Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
31 Maj, 2017 - 17:35

Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Urszula Stanisławska-Hunek

Mieszkanie na rynku pierwotnym kupujemy od dewelopera. Jak kupić mieszkanie, aby dopełnić wszystkich formalności i w pełni zabezpieczyć swoje prawa?

Nowe mieszkanie to gwarancja, że będzie ono spełniało wyższe standardy, niż lokalne w blokach postawionych kilkanaście/kilkadziesiąt lat wcześniej. Do tego przez pewien czas nie będą generować dodatkowych kosztów związanych z naprawami i zapewnią maksimum komfortu. Zatem jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, aby spełniało ono nasze wymagania?

Istotną sprawą jest nasz wpływ na proces powstawania lokalu. Zgodnie z naszym życzeniem, nowe mieszkanie zostanie odpowiednio wyposażone – nawet, jeśli przejmiemy je od dewelopera w stanie surowym możemy mieć wpływ na przebieg instalacji czy lokalizację ścianek działowych.

Jak kupić mieszkanie – krok po kroku

Krok 1

Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w mieszkanie deweloperskie zażądajmy dostępu do dokumentów projektu budowlanego. Tam znajdziemy najważniejsze informacje:

  • dotyczące spraw technicznych powstającego osiedla,
  • jak zostanie zagospodarowane otoczenie.

Sprawdzenie rzetelności naszego inwestora jest czynnością pozwalającą uzyskać pewność, że budową osiedla zajmują się profesjonaliści i osoby pod każdym względem wiarygodne.

Krok 2

Zorientowanie się w kluczowych sprawach, dotyczących naszego mieszkania, pozwoli uniknąć rozczarowań. Jednym z najważniejszych kroków podczas kupna mieszkania jest decyzja o lokalizacji – czy nabędziemy droższy lokal w centrum miasta, czy tańszy na jego peryferiach.

Pod uwagę musimy wziąć koszty wykończenia naszego mieszkania. Kupno „pod klucz” wiąże się ze znacznymi kosztami. Wybudowanie osiedla, na którym zamieszkamy, to zadanie czasochłonne.

Jeśli zależy nam na szybkim zamieszkaniu we własnych ścianach, zakup mieszkania od dewelopera nie będzie najlepszym wyjściem. Deweloper to inwestor. Zdarza się, że inwestycja kończy się fiaskiem i nasze oczekiwania także. Zebranie dokładnych danych o deweloperze może uchronić nas od spłacania kredytu na mieszkanie, którego nie będzie.

Krok 3

Najważniejszym krokiem jest uregulowanie spraw finansowych. Nabycie mieszkania wiąże się z opłaceniem notariusza oraz kosztów związanych z przeniesieniem własności na drodze sądowej. Zapłata podatku od czynności cywilno-prawnych wynosi 2% rynkowej wartości mieszkania.

Dowiedz się więcej: Kupno mieszkania: czym się różni zadatek od zaliczki >>

Jak kupić mieszkanie – a może MdM?

Można próbować korzystać z ofert programu rządowego, który zakłada dofinansowanie do zakupu mieszkania. Jeśli spełnimy wszelkie wymogi, bank udzieli odpowiedniego kredytu. Może przy tym wymagać jednak ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Dowiedz się więcej: Kupno mieszkania na kredyt krok po kroku >>

Jak kupić mieszkanie na kredyt

Obecnie mało kogo stać na kupno mieszkania za zgromadzoną gotówkę. Zazwyczaj przyszli właściciele muszą posiłkować się bankowym kredytem hipotecznym.

Po otrzymaniu promesy poprzedzonej sprawdzeniem wiarygodności kredytowej pożyczkobiorców, zobowiązani są oni do wpłacenia tzw. „wkładu własnego” – czyli określonej procentowo kwoty, która dla banku stanowi niejako informację, że jesteśmy wiarygodni finansowo i potrafimy wygenerować środki pozwalające na udźwignięcie wieloletniego zobowiązania finansowego. Od 1 stycznia 2017 roku minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego wynosi 20% całości kredytu.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego >>

Istnieje możliwość wpłacenia mniejszej kwoty, jednak różnica pomiędzy minimalną kwotą wkładu własnego a wpłaconą podlega wtedy ubezpieczeniu niskiego wkładu, co podnosi koszt uzyskanego kredytu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ