podziękowaniem czytającemu za jego czas oraz uwagę, podkreślając jednocześnie nasze zainteresowanie daną ofertą i wyrażając gotowość do spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pamiętajmy, aby w celu ułatwienia kontaktu podać swój numer telefonu, adres email czy chociażby godziny, w których jesteśmy osiągalni.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ