Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
26 Mar, 2017 - 17:24
Jak mierzyć rozmiary pierścionków?

Jak mierzyć rozmiary pierścionków?

Urszula Stanisławska-Hunek

W tym artykule podpowiadamy, jak mierzyć rozmiary pierścionków. Warto to wiedzieć, kiedy kupuje się ten rodzaj biżuterii bez przymierzania u jubilera.

Jak mierzyć rozmiary pierścionków?

Najbezpieczniej biżuterię mierzyć u jubilera. W celu dokładnego poznania rozmiarów pierścionków złotnik włoży dostarczone obrączki na specjalny bolec miarowy i odczyta reprezentowaną przez nie wartość.

Jeśli nie możesz iść do jubilera, nic nie stoi na przeszkodzie wykonać taki pomiar samemu. Nie trzeba posiadać także specjalistycznego bolca – wystarczy tabela rozmiarów stworzona na kształt zbioru okręgów o narastających średnicach. Tabelę taką łatwo znaleźć jest na stronach internetowych poświęconych biżuterii. Należy wtedy wydrukować taki wzornik i przymierzyć do niego obrączkę lub pierścionek stanowiące wzór. Rozmiary pierścionków kształtowane są w nim na podstawie długości średnicy okręgu tworzonego przez wewnętrzną stronę obrączki i rośnie o jeden numer wraz ze wzrostem długości średnicy o 0,3 – 0,4mm.

Rozmiary pierścionków

źródło: www.geselle.pl

Znając dokładną długość średnicy z powodzeniem można określić rozmiar pierścionka korzystając z suwmiarki.

Innym sposobem jest skorzystanie z papierowej miarki, której wzór także można szybko znaleźć w internecie. W tym celu nie jest potrzebna biżuteria. Pasek należy owinąć wokół wybranego palca w taki sposób, aby skala miarki była widoczna od zewnętrznej strony, wsunąć węższą cześć we wcześniej dokonane nacięcie i zacisnąć pasek. Warto pamiętać o tym, aby pomiaru należy dokonać w miejscu, gdzie palec jest najgrubszy.

Jeśli planujesz kupić biżuterię w prezencie i nie masz dostępu do pierścionka osoby, którą chcesz obdarować, poproś o pomoc jej przyjaciółkę, siostrę lub przyszłą teściową. Może pomogą Ci rozwiązać tę zagadkę.

Dodatkowe rady

W przypadku, kiedy nie masz żadnych szans na zdobycie wiarygodnej informacji zakresie długości obwodu postaw na statystykę – najczęściej wybierane rozmiary pierścionków to 11 i 12. Co więcej, ten rodzaj biżuterii zawsze można poszerzyć lub zwęzić o 1 lub 2 numery.

Rozmiary pierścionków można także dopasować go do figury kobiety. Jeśli jest szczupła, wybierzmy wielkość między 10 a 11. Dla kobiety normalnej budowy powinna pasować 11-12. To najczęściej wybierane rozmiary pierścionków. Dla wybranki o krągłych kształtach należy wybrać rozmiar od 13 wzwyż.

Jeśli nie masz pewności, którą wielkość wybrać, zdecyduj się na mniejszy. U jubilera łatwiej jest powiększyć obrączkę lub pierścionek, niż je zmniejszyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ