Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
29 Maj, 2017 - 10:34

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Urszula Stanisławska-Hunek

Zakup nieruchomości to wyznawanie zarówno organizacyjne, jak i finansowe. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i uniknąć popełniania błędów.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym, czyli od dotychczasowego właściciela, wywołuje wśród nabywców wiele emocji. Oprócz oczekiwania na własne cztery ściany obawy budzą trudności, jakie na swojej drodze mogą napotkać przyszli posiadacze. Trzeba zachować wiele czujności, by w naszej dyspozycji nie znalazło się mieszkanie z lokatorami, obciążone hipoteką lub nienależące do osoby sprzedającej. Oto 4 kroki jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym.

Jak kupić mieszkanie – wizja lokalna

Z pewnością pierwszą czynnością jest przeprowadzenie wizji lokalnej. Przekonajmy się naocznie, w jakim stanie jest lokal, który zamierzamy kupić. Mieszkania do remontu są z pewnością atrakcyjne pod względem cenowym. Jednak remont remontowi nierówny.

Jeśli nasze środki finansowe nie umożliwiają przeprowadzenia daleko idących prac, a nie przewidujemy własnoręcznie wykonanych działań budowlanych, nie decydujmy się na mieszkanie, w którym należy doprowadzić kanalizację i prąd, położyć podłogę i wprawić okna, o centralnym ogrzewaniu nie wspominając.

Poszukując lokalu do szybkiego zamieszkania powinniśmy ograniczyć się do mieszkań, w których po odświeżeniu będziemy mogli zamieszkać.

Dowiedz się więcej: Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu >>

Jak kupić mieszkanie – sprawdź dokumenty mieszkania

Podjęliśmy decyzję, że właśnie to mieszkanie nam odpowiada. Lokalizacja jest atrakcyjna, sąsiedzi spokojni, a niedaleko osiedla znajdują się sklepy, szkoły i przedszkola. Cena mieszkania na rynku wtórnym  zwykle jest niższa.

Zanim zdecydujemy się na kupno, sprawdźmy wiarygodność sprzedającego i wpisy w księdze wieczystej:

  • Sprzedający mieszkanie musi być jego właścicielem. Jeśli nie upewnimy się co do tego, może się zdarzyć, że kupiliśmy mieszkanie od najemcy i umowa jest nieważna.
  • Należy sprawdzić wpisy w księdze wieczystej lub w akcie notarialnym. Upewnimy się, że osoba sprzedająca posiada prawo do mieszkania oraz czy lokal nie jest obciążony długiem.
  • Upewnijmy się, że właściciel nie uzyskał swojego mieszkania w zamian za dożywotnią opiekę nad poprzednim lokatorem. Zakup takiej nieruchomości wymaga zgody osoby, która przekazała swoje mieszkanie za opiekę.

  • Sprzedający mieszkanie powinien przedstawić zaświadczenie, że nikt poza nim nie jest w mieszkaniu zameldowany. Kupno mieszkania z lokatorami to problem z ich eksmisją, po kosztownym procesie sądowym i wieloletnich utarczkach.
  • Równie istotną kwestią jest zorientowanie się, czy mieszkanie nie jest zadłużone. Sprawdzenie zaświadczeń o uregulowaniu opłat czynszowych, za prąd i gaz pozwoli uniknąć niespodziewanych wydatków.

Dowiedz się więcej: Co to jest księga wieczysta i do czego jest potrzebna? >>

Jak kupić mieszkanie – umowa przedwstępna

Po ustnym ustaleniu z właścicielem mieszkania warunków sprzedaży, warto podpisać u notariusza umowę przedwstępną. Akt notarialny zagwarantuje nam utrzymanie ustalonej ceny. W umowie znajdą się wszelkie informacje, jak kupić mieszkanie – dane kupującego i sprzedającego, cena nieruchomości, wysokość zadatku na poczet kupna mieszkania.

Podpisanie umowy notarialnej jest zabezpieczeniem także dla dotychczasowego właściciela lokalu. Zanim dojdzie do ostatecznego podpisania umowy mamy czas, by zgromadzić środki finansowe. Uzyskanie kredytu mieszkaniowego w banku  często wiąże się z koniecznością wykazania się wkładem własnym. Banki udzielające kredytów wymagają ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Dowiedz się więcej: Kupno mieszkania: czym się różni zadatek od zaliczki >>

Jak kupić mieszkanie – notariusz

Finalizujemy umowę, podpisując ją u notariusza, który sporządzi akt notarialny, potwierdzający fakt nabycia – sprzedaży.

Zamieszkanie w mieszkaniu, które nabyliśmy na rynku wtórnym, bezwzględnie wymaga ubezpieczenia. W używanym mieszkaniu częściej, niż w nowym dochodzi do różnych awarii. Zabezpieczenie się przed przykrymi skutkami, np. zalania sąsiada, bo rury już dawno wymagały wymiany, to zminimalizowanie niebezpieczeństwa dodatkowych kosztów.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie pomostowe – na czym polega i kiedy jest konieczne >>

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym - porady krok po kroku

ZOBACZ RÓWNIEŻ