Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
31 Lip, 2018 - 01:00
Jak działają domowe testy ciążowe - rodzaje

Jak działają domowe testy ciążowe – rodzaje

Malwina Tomżyńska

Które testy ciążowe są najlepsze? Jak działają testy ciążowe? Po ilu dniach od zapłodnienia zrobić test? Czy rodzaj testu wpływa na jego skuteczność?

Testy ciążowe to narzędzia, które obok badania ginekologicznego pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży. Dowiedź się jak działają, jakie są ich rodzaje, kiedy najlepiej wykonać test i który test ciążowy da Ci największą pewność otrzymanego wyniku.

Testy ciążowe – rodzaje

Testy ciążowe można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

 1. laboratoryjne testy ciążowe z krwi – bardzo dokładne testy, które dają możliwość wykrycia ciąży już w około 7 dni po zapłodnieniu,
 2. testy ciążowe moczu wykonywane w warunkach laboratoryjnych – pozwalają na wykrycie ciąży w 10 dni po zapłodnieniu,
 3. domowe testy ciążowe – przeznaczone do indywidualnego użytku domowego, ich skuteczność zależy przede wszystkim od poziomu czułości.

Domowe testy ciążowe

Paskowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Paskowy test ciążowy to nic innego jak  cienki pasek zapakowany w folię ochronną. Ten rodzaj testu można przeprowadzić w warunkach domowych:

 1. Pobierz próbkę moczu do czystego pojemniczka (niestety producenci paskowych testów ciążowych nie dodają do opakowania pojemnika, do którego mogłaby zostać pobrana próbka – decydując się na ten rodzaj testu, musimy przygotować go sobie we własnym zakresie).
 2. Otwórz woreczek ochronny w miejscu wyznaczonym na opakowaniu.
 3. Wyjmij z opakowania ochronnego test, dotykając go tylko w wyznaczonym miejscu – to ważne aby nie zabrudzić (nie pozwolić na zanieczyszczenie) pozostałej części paska. Może to wpłynąć na sfałszowanie wyników testu.
 4. Zanurz oznakowaną końcówkę paska w pojemniku z próbką moczu na kilka sekund (ważne aby pasek był zanurzony do wyznaczonego miejsca – linia oznaczona słowem MAX – około 1 cm od końca paseczka). Czas zanurzenia to kilka sekund (ok. 3-5 sekund).
 5. Odłóż test ciążowy w suche i czyste miejsce i zaczekaj minutę.
 6. Po upływie wyznaczonego czasu skontroluj wyniki testu:
  jeden pasek (pasek kontrolny) – najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży (wynik negatywny),
  dwa paski (kontrolny i testowy) – najprawdopodobniej jesteś w ciąży (wynik pozytywny),
  brak paska lub pojawienie się paska w nieprawidłowym miejscu – wynik nieprawidłowy, powinnaś powtórzyć test ciążowy.

Pamiętaj: Test paskowy daje prawidłowy wynik po upływie 1 minuty i przed upływem 10 minut od jego wykonania. W przypadku gdy test wyszedł negatywnie, a okres nadal się nie pojawił, zrób test jeszcze raz.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? >>

Strumieniowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Strumieniowy test ciążowy jest znacznie wygodniejszy, a kształtem przypomina termometr elektryczny. Można go wykonać praktycznie wszędzie, ponieważ nie wymaga od kobiety dodatkowych zabiegów i skomplikowanych czynności.  Aby wykonać strumieniowy test ciążowy:

 1. Wyjmij test ciążowy z pudełka i ściągnij nakładkę z końcówki testu.
 2. Końcówkę testu skieruj bezpośrednio pod strumień moczu lub pobierz próbkę moczu do czystego pudełeczka, w którym zanurzysz końcówkę testu (tak samo jak w przypadku ciążowego testu paskowego).
 3. Załóż ponownie nakładkę na końcówkę testu i odłóż go w czyste i suche miejsce, odczekaj 1-2 minuty.
 4. Po upływie wyznaczonego czasu, kiedy na teście pojawią się kolorowe kreski, skontroluj wynik:
  dwie czerwone kreski w polu testowym (T) i kontrolnym (C) – najprawdopodobniej jesteś w ciąży (wynik pozytywny),
  jedna czerwona kreska w polu kontrolnym (C) – najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży (wynik negatywny),
  brak czerwonej kreski na teście lub kreska w innym miejscu niż pole kontrolne (C) – wynik testu jest nie ważny, powinnaś powtórzyć test.

Pamiętaj: Po otrzymaniu negatywnego wyniku odczekaj  jeszcze 5 minut dla uzyskania 100% pewności.

Płytkowe testy ciążowe – działanie krok po kroku

Aby przeprowadzić płytkowy test ciążowy:

 1. Otwórz i wyjmij z opakowania test ciążowy, kiedy będziesz zdecydowana na jego przeprowadzenie (nie wykonuj testu po upływie daty przydatności do użycia).
 2. Pobierz próbkę moczu do czystego pojemniczka.
 3. Zanurz końcówkę pipety w próbce i pobierz (ściskając jej szeroką część) kilka kropli moczu.
 4. Umieść w okienku testowym kilka kropi moczu.
 5. Odłóż test w suche i czyste miejsce, odczekaj 3- 5 minut.
 6. Odczytaj wynik testu:
  dwie kreski w polu testowym i kontrolnym – wynik pozytywny, najprawdopodobniej jesteś w ciąży,
  jedna kreska w polu kontrolnym – wynik negatywny, najprawdopodobniej nie jesteś w ciąży,
  jedna linia w polu testowym lub brak linii – wynik niepoprawny, powinnaś powtórzyć test.

Pamiętaj: Żaden test ciążowy przeprowadzany w warunkach domowych nie daje 100% pewności otrzymanego wyniku, a zbyt szybkie przeprowadzenie testu może wpłynąć na sfałszowanie jego wyniku. Nawet gdy na teście pojawią się dwie kreski , które nie są jednolite (np. jedna jest bledsza od drugiej) wskazuje to, że najprawdopodobniej jesteś w ciąży, a Twoim kolejnym krokiem powinno być umówienie się na wizytę do lekarza ginekologa.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać? >>

Czułość testów ciążowych

W zależności od producenta zakupiony przez nas test ciążowy może charakteryzować się różną czułością. Tym samym dwa różne testy mogą dać nam dwa różne wyniki, zwłaszcza na etapie wczesnego przeprowadzenia testu.

 • Test o czułości 10mlU/ml przeznaczone są dla najbardziej niecierpliwych kobiet, ponieważ są w stanie najwcześniej wykryć ciążę (około 7-10 dni po zapłodnieniu).
 • Testy o czułości 25mlU/ml najlepiej robić w dniu spodziewanej miesiączki, natomiast  testy o niższej czułości, mogą być miarodajne dopiero około 7 dni później.

Ważne: Jeżeli pomimo Twoich przeczuć, domowy test ciążowy daje wynik negatywny, nie zakładaj od razu  że nie jesteś w ciąży. Warto w takim przypadku zdecydować się na laboratoryjny test ciążowy z krwi, który jest 100% skuteczny, a dodatkowo potrafi wykryć ciążę nawet na jej wczesnym etapie.

Dowiedz się więcej: Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny? >>

Ile kosztuje test ciążowy?

Cena domowego testu ciążowego waha się od kilku do kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu złotych (maksymalnie około 25 zł).

W przypadku testów ciążowych wykonywanych w warunkach laboratoryjnych cena wyniesie od kilkunastu do maksymalnie 40 zł, w zależności od wybranego przez nas laboratorium.

Internetowe testy ciążowe

Warto wspomnieć, że również w Internecie możemy spotkać „testy ciążowe”. Zabawa internetowa przeprowadzana jest w formie quizu. Osobie, która jest zainteresowana internetowym testem ciążowym i odwiedza stronę internetową, po kliknięciu w odnośnik „zrób test” zadawane jest kilka pytań np.:

 • Czy ostatnio uprawiałaś stosunek seksualny?
 • Czy w tracie uprawiania seksu miałaś dni płodne?
 • Czy uprawiałaś seks bez zabezpieczenia?
 • Czy spóźnia ci się okres?
 • Czy zauważyłaś nadwrażliwość piersi?
 • Czy częściej oddajesz mocz?

Szczegółowość zadawanych pytań zależy od portalu internetowego, na którym został umieszczony. Na podstawie zebranych przez nas odpowiedzi specjalny algorytm wylicza „prawdopodobieństwo” zajścia w ciążę.

Uwaga: Internetowe testy ciążowe należy wypełniać tylko w formie zabawy, w żadnym wypadku wyniku takiego testu nie powinniśmy traktować jako miarodajnej informacji potwierdzającej lub wykluczającej ciążę.

Jak działają domowe testy ciążowe - rodzaje - sprawdzanie wyniku

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju testów ciążowych, zarówno tych  wykonywanych w warunkach laboratoryjnych, jak i takich, które są przeznaczone do zrobienia w domowym zaciszu. To, który z nich wybierzemy zależy od naszych osobistych preferencji.

Jeżeli jednak zależy nam na wykryciu jak najszybszym wykryciu ciąży i chcemy mieć 100% pewność powinnyśmy zdecydować się na jeden z laboratoryjnych testów ciążowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ