ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Paź, 2017 - 01:30
Jak kontrolować finanse domowe

Jak kontrolować finanse domowe

ARTYKUŁ PARTNERA

Finanse domowe najłatwiej nadzorować poprzez comiesięczne zestawienie swoich przychodów i wydatków. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Finanse domowe to temat poruszany w każdej rodzinie. Czasami bywa gorzej i z trudem jest przetrwać od pierwszego do pierwszego, innym razem na koncie zostaje trochę pieniędzy. Od czego to zależy i jak kontrolować swoje ciężko zarobione pieniądze? Pomoże nam w tym prowadzenie budżetu domowego. Podpowiadamy, od czego zacząć i jak postępować krok po kroku.

Budżet domowy – co to takiego?

Zestawienie przychodów i wydatków na przestrzeni danego czasu to budżet domowy. Nic prostszego, prawda? Otóż nie do końca…

Wiele osób jest przekonanych, że kontroluje swój budżet domowy i wie na co wydaje pieniądze. Najczęściej są to jednak tylko przeczucia, niepoparte udokumentowanymi faktami. Duże grono ludzi z kolei nie ma żadnej świadomości dotyczącej swoich wydatków i przychodów – ich finanse domowe nie są w żaden sposób kontrolowane.

Aby w pełni być świadomym na co wydajemy pieniądze, powinniśmy jednak podejść do tematu rzetelnie. Prowadzenie budżetu domowego jest proste, jednak wymaga od nas systematyczności. Początkowy trud zostanie nam wynagrodzony – nauczymy się zarządzać swoimi pieniądzmi oraz kontrolować wydatki. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Krok 1: Wybierz narzędzie pracy

Budżet domowy musi zostać stworzony w sposób przemyślany – nie jest to możliwe w przysłowiowe 5 minut. Zarezerwujmy sobie więc wolne popołudnie i najpierw zdecydujmy, którego narzędzia będziemy używać.

Przykładowo, możemy prowadzić budżet domowy na klasycznej kartce papieru, zapisywać go w Excelu bądź używać w tym celu dedykowanej aplikacji na telefon. Każdy sposób jest dobry, najważniejsze by był dopasowany do naszego stylu życia.

Krok 2: Rozpisz wszystkie przychody

Finanse domowe w głównej mierze oparte są na comiesięcznych przychodach ze stałej pracy. Nie zapomnijmy jednak dodać także innych źródeł pieniędzy, takich jak praca dorywcza, nadgodziny czy zasiłki.

Krok 3: Rozpisz wszystkie wydatki

Na początku warto skupić się na wydatkach stałych, czyli np. rachunkach i ratach kredytów. Pozostałe wydatki warto podzielić na kategorie – ułatwi nam to pracę. Podstawowe kategorie to na przykład:

 • żywność,
 • kosmetyki,
 • chemia gospodarcza,
 • transport (paliwo, bilety autobusowe itp),
 • odzież,
 • edukacja (kursy językowe, szkolenia zawodowe itp),
 • rozwój osobisty (książki, warsztaty tematyczne itp.),
 • przyjemności (obiad w restauracji, kawa na mieście itp.).

Oczywiście, jest to tylko przykład – poszczególne kategorie powinny być spersonalizowane. W późniejszym czasie można dodać więcej nagłówków i bardziej szczegółowo przyglądać się finansom domowym.

Krok 4: Podlicz miniony miesiąc

Ostatnim krokiem jest podliczenie całego miesiąca i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

 • Jesteśmy na plusie, czyli mądrze dysponujemy swoimi pieniądzmi – może warto pomyśleć o oszczędzaniu i ulokować pewną kwotę na lokacie bankowej?
 • Wyszliśmy na zero – nie jest źle, jednak trzeba popracować nad swoimi przychodami i wydatkami. Być może warto zmniejszyć wydatki w kategorii „przyjemności”?
 • Jesteśmy na minusie. Z naszym budżetem domowym ewidentnie coś jest nie tak. Przeanalizujmy wszystkie wydatki i zastanówmy się, gdzie leży błąd w wydawaniu pieniędzy. Z drugiej strony, może to odpowiedni czas by poprosić szefa o podwyżkę lub znaleźć dodatkową pracę po godzinach?

Finanse domowe pod kontrolą – porady

Pierwsze miesiące prowadzenia obliczeń mogą być kłopotliwe. Życie w pośpiechu, roztargnienie czy kłopoty dnia codziennego nie sprzyjają skrupulatnemu prowadzeniu budżetu domowego.

Warto więc zbierać wszystkie paragony i wprowadzać je do rozpiski na przykład raz w tygodniu. W międzyczasie nie zapominajmy o płatnościach gotówkowych – te zapisujmy w podręcznym notesiku. Pamiętajmy, że także historia operacji dokonywanych kartą może ułatwić nam zadanie.

Spróbujmy prowadzić taki budżet przez kilka miesięcy. Po pewnym czasie zauważymy, gdzie leżą nasze główne błędy finansowe, spostrzeżemy którędy pieniądze „uciekają” z domowego budżetu i w jaki sposób je zatrzymać. Może okazać się, że niepozorna kanapka regularnie kupowana na mieście czy poranna kawa z ulubionej kawiarni znacząco wpływa na finalny stan budżetu pod koniec miesiąca.

Kiedy już będziemy wiedzieć w czym tkwi problem, warto przystąpić do odgórnego planowania swojego budżetu domowego. Nie będziemy już chaotycznie podliczać przychodów i wydatków. To my będziemy kontrolować finanse domowe i przygotowywać swój plan finansowy – z wyprzedzeniem oraz pełną świadomością.

Jak kontrolować finanse domowe - prowadzenie budżetu domowego

ZOBACZ RÓWNIEŻ