Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
26 Lut, 2017 - 08:00
Jak dobrze zaplanować budżet domowy

Jak dobrze zaplanować budżet domowy

Urszula Stanisławska-Hunek

Chcesz poczuć się wolny finansowo? Pragniesz realizować swoje marzenia? Postaw na budżet domowy, który pozwoli zapanować nad wydatkami i efektywnie zaplanować inwestycje.

Co to jest budżet domowy

Według niektórych pojęcie „budżet domowy” ogranicza się do jedynie do skrupulatnego prowadzenia listy wydatków na dany miesiąc. Prawda wygląda jednak inaczej – budżet domowy to potężne narzędzie, dzięki któremu łatwiej:

 • przestaniesz wydawać więcej, niż zarabiasz;
 • nauczysz się oszczędzać;
 • świadomie zagospodarujesz oszczędności.

Prawidłowe spojrzenie na budżet domowy pozwala dostrzec w nim szansę na skuteczną zmianę sytuacji materialnej. Po pierwsze: uczymy się zarządzania własnymi finansami. Po drugie: zyskujemy jasny obraz tego, na co nas stać. Budżet domowy pozwala optymalizować wydatki, oszczędzać nadwyżki i wydawać je na świadomie zaplanowane cele.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Najważniejsze elementy budżetu domowego

Skoro budżet domowy daje poczucie niezależności i ułatwia zapewnienie płynności finansowej, to dlaczego tak niewiele osób umie go budować? Odpowiedź jest prosta – brak im odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oto pięć prostych kroków, które ułatwią to zadanie:

Krok pierwszy: LISTA WSZYSTKICH DOCHODÓW

Aby móc poprawnie stworzyć budżet czyli umiejętnie zarządzać własnymi finansami, musimy dokładnie wiedzieć, jaką kwotą dysponujemy miesięcznie. Dochody dobrze jest podzielić na stałe i ruchome. Do stałych zalicza się: comiesięczna pensja, kwoty z wynajmu mieszkania itp. Ruchome zaś to wszelkie środki dodatkowe, które udało się nam zdobyć.

Krok drugi: LISTA WYDATKÓW

Tutaj też należy dokonać podziału na wydatki. Warto rozpocząć od najprostszego podziału, w ramach którego uwzględnimy:

 • jedzenie;
 • mieszkanie;
 • inne opłaty;
 • chemia, higiena i zdrowie;
 • ubranie;
 • transport;
 • relaks;
 • inne.

Prawdopodobnie, wraz z upływem czasu, istotna stanie się większa szczegółowość podziału wydatków. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze planowanie.

Krok trzeci: ANALIZA SYTUACJI FINANSOWEJ

To bardzo ważny moment w budowaniu budżetu domowego. Musimy bowiem w swoich wyliczeniach doprowadzić do sytuacji, w której planowane wydatki nie będą przekraczać dochodów. Jest to świetny sposób na wdrożenie zasady: nie wydajemy więcej niż zarabiamy.

Krok czwarty: LIMIT WYDATKÓW

Na podstawie dokonanej analizy z poprzedniego punktu, łatwo ocenisz, na co wydajesz zbyt dużo pieniędzy. W ten sposób możesz zbudować limit środków, które nie będą wydane na nic innego. W ten sposób, nawet przy niewielkich dochodach i regularnych opłatach, możliwe jest oszczędzanie.

Krok piąty: ZAPLANUJ WYDATKI NA PRZYSZŁY MIESIĄC

Dzięki zbilansowaniu wydatków i dochodów oraz określeniu limitów na poszczególne kategorie wydatków budżet domowy można z powodzeniem planować z wyprzedzeniem. Pozwoli to na pełniejszą kontrolę i uchroni przed pochopnymi decyzjami finansowymi. Co więcej, planowanie sprawia, że w dłuższej perspektywie z łatwością odłożysz gotówkę, którą następnie zainwestujesz w dowolny sposób. Teraz możesz zrealizować własne plany i marzenia – bez kredytów i pożyczek. Wystarczy systematyczne planowanie oparte o analizę dochodów i wydatków. Określenie własnego celu finansowego – na przykład egzotycznych wakacji dla całej rodziny – możesz osiągnąć wyłącznie korzystając z zasad budżetu domowego.

Dowiedz się więcej: Nieskuteczne metody oszczędzania, czyli na co uważać >>

Sposoby na prowadzenie budżetu domowego – przydatne oprogramowanie i aplikacje

Aby ułatwić sobie stworzenie i prowadzenie budżetu domowego, dobrze jest sięgnąć po przydatne narzędzia. Oto kilka przykładów:

 • Excel – arkusz kalkulacyjny, który ułatwi sumowanie wydatków czy przychodów;
 • MINT PERSONAL FINANCE – aplikacja przeznaczona na system iOS pozwalająca na szczegółowe analizowanie budżetu;
 • Kontomierz – wygodne narzędzie, które automatycznie kategoryzuje wprowadzone dane, także z kont bankowych;
 • aplikacja You Need a Budget – nie tylko ułatwia zarządzanie budżetem, ale również dostarcza fachowych porad dotyczących gospodarowania swoimi środkami.

Czy warto robić budżet domowy?

Budżet domowy sprawia, że stajemy się bardziej świadomi własnej sytuacji finansowej. Zmienia się też nasze podejście do pieniądza, który zaczyna funkcjonować jako narzędzie do spełniania marzeń, a nie przedmiot stresu i nerwów. To także metoda na zbudowanie właściwej hierarchii swoich potrzeb i celów. Warto chociaż raz wykorzystać tę metodę w praktyce. Gwarantujemy, że szybko wejdzie w nawyk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ