Anna Nowak
Anna Nowak
10 Cze, 2017 - 17:08
Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych

Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych

Anna Nowak

Kupno domu zwykle wymaga wsparcia w postaci kredytu hipotecznego. Zanim wybierzemy bank, warto sprawdzić jakie raty wskaże kalkulator kredytów hipotecznych.

Starając się o kredyt hipoteczny można odwiedzać każdy bank z osobna, dowiadując się jakie oferuje oprocentowanie, jak wysokie są dodatkowe opłaty, i wreszcie, jak wysoka będzie rata. Można też korzystać z usług doradcy finansowego. Inną drogą jest wstępna weryfikacja warunków proponowanych przez poszczególne banki poprzez kalkulator kredytów hipotecznych.

Jak działa kalkulator kredytów hipotecznych?

W internecie funkcjonuje wiele różnych kalkulatorów, czy porównywarek kredytów hipotecznych. Niektóre żądają podania bardzo szczegółowych informacji, inne są trochę mniej wymagające. Te najprostsze najczęściej ograniczają się do trzech podstawowych danych: wartości nieruchomości, wielkości kredytu oraz preferowanej liczby rat.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny >>

W bardziej rozbudowanych kalkulatorach należy wskazać dużo więcej informacji, m.in.: cel kredytu, tzn. czy chcemy z niego finansować kupno mieszkania lub domu, budowę domu, spłacić kredyt hipoteczny w innym banku (tzw. refinansowanie kredytu), zaciągnąć kredyt hipoteczny i połączyć go z dotychczas zaciągniętymi kredytami (kredyt konsolidacyjny), zaciągnąć pożyczkę pod hipotekę nieruchomości lub skorzystać z programów preferencyjnych, takich jak Mieszkanie dla Młodych.

Dowiedz się więcej: Jak działa kalkulator kredytów konsolidacyjnych? >>

Dla banku istotna jest również wiadomość, jakiego rodzaju nieruchomość będzie finansowana z kredytu, dom, mieszkanie, a może działka?

Oprócz tego, kalkulator kredytów hipotecznych może wymagać wpisania źródła dochodów, formy zatrudnienia, wysokości dochodów itp. dane (przykład: kalkulator kredytów hipotecznych hiponet.pl – sprawdź tutaj).

Dla wyliczeń, przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, najważniejsze są dwie wielkości: wartość nieruchomości oraz wysokość kredytu. Trzeba pamiętać, że obecnie bank wymaga wkładu własnego w wysokości co najmniej 20%. Jeśli kredytobiorca nie posiada takich środków, koszt kredytu powiększy się o koszty ubezpieczenia.

Dowiedz się więcej: Minimalny wkład własny w kredytach hipotecznych na mieszkanie w 2017 >>

Kalkulator kredytów wyliczy wysokość rat zarówno w opcji rat równych, jak i rat malejących. Wynik będzie zmieniał się w zależności od długości okresu, w którym planujemy spłacić zadłużenie.

Przegląd ofert banków

Zaletą przeglądarek (kalkulatorów kredytów) jest możliwość porównania ofert wielu banków, w dodatku wszystko dzieje się bez zbędnej bieganiny i bez pośpiechu. Wpisując w okienka kalkulatora żądane informacje, uzyskujemy długą listę instytucji, które są skłonne udzielić kredytu hipotecznego na określonych (podanych w rankingu) warunkach.

Dowiedz się więcej: Kredyt dla młodych małżeństw – gdzie szukać? >>

Dla niektórych istotna może być też możliwość zamówienia rozmowy z konsultantem danego banku. Jeśli jednak przegląd ofert jest wstępem do dalszych działań, a przyszły kredytobiorca nie chce telefonicznie ustalać szczegółów kredytu, czy umawiać się na wizyty, zanim dokona sam choćby wstępnej weryfikacji, wówczas należy uważać, by nigdzie nie wpisywać swoich danych kontaktowych.

Na koniec trzeba dodać, że kalkulator kredytów hipotecznych wskazuje dość wiarygodne wyniki obliczeń, lecz ostatecznie i tak należy skonsultować warunki przyznania kredytu z bankiem. Może się bowiem okazać, że bank przedstawi propozycję, która nieco różni się od oferty złożonej online.

ZOBACZ RÓWNIEŻ