Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
25 Lut, 2017 - 17:15
Jak działa internetowa karta płatnicza?

Jak działa internetowa karta płatnicza?

Kamil Podsiadło

Internetowa karta płatnicza to produkt coraz częściej oferowany przez banki. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działaja i jak z niej korzystać.

Internetowa karta płatnicza to rozwiązanie stworzone do transakcji internetowych. Gwarantuje sporą wygodę i bezpieczeństwo, a poprzez swoją konstrukcję chronią przed nieprzemyślanym wydawaniem pieniędzy. Jaka jest zasada jej działania?

Jak działa internetowa karta płatnicza?

Internetowa karta płatnicza często nazywana jest również kartą wirtualną. To drugie sformułowanie mówi sporo o jej charakterze – bardzo często stanowi ona rzeczywiście produkt wirtualny i tym różni się od swoich „plastikowych kuzynów”. Podczas gdy karta kredytowa czy karta debetowa ma postać fizyczną, tak internetowa karta płatnicza w ofercie wielu banków jest jedynie zapisem na naszym koncie online (aczkolwiek zdarzają się jeszcze fizyczne karty internetowe).

Z powodu takiej specyfiki, karty wirtualne rzecz jasna nie nadają się do fizycznych płatności w punktach handlowych i nie umożliwiają także wypłaty pieniędzy z bankomatu. Stanowią natomiast bardzo dobre narzędzie do płatności internetowych i gwarantują dość duże bezpieczeństwo. Jak dokładnie działa karta wirtualna?

Przede wszystkim wyróżniającą cechą jest fakt, że jest to karta przedpłacona. Oznacza to, że za jej pomocą można obracać jedynie tymi środkami, które zostały wcześniej na nią wpłacone. Nie jest ona bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym, tak jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej. Nie ma też żadnego limitu środków, jaki może się na niej znaleźć.

Użytkownicy kart internetowych wedle własnego uznania ustalają, ile pieniędzy ma się znaleźć na karcie i po prostu przelewają ze swojego rachunku konkretną sumę, która może zostać potem wykonana do transakcji internetowych. Zakupy online czy rezerwacja hotelu realizowane są wówczas ze środków zgromadzonych na karcie wirtualnej.

Sposób płatności jest podobny, jak to ma miejsce przy tradycyjnych kartach płatniczych. W celu zrealizowania transakcji należy podać swoje dane osobowe, numer karty, jej datę ważności oraz kod bezpieczeństwa CVC2/CVV2. Wszystkie potrzebne dane dostępne są dla użytkownika w bankowości online i jest to duża zaleta w kwestii bezpieczeństwa w porównaniu z tradycyjnymi kartami płatniczymi.

Jeszcze na wielu standardowych kartach kredytowych i debetowych wypisane są wszystkie dane konieczne do zrealizowania płatności przez Internet – imię i nazwisko posiadacza, numer karty, data ważności karty oraz kod bezpieczeństwa. Jeżeli taka karta nie zostanie odpowiednio szybko zablokowana, to złodziej może wykonać przynajmniej kilka płatności zbliżeniowych, a do tego jeszcze zrobić zakupy w Internecie. Przy karcie wirtualnej nie ma takiego problemu, bo jej po prostu nie można ukraść.

Jak dostać internetową kartę płatniczą?

Aby dostać kartę wirtualną, zazwyczaj wystarczy wypełnić prosty wniosek na stronie banku / w bankowości internetowej. Następnie będzie trzeba ją aktywować. Tutaj proces uzależniony jest od polityki danego banku. Informacje potrzebne do przeprowadzenia aktywacji albo przesyłane są drogą pocztową, albo można tego dokonać poprzez bankowość internetową lub kontakt z konsultantem. W kolejnym kroku wystarczy kartę załadować wybraną sumą gotówki i już można z niej korzystać.

Zobacz również: