Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
24 Lip, 2017 - 10:57

Jak działa wirtualny policjant UFG

Kamil Podsiadło

Kierowcy jeżdżący bez ważnego ubezpieczenia OC są coraz częściej wyłapywani i bynajmniej nie jest to zasługą częstszych kontroli na drogach. Dowiedz się, jak działa wirtualny policjant UFG.

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to obowiązek właściciela każdego zarejestrowanego pojazdu. Nie jest tutaj ważne, czy pojazdem tym jeździmy codziennie do pracy, czy też auto stoi przez cały rok w garażu lub jest popsute. Ubezpieczenie jest obligatoryjne i skutecznie wykrywane przez UFG, a za brak jego wykupienia w terminie grożą kary pieniężne.

Mimo świadomości obowiązku posiadania ubezpieczenia OC, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy kierowców nie decyduje się na zakup polisy i liczy, że “jakoś to będzie”.

Jeszcze parę lat temu ryzyko ograniczało się tylko do  kontroli drogowej, dokonania wykroczenia czy udziału w wypadku, więc wielu kierowców decydowało się na nieopłacanie składek.

Wszystko zmieniło się jednak, kiedy do gry wkroczył tzw. wirtualny policjant UFG. Jest to narzędzie, które pozwala zidentyfikować pojazd bez ważnego OC w 100% zdalnie, a następnie nałożyć karę pieniężną. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie działania tego “policjanta”.

Jak działa wirtualny policjant UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny regularnie i w sposób automatyczny przeprowadza kontrole w swojej ogólnopolskiej bazie ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki temu jest w stanie wykryć nawet kilkudniową przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC, co już kwalifikuje się do nałożenia kary pieniężnej.

Co ważne, jeśli spóźnimy się przykładowo 3 dni, to na nic zdadzą się tłumaczenia, że w tym okresie nie korzystaliśmy z auta. Ciągłość ubezpieczenia OC musi być zachowana i właśnie tym w dużej mierze zajmuje się wirtualny policjant UFG.

Skuteczność wirtualnego policjanta wzrasta. Już w zeszłym roku za jego pośrednictwem nałożono więcej kar pieniężnych niż za pośrednictwem “tradycyjnych metod” (kontrole na drodze itp.). Algorytmy są cały czas udoskonalane i nawiązywana jest coraz szersza współpraca z ubezpieczycielami, więc skuteczność systemu będzie najprawdopodobniej rosła nieprzerwanie.

Coraz trudniej będzie zatem “wymigać się” od obowiązku uiszczenia składki OC.

Dowiedz się więcej: Zniżki OC – jak je wypracować? >>

Kary za brak ubezpieczenia OC

Z jakimi karami muszą liczyć się kierowcy za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Wysokość kary zależy od trzech czynników:

  1. minimalnej pensji (aktualnie 2 000 zł),
  2. czasu opóźnienia,
  3. rodzaju pojazdu.

Poniżej tabela przedstawiająca aktualny taryfikator kar pieniężnych za brak ważnego ubezpieczenia OC:

rodzaj pojazdu/opóźnieniesamochody osobowesamochody ciężarowepozostałe pojazdy
do 3 dni800 zł1 200 zł130 zł
od 4 dni do 14 dni2 000 zł3 000 zł340 zł
powyżej 14 dni4 000 zł6 000 zł670 zł

Jak widać, kary są dość dotkliwe i zdecydowanie nie warto zalegać z opłaceniem składki, gdyż i tak trzeba będzie ją uregulować.

Należy też pamiętać, że spowodowanie wypadku nieubezpieczonym pojazdem sprawia, że wszelkie koszty, które normalne pokrywane są za nas z tytułu posiadania OC, będziemy musieli pokryć sami.

W skrajnych przypadkach kwoty odszkodowań sięgają kilkuset tysięcy złotych, co może być długiem niemożliwym do spłacenia przez resztę życia. Czy warto ryzykować? Z pewnością nie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ