Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
12 Kwi, 2018 - 01:00

Jak najtaniej wykonać przelew z UK do Polski?

Kamil Podsiadło

Jak znaleźć tani przelew z UK do Polski? To pytanie nurtuje wielu Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Sposobów na jego wykonanie jest całkiem sporo i dzięki nim można uniknąć wysokich opłat związanych z przelewami bankowymi. TransferGo, kantory walutowe i inne. Zapraszamy do lektury!

Nie jest tajemnicą fakt, że w porównaniu z Europą Zachodnią zarobki w Polsce, delikatnie mówiąc, do najwyższych nie należą. Dlatego też dość powszechna jest emigracja zarobkowa, a jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest Wielka Brytania.

Zarobki w Wielkiej Brytanii są nieporównywalnie wyższe i często jeden z członków rodziny wyjeżdża tam pracować, by pomóc w utrzymaniu najbliższych. Wiąże się to jednak z regularnym przesyłaniem pieniędzy, zarobionych w funtach, do Polski. W interesie większości Polaków jest zatem, aby przelew z UK do Polski był jak najtańszy. Przyjrzyjmy się, jakie opcje są obecnie dostępne.

Przelew z UK do Polski – sposoby

Pierwszy na myśl wielu osobom przychodzi zapewne standardowy przelew bankowy z brytyjskiego konta na polski rachunek. Jest to rozwiązanie, z którym wiąże się najmniej zachodu, ale cena za to jest stosunkowo wysoka. Przewalutowania po niekorzystnych kursach oraz wcale nie najniższe prowizje sprawiają, że koszt pojedynczego przelewu może osiągnąć wartość sięgającą kilkunastu, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu funtów.

W odpowiedzi na taki stan rzeczy powstały serwisy, które oferują przelewy online z Wielkiej Brytanii do Polski. W chwili obecnej stron takich jest naprawdę dużo i jak to bywa w takich sytuacjach, stanowi to bardzo dobrą wiadomość dla klientów. Wzmożona konkurencja wymaga bowiem oferowania korzystnych warunków, aby przyciągnąć do siebie jak największą rzeszę użytkowników.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych serwisów, pozwalających na tańszy przelew z UK do Polski.

Minutka.co.uk

Dostępne są 3 formy przelewu, które różnią się prowizją i czasem trwania całej transakcji:

  • Standard – prowizja 1,9 funta, czas realizacji 2 dni;
  • Ekspress – prowizja 3,9 funta, czas realizacji 1 dzień;
  • Minutka – prowizja 5,9 funta, czas realizacji do 10 minut.

Kurs wymiany na dzień pisania artykułu wynosił 4,73.

Transfer24.eu

Serwis oferuje atrakcyjną promocję w postaci pierwszego przelewu bez prowizji. A jak wyglądają opłaty przy kolejnych przelewach? Do kwoty 50 funtów koszt wynosi 0,59 funta, natomiast powyżej tej kwoty pobierana jest prowizja w wysokości 1,3%. Przy wyższych kwotach jest to więc nieopłacalne rozwiązanie.

Przelew do odbiorcy może dojść już tego samego dnia, najpóźniej następnego.

Kurs wymiany na dzień pisania artykułu wynosił 4,67.

TransferGo

Tak jak Transfer24 oferuje pierwszą transakcję za darmo, tak TransferGo oferuje 3 darmowe transakcje. Normalnie opłata za przelew wynosi jedynie 0,99 funta. Kurs jest zmienny i wzrasta wraz z kwotą. Przy wyższych przelewach oferta TransferGo jest konkurencyjna i zdecydowanie warto ją rozważyć.

Pieniądze na konto odbiorcy, o ile przelew zostanie zlecony odpowiednio wcześnie, dojdą już tego samego dnia.

Sami Swoi

Serwis określa się największą polską siecią przelewów pieniężnych w UK. Podobnie jak w przypadku Minutki, występują tutaj 3 rodzaje przelewów: Standard (2 dni robocze), Express (1 dzień roboczy), Live (10 minut) i kosztują kolejno 2,99 funta, 4,99 funta i 7,90 funta, więc prowizje są całkiem wysokie.

Prowizja może być niższa przy stałych zleceniach i wynosi wówczas 0,99 funta.

TransferWise

TransferWise wyróżnia się bardzo atrakcyjnym kursem wymiany waluty, który w sporym stopniu rekompensuje średni poziom prowizji.

Na prowizję w TransferWise składa się 0,55% transakcji + stała opłata 0,8 funta. Istnieją serwisy z niższymi opłatami, ale przykładowo kurs na dzień pisania artykułu wynosi 4,80 i jest najwyższy spośród wszystkich serwisów.

Podobnych serwisów jest znacznie więcej i zachęcamy do skorzystania ogólnodostępnych porównywarek, takich jak:

  • smartpolak.co.uk (sprawdź tutaj),
  • przelewdopolski.eu (sprawdź tutaj).

O atrakcyjności serwisu należy zdecydować samodzielnie, w zależności od częstotliwości i kwot dokonywanych przelewów.

A może kantor walutowy?

Korzystnym rozwiązaniem (a na pewno korzystniejszym niż banki) będzie również skorzystanie z któregoś z kantorów internetowych. Można w nich liczyć nieraz na darmowe przelewy, a kursy przewalutowania również są całkiem atrakcyjne.

Dowiedz się więcej: Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało >>

Podobnie, jak to ma w przypadku serwisów transakcyjnych, atrakcyjność danego kantoru to kwestia subiektywna. Na przelew z UK do Polski na atrakcyjnych warunkach pozwalają takie kantory jak Walutomat, Kantor Walutowy Alior Banku czy InternetowyKantor.pl.

Wybór na rynku jest całkiem spory i zdecydowanie poświęcić warto nieco czasu na znalezienie najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania. Wprawdzie jednorazowo na przelewie może to być różnica kilku funtów, ale jeżeli dokonujemy przelewów pieniężnych  z UK do Polski regularnie, wówczas długoterminowo w grę wchodzą całkiem spore pieniądze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ