Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
04 Kwi, 2018 - 02:00

Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu

Anna Pawłowska

Remont mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie, szczególnie, jeśli nie jesteś fachowcem lub tzw. złotą rączką i nie wiesz, jak powinny przebiegać prace remontowe. Z naszym poradnikiem odpowiednio zaplanujesz remont i dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by uzyskać świetny efekt i prace zakończyć sukcesem.

Planujesz remont mieszkania? Niezależnie od tego, czy chcesz przeprowadzić powierzchowne odświeżenie lokalu czy też generalne przeróbki, remont to przedsięwzięcie poważne i wymagające dobrego planu. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania związane z remontem mieszkania. Podpowiemy też, ile kosztuje remont mieszkania, a także na czym można zaoszczędzić, nie tracąc nic z efektów.

Jakie są najczęstsze przyczyny remontów?

Remont mieszkania to często pierwszy etap dostosowania zakupionej nieruchomości do naszych potrzeb. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, musimy liczyć się z tym, że mieszkanie będzie wymagało co najmniej odświeżenia.

Wiele osób wybiera też celowo mieszkania do kompleksowego remontu. Dlaczego? Takie nieruchomości są najtańsze i można je niekiedy kupić w naprawdę okazyjnych cenach. Kupując mieszkanie odremontowane musimy zapłacić więcej, a nie mamy gwarancji, że podłogi, kafelki czy zabudowa kuchni będą w naszym guście. Zakup nieruchomości do remontu to więc szansa na to, by stosunkowo niskimi kosztami zdobyć mieszkanie, które idealnie odpowiada naszym potrzebom i upodobaniom.

Remont mieszkania jest też często przeprowadzany co kilka lat, gdy chcemy nieco odświeżyć lokal. Trzy lata temu Westwing Home & Living przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków, jak często remontują swoje mieszkania. 39 proc. odpowiedziało, że gruntowny remont robi co 10 lat. Popularne jest natomiast odmalowywanie ścian co 2-3 lata.

Dowiedz się więcej: Jak kupić mieszkanie krok po kroku >>

Remont mieszkania: jednorazowo czy po kawałku?

Planując remont mieszkania, możemy go wykonać od razu w całości (we wszystkich pomieszczeniach) lub po kawałku, stopniowo wprowadzając zmiany.

  • Za pierwszą metodą przemawia niemal wszystko: remont mieszkania w całości jest tańszy, niż robiony stopniowo (gdy policzymy wszystkie koszty łącznie), łatwiejszy dla ekipy remontowej i dla samych mieszkańców, którzy nie muszą mierzyć się z życiem w pyle i hałasie, jakie towarzyszą remontowi.
  • Na druga opcję decydują się osoby, które nie mają środków finansowych na kompleksowy remont lub nie mają możliwości przeniesienia się do innego lokalu na czas prac remontowych.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów jak tanio przeprowadzić remont mieszkania >>

Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu - dobór kolorów

Gdzie zamieszkać na czas remontu i co zrobić z rzeczami?

Jeśli planujemy gruntowny remont mieszkania, w którym na co dzień mieszkamy, niezbędne będzie opróżnienie go z rzeczy i znalezienie lokalu, w którym zamieszkamy na czas działań ekipy remontowej.

Jakie mamy możliwości? Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy rodziny, u której może zatrzymać się na jakiś czas.

Coraz popularniejszy jest też w takich sytuacjach wynajem krótkoterminowy. Zwykle jednak do wynajętego lokum nie przewieziemy naszych rzeczy i mebli. Z pomocą przychodzą nam magazyny i przechowalnie, w których można wynająć boks, gdzie nasze rzeczy bezpiecznie przeczekają czas remontu.

Remont mieszkania: samodzielnie czy z ekipą?

To kolejne pytanie, na jakie musimy odpowiedzieć, jeśli planujemy remont mieszkania. Samodzielne prowadzenie prac remontowych to poważne wyzwanie. Kiedy warto się na to zdecydować? Przede wszystkim, gdy czujemy się na siłach. Najczęściej dotyczy to odświeżania mieszkania: malowania ścian, cyklinowania podłóg, kładzenia tapet czy odświeżania mebli w kuchni.

Gruntowny remont mieszkania również można wykonać samodzielnie, ale zajmuje to dużo więcej czasu, niż powierzenie prac ekipie. Z tego względu na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, które przeprowadzają remont innej nieruchomości niż ta, w której mieszkają. Na przykład, kupiły stary dom na wsi i chcą powoli przygotowywać go do użytkowania, nie wydając na to majątku.

Dowiedz się więcej: Remont starego domu krok po kroku >>

Warto jednak pamiętać, że samodzielny remont nie zawsze jest tańszy od wynajęcia ekipy – choć oczywiście zaletą jest fakt, że nie musimy od razu dysponować całą kwotą. Dobry fachowiec często dysponuje zniżkami na materiały, a także umie podpowiedzieć rozwiązania, które sprzyjają oszczędnościom. Oczywiście kluczem jest znalezienie takich fachowców.

Jak wybrać dobrą ekipę remontową i ustalić zasady współpracy?

Poproś znajomych o rekomendację

To najlepsza droga, by znaleźć fachowców z prawdziwego zdarzenia. Dlatego jeśli Twoi znajomi niedawno remontowali mieszkanie i są zadowoleni z efektów, poproś ich o kontakt do wykonawców.

Uwaga!Ważne, by ekipa była uczciwa, pracowała solidnie i terminowo.

Trik: Wykorzystaj potęgę mediów społecznościowych, by zdobyć namiary na polecane ekipy remontowe.

Poszukaj legalnie działającej firmy

Propozycja: „A może rozliczymy się bez fakturki, to będzie taniej” to zwiastun kłopotów. Jeśli właściciel firmy chętnie zwiększy swoje dochody, oszukując na podatkach, możliwe, że Ciebie też oszuka bez wahania. Poza tym bez faktur trudno dochodzić swoich praw, jeśli coś nie będzie wykonane zgodnie z umową.

Prawdziwych fachowców poznasz też po tym, że słuchają klienta i starają się spełnić jego oczekiwania. Nie boją się także zasugerować innych rozwiązań, jeśli z ich doświadczenia wynika, że są one lepsze – dotyczy to kwestii technicznych, a nie estetycznych. Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie, ale warto posłuchać tych, którzy o rurach, kablach i zaworach wiedzą dużo…

Sprawdź, czy firma posiada wymagane uprawnienia

Dobrze, jeśli w skład ekipy remontowej wchodzą osoby, które znają się na instalacjach gazowych i elektrycznych.

Spisz szczegółową umowę na piśmie

Uczciwa i rzetelna firma nie wzbrania się przed spisaniem wszystkich ustaleń. Umowa powinna zawierać dokładne informacje o kosztorysie i rozliczeniach, a także terminie realizacji. W umowie powinien też znaleźć się punkt o gwarancji na wykonane prace a także o karach umownych, jeśli prace nie zostaną zrealizowane w terminie.

Jeśli planujemy kompleksowy remont mieszkania, warto skonsultować taką umowę z prawnikiem – to dodatkowy koszt, który nie podniesie znacząco sumy wydanej na remont, a może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami niejasnych lub niekorzystnych dla nas zapisów.

Ustal, kto kupuje jakie materiały

Warto pamiętać, że firmy często mają wynegocjowane korzystne rabaty. Oczywiście zwrot kosztów zakupu powinien następować wyłącznie po przedstawieniu faktur/paragonów. „Zgubione” dokumenty sprzedaży to sygnał, że firma próbuje oszukiwać.

Kontroluj postęp prac i zachowanie ekipy remontowej

Choć stały dozór pracowników budowlanych jest trudny, warto co pewien czas pojawiać się w mieszkaniu i kontrolować, jak przebiegają prace. Coraz częściej możemy też liczyć na przesyłanie fotograficznej dokumentacji remontu.

Warto też poprosić sąsiadów o kontakt, jeśli pracownicy będą zachowywali się niewłaściwie – typowe problemy to nieprzestrzeganie obowiązujących w budynku godzin prowadzenia głośnych prac, niesprzątanie po sobie zabrudzeń i palenie papierosów na klatce schodowej.

Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu - remont poddasza

Jak zaplanować remont mieszkania?

Ustal zakres remontu

Lepiej nie ograniczać się do zmian aranżacji, jeśli w niedługiej perspektywie czeka nas np. wymiana instalacji wymagająca kucia ścian. Jeśli decydujesz się na gruntowny remont, warto w jego zakres włączyć wszystkie poważne zmiany – detalami aranżacyjnymi można się zająć w każdej chwili i zmieniać je wedle potrzeby i chęci. Także po zakończeniu remontu.

Zastanów się nad tym, jaki ma być efekt remontu – chodzi zarówno o kwestie funkcjonalności jak i estetyki. Kopalnią inspiracji i pomysłów jest serwis Pinterest. Można tam utworzyć swoją tablicę, na której dodajemy interesujące nas fotografie. Ciekawych rozwiązań możemy też poszukać na blogach i portalach poświęconych urządzaniu wnętrz.

Dowiedz się więcej: Kolory ścian we wnętrzach – jak dobrać najlepszą kolorystykę? >>

Czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz? Z pewnością jest to dodatkowy koszt, jednak może się okazać, że konsultacja uchroni nas przed nietrafionymi rozwiązaniami. O fachowej pomocy warto pomyśleć, gdy:

  • Planujemy generalny remont całego mieszkania i rozważamy np. zmianę funkcji pomieszczeń czy ich liczby. Architekt wnętrz podpowie, jak umieścić dodatkową sypialnię, czy gdzie ulokować garderobę.
  • Remontowane mieszkanie jest nie do końca takie, jak potrzebujemy – np. mało funkcjonalne, ciemne czy nieco za ciasne na potrzeby naszej rodziny. Architekt wnętrz umie znaleźć rozwiązania, na jakie sami byśmy nie wpadli, czasami bardzo nietypowe.
  • Nie do końca wiemy, jak urządzić mieszkanie. Dobry architekt wnętrz umie przełożyć nasze pomysły na konkretne rozwiązania, przedstawiając ich wady i zalety.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły >>

Zaplanuj budżet

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont… Wszystko zależy od zakresu prac, a także materiałów, jakie wybieramy. Dlatego warto zacząć od tego, jakimi środkami dysponujemy – to pozwoli nam wybierać materiały i produkty na naszą kieszeń.

Dowiedz się więcej: Wykończenie mieszkania: ukryte koszty remontu, o których zapominamy >>

Przygotuj kosztorys

Ten punkt zwykle wykonujemy wspólnie z fachowcami, którym zlecamy remont mieszkania. Punktem wyjścia jest oczywiście nasz budżet – warto przy tym posłuchać rad specjalistów dotyczących tego, na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto.

Najistotniejsze elementy to części konstrukcyjne i instalacje, warto też zadbać o solidne podłogi i stolarkę drzwiową oraz okienną – te elementy będą nam służyć przez wiele lat i nadają one styl mieszkaniu.

Warto też pamiętać, że o ile między produktami najtańszymi a tymi ze średniej półki cenowej różnice w jakości są znaczące, to między średnią półką a wyższą są często niemal niezauważalne – cena zależy bardziej od marki i jej pozycji na rynku, niż od samej oferty.

Trik: Przygotuj arkusz kalkulacyjny i od razu umieszczaj w nim wszystkie zakupy wraz z kwotami – dzięki temu zapanujesz nad wydatkami i nie zapomnisz o niczym istotnym.

Zaplanuj zakupy

W zależności od tego, jak umówisz się z ekipą remontową, zakupy możesz częściowo zlecić fachowcom lub zrobić samodzielnie. Pamiętaj, że zakupione materiały trzeba gdzieś przechowywać! Jeśli nie dysponujesz dodatkową przestrzenią typu garaż czy duża piwnica, zgraj terminy zakupów z fazami remontu. Trudno jest np. kuć ściany i zakładać instalacje, jeśli w pomieszczeniach leżą już paczki z glazurą czy parkietem.

Trik: Wyrób sobie kartę stałego klienta w dużych marketach budowlanych – dzięki temu możesz liczyć na korzystne oferty cenowe, a dodatkowo nie musisz gromadzić paragonów, bo zakupy są rejestrowane na imiennej karcie.

Pamiętaj o śmieciach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno wyrzucać odpadów remontowych (gruzu, kafelków itp.) do ogólnych kontenerów – trzeba zamówić specjalne pojemniki. Jeśli zlecasz remont ekipie, upewnij się, że dysponują kontenerem swoim lub z firmy zewnętrznej.

Jak dobrze przeprowadzić remont mieszkania lub domu - prace remontowe

Remont mieszkania w starym i nowym budownictwie: różnice

Remont różni się w zależności od tego, w jakiego typu budynku znajduje się mieszkanie. Oto najczęstsze sytuacje.

Remont w kamienicy

Wiele zależy od tego, czy kamienica jest pod opieką konserwatora zabytków – jeśli tak, będą wymagane zgody na wszelkie ingerencje w mieszkanie. W przeciwnym wypadku mamy swobodę działania. Czego możemy się spodziewać?

Niewątpliwym plusem mieszkań w kamienicach jest solidne wykonanie i użycie dobrych materiałów zarówno budowlanych, jak i wykończeniowych. Jeśli w mieszkaniu znajduje się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna i stare podłogi, warto pomyśleć, jak je zachować i odświeżyć – nadają one mieszkaniu niepowtarzalny klimat i styl, który trudno zastąpić nowoczesnymi wyrobami.

Często wyzwaniem jest układ pomieszczeń: amfiladowy, z dwuskrzydłowymi drzwiami między pokojami, z dodatkowym wejściem i pomieszczeniem na służbówkę. Zwykle nie do końca odpowiada on potrzebom współczesnej rodziny – warto pomyśleć o zatrudnieniu architekta, który podpowie, jak wykorzystać potencjał starego wnętrza, dodając mu jednak współczesnej funkcjonalności.

Problematyczne mogą być też stare instalacje i system ogrzewania np. z piecami kaflowymi – wielu właścicieli decyduje się na zostawienie ich po remoncie mieszkania, jednak wyłącznie w funkcji dekoracyjnej.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w kamienicy – poznaj plusy i minusy >>

Remont w starym bloku mieszkalnym

Remont mieszkania w bloku mającym kilkadziesiąt lat to duże wyzwanie. Z jakimi problemami możemy się zetknąć? W zależności od tego, z jakich lat pochodzi budynek, mniej lub bardziej widoczne będą w nim ślady czasów niedoboru towarów i braku rzetelnych fachowców: krzywe ściany, którym daleko do pionu, nierówne podłogi, nieszczelne okna – to wszystko popularne problemy do rozwiązania w czasie remontu.

Z tego względu remont mieszkania z czasów PRL często jest kompleksowy i wymaga ekipy, która umie w miarę możliwości naprawić jego wady. W wielu przypadkach trzeba się też liczyć z wymianą instalacji. Sporo właścicieli decyduje się też na przearanżowanie przestrzeni tak, by ciasne pokoje połączyć, zyskując efekt większej przestronności.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – wady i zalety >>

Remont w nowym bloku mieszkalnym

Zwykle mieszkania mające kilka lub kilkanaście lat nie wymagają kompleksowego remontu. Atutem są dość nowe instalacje i solidny system grzewczy, a także nowoczesne, szczelne okna.

Jeśli remontujemy mieszkanie kupione na rynku wtórnym, powodem zmian często są gust i potrzeby poprzednich właścicieli nie do końca zgodne z naszymi – stąd wymiana kabiny prysznicowej na wannę (lub odwrotnie), zdzieranie tapet, malowanie, czy zmiana funkcji pomieszczeń. Ponieważ remont zazwyczaj nie jest gruntowny, możemy więcej uwagi poświęcić wykończeniu i detalom aranżacyjnym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ