Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
19 Gru, 2017 - 01:00

Jak kupować na AliExpress – poradnik

Mariola Krzyżak

Jeżeli szukasz opcji na tanie zakupy w sieci, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej o tym, jak kupować na AliExpress!

Chińskie strony, z których można zamawiać dosłownie wszystko, co sobie dusza zamarzy, zyskują coraz większą popularność także w Polsce. Jednym z największych tego typu portalów jest cieszący się popularnością  AliExpress. Wielu z nas ma jednak nadal wiele wątpliwości dotyczących składania zamówień na azjatyckim gigancie. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tym, jak kupować na AliExpress, aby wraz z innymi entuzjastami tanich zakupów móc cieszyć się dostawą nowych paczek.

Co to jest AliExpress?

Nazywany chińskim Allegro gigant to jedna z najpopularniejszych na świecie stron oferujących zakupy przez Internet. W portalu możemy odnaleźć praktycznie wszystko, od ubrań, przez kosmetyki, akcesoria dla dzieci czy elektronikę.

Firma działa na rynku już od 2010 roku, stopniowo zyskując coraz większą rzeszę klientów z całego świata. Platforma działa w tak zwanym systemie B2C, czyli Business to Customer, co oznacza, że robi zakupy prosto u producenta.

Dzięki temu, że produkty zostały wykonane w Chinach, ich cena nie jest podwyższona o koszty importu i dystrybucji. To właśnie niezwykle atrakcyjna cena jest odpowiedzią na to, dlaczego platforma może szczycić się milionami klientów z różnych zakątków globu.

Przewodnik zakupowy na portalu AliExpress

Jak dokonać rejestracji konta?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, aby móc cieszyć się zakupami prosto z Chin jest zarejestrowanie się w portalu. Proces ten jest bardzo prosty i zajmie dosłownie kilka minut.

Na początek należy wejść na stronę aliexpress.com i kliknąć w znajdujące się po prawej stronie okno z informacją Sign in, Join my aliexpress.  Strona przekieruje nas na kolejną zakładkę, w której będziemy mogli dokonać wyboru odnośnie tego, czy chcemy założyć konto za pośrednictwem adresu mailowego lub konta na Facebooku.

Jeżeli decydujemy się na wybór rejestracji przez e-mail, musimy wpisać jego adres w odpowiednie pole. Następnie należy przesunąć pasek weryfikacji i zalogować się na swojej poczcie. W krótkim czasie w skrzynce pojawi się e-mail, w którym znajdzie się informacja o założeniu konta w AliExpress. Należy więc kliknąć w odpowiednie pole pozwalając na ponowne przekierowanie do platformy.

W tym momencie możemy nacisnąć już przycisk kontynuacji, a w oknie pojawi się panel, w którym musimy wpisać dwa razy swoje hasło oraz podać swoje imię i nazwisko. Po zaakceptowaniu danych portal przekieruje nas na stronę główną, gdzie będziemy mogli rozpocząć dokonywanie zakupów.

Jak kupować na AliExpress - poradnik - strona internetowa

Jak kupować na AliExpress: Wyszukiwanie produktów

Po zalogowaniu się na swoje konto możemy rozpocząć buszowanie wśród tysięcy produktów dostępnych na stronie. Dla ułatwienia platforma podzieliła je na kilka kategorii oraz dużą ilość podkategorii, co znacznie ułatwia dotarcie do interesującej nas rzeczy.

Wiele osób zastanawia się, czy strona dostępna jest po polsku. Otóż tak, ale należy pamiętać, że tłumaczenie dokonywane jest przez przez translator automatycznie, dlatego często nie jest zbyt precyzyjne. Zdecydowanie łatwiej jest poruszać się po anglojęzycznej wersji, jednak jeżeli nie znamy tego języka, to translator może być pomocny.

Podczas wyszukiwania warto wpisać w pole ship to Polskę oraz zaznaczyć okno free shiping sprawiające, że będą nam proponowane produkty z darmową dostawą.

W celu odnalezienia interesujących nas rzeczy, możemy więc używać panelu z kategoriami lub w pole wyszukiwania wpisać interesującą nas frazę. Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny produkt, to warto przyjrzeć się w oknie, gdzie mamy do wyboru następujące opcje dopasowania wyszukiwania do naszych preferencji:

  • orders pozwoli na pokazywanie nam najczęściej zamawianych produktów;
  • newest ograniczy wyszukiwanie do najnowszych produktów na stronie;
  • seller rating będzie sugerował nam najlepszych sprzedawców;
  • price pozwoli na uporządkowanie ceny rosnąco lub malejąco.

Klikając w wybraną przez nas rzecz możemy zobaczyć informację w obrazowej postaci gwiazdek mówiącą nam o ilości osób zadowolonych z zakupu. Po prawej stronie mamy także opinie o samym sprzedającym.

Jak płacić na AliExpress?

Jeżeli odnajdziemy już odpowiednie produkty, wystarczy kliknąć opcje kupuj i przejść do regulowania opłat. W pierwszej podstronie będziemy poproszeni o podanie adresu, na który chcemy zamówić przesyłkę.

Następnie otworzy nam się okno, w którym należy wybrać metodę płatności. Na początek zaznaczamy kraj, z którego płacimy.

Dla naszego kraju dostępna jest opcja Przelewy24, które umożliwia Polakom dokonywanie opłat. Po jej wybraniu będziemy mogli odnaleźć na liście nasz bank i wykonać przelew. Możemy także wykonać opłatę za pomocą karty kredytowej.  Po zakończeniu procesu wystarczy czekać jedynie na potwierdzenie płatności, które może trwać nawet do 24 godzin.

Jak kupować na AliExpress - poradnik - zakupy online

Ile trwa dostawa paczek z AliExpress?

Zamawiając produkty na chińskiej platformie, musimy być przygotowani na to, że ich dostarczenie będzie trwało dość długo. Warto zwracać uwagę na okno, w którym pojawia się informacja o planowanym okresie dostawy. Może zdarzyć się jednak tak, że paczka będzie szła do nas miesiąc lub nawet dłużej. Nie jest to jednak reguła.

Ile kosztuje cło i VAT?

Jak kupować na AliExpress by nie zapłacić cła? Opłata VAT zostanie naliczona, jeżeli wartość przesyłki przekroczy 90 złotych. Do ceny należy więc doliczyć 23% wartości zamawianych produktów. Jeżeli sprzedawca w deklaracji celnej zaznaczy, że produkty są prezentem, to VAT będzie naliczony dopiero od 190 złotych. Cło zapłacimy jeżeli całkowita wartość przekroczy 630 złotych.

Zamawiając paczkę może zdarzyć się tak, że Urząd Celny będzie chciał zweryfikować jej zawartość. W takim przypadku zostanie wysłany do nas list z prośbą o osobiste stawienie się lub odesłanie informacji dotyczących tego co znajduje się w paczce oraz potwierdzenia płatności.

Dowiedz się więcej: Czy informacja “Zwrotów nie przyjmujemy” jest zgodna z prawem? >>

Co warto kupić na AliExpress?

Jeżeli wiemy już jak kupować na AliExpress, to pozostało jeszcze odpowiedzieć na pytanie, co warto zamówić. Przede wszystkim należy pamiętać, że na stronie znajdują się rzeczy nie wyróżniające się najczęściej wysoką jakością.

Kupujący najczęściej kierują się więc ceną, pamiętając o tym, że wybrany produkt niekoniecznie będzie trwały. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu prawdziwych perełek lub ogromu rzeczy, za które po prostu nie warto przepłacać! Warto więc rozglądać się na przykład za rzeczami codziennego, wielokrotnego użytku.

Na platformie odnajdziemy praktycznie wszystko! Rodzice z pewnością będą zachwyceni ogromną ofertą zabawek czy akcesoriów dla dzieci. Portal obfituje także w kosmetyki oraz akcesoria dla miłośniczek makijażu. Coś dla siebie znajdą tutaj przede wszystkich gadżetomaniacy.

Pomimo tego, że produkty nie zawsze są najwyższej jakości i często będziemy mogli trafić na podróbki znanych marek, to jednak przy odrobinie cierpliwości i wprawy odnajdziemy tutaj z łatwością coś dla siebie!

Dowiedz się więcej: Zakupy grupowe sposobem na oszczędzanie >>

Jak kupować na AliExpress by być zadowolonym z otrzymanych produktów? Przede wszystkim nie można dać się ponieść zakupowemu szałowi i zwracać uwagę na opinię innych klientów. Nie musimy także martwić się o płatności, gdyż są one świetnie uregulowane dla mieszkańców naszego kraju. Wystarczy więc zaopatrzyć się w odrobinę czasu, aby już niedługo móc cieszyć się swoją pierwszą przesyłką z Chin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ