Mateusz Baj
Mateusz Baj
17 Sie, 2017 - 20:09

Jak kupić mieszkanie i nie żałować – najczęściej popełniane błędy przy zakupie nieruchomości

Mateusz Baj

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja w naszym życiu. Podpowiadamy jak kupić mieszkanie, żeby później nie żałować podjętej decyzji.

Kiedy zdecydowaliśmy się już na zakup swojego wymarzonego „M” i chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, warto wiedzieć jak kupić mieszkanie, żeby później nie żałować podjętej, często w pośpiechu i pod wpływem emocji, decyzji.

Zła lokalizacja zakupionego mieszkania

Jednym z najczęstszych błędów podejmowanych przy wyborze mieszkania jest jego zakup w złej lokalizacji. Nowoczesne mieszkania kuszą swoim wnętrzem. Bardzo często zdarza się, że kupujemy własne „M” pod wpływem impulsu: podoba nam się kolorystyka bloku, układ pomieszczeń w mieszkaniu albo to, że na terenie osiedla znajduje się duży plac zabaw.

Warto jednak pamiętać o tym, że w naszym mieszkaniu nie będziemy  jedynie mieszkać. Będziemy musieli przecież z niego także w różne miejsca dojechać. Przede wszystkim do pracy, ale nie tylko. Trzeba będzie odwieźć dzieci do szkoły i przedszkola, zrobić zakupy, a czasem także dojechać do bliższej i dalszej rodziny.

Istotny jest zwłaszcza czas  dojazdu z naszego nowego mieszkania do pracy. Warto sprawdzić ile czasu zajmie nam taki przejazd i czy istnieją inne, poza samochodem, możliwości transportu (metro, pociąg, autobus). Bardzo ważne: ten aspekt warto sprawdzić w tych godzinach, kiedy rzeczywiście będziemy jeździć do pracy (np. w poniedziałek rano), a nie wtedy, kiedy oglądamy mieszkanie (np. w sobotę po południu).

Wysokie opłaty za czynsz i media

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania i podpisaniem umowy, trzeba mieć świadomość, że cena, którą zapłacimy, nie będzie jedynym wydatkiem, jaki przyjdzie nam ponosić w związku z zakupem mieszkania.

Dojdą bowiem do tego opłaty za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie oraz czynsz na rzecz wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Zwłaszcza opłaty za ogrzewanie oraz czynsz mogą okazać się niemałe. Te pierwsze są szczególnie wysokie wówczas, kiedy kupujemy mieszkanie w tzw. starym budownictwie a blok nie został właściwie  docieplony.

Zatem, kupując mieszkanie w takim bloku, należy koniecznie zapytać właściciela ile wynosi czynsz, a ile określone opłaty. Dobrze jest też poprosić o wydruki ostatnich przelewów, a także zweryfikować te informacje pytając o wysokość opłat w zarządzie wspólnoty, w spółdzielni mieszkaniowej lub podpytując przyszłych sąsiadów.

Dowiedz się więcej: Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym >>

Błędy i niejasności w umowie

Bardzo często zdarza się, że umowa dotycząca zakupu mieszkania liczy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stron. Co więcej, napisana jest ona zazwyczaj w trudnym, prawniczym, nie do końca zrozumiałym przez nas języku. Jeżeli jednak chcemy kupić mieszkanie i tego później nie żałować, musimy ją dokładnie i do końca przeczytać.

Co więcej, wszystkie niejasne punkty powinniśmy wyjaśnić ze sprzedającym lub z deweloperem, a nawet poprosić o pomoc prawnika. Warto też – już na etapie umowy przedwstępnej, mimo że przepisy tego nie wymagają – podpisać umowę w formie aktu notarialnego.

Łączy się to wprawdzie z dodatkowymi kosztami, ale notariusz jest zobowiązany nie tylko dbać o interesy wszystkich stron transakcji (w tym także kupującego, czyli nasze), ale również wyjaśnić zrozumiałym dla nas językiem wszelkie niejasności, jakie pojawiają się w treści umowy.

Pamiętajmy, że kupno nieruchomości to decyzja praktycznie na całe życie. O ile mieszkania na wynajem nie są długotrwałym zobowiązaniem, o tyle zakup własnego “M” wiąże się często z wieloletnimi konsekwencjami dla zasobu naszego portfela. Warto więc dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przed ostatecznym zakupem domu lub mieszkania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ