Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
25 Gru, 2017 - 01:00

Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących

Sylwia Łysak

Jesteś początkującym narciarzem i zastanawiasz się nad tym, jak dobrać narty zjazdowe? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedź już dziś!

Narciarstwo jest sportem, którego nie można uprawiać, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Prawdą jest, że można go wypożyczyć – jednak wynajmowanie nart i butów na dłuższą metę się nie opłaca. Jako początkujący narciarze, prędzej czy później decydujemy się na zakup własnego sprzętu. Pozostaje jednak pytanie – jak dobrać narty i dokonać właściwego wyboru? Sprawdźmy, jak wybrać sprzęt narciarski dla początkującego amatora zimowego szaleństwa!

Rodzaje nart – w teorii i praktyce

Na rynku możemy spotkać wiele typów nart. Poszczególne rodzaje desek różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem.

Narty uniwersalne

W sklepach sportowych najczęściej widujemy uniwersalne narty zjazdowe Allround oraz All Mountain. Deski te sprawdzą się na większości stoków, tak tych wyratrakowanych, jak i nie.

Czym się różnią? Narty typu All Mountain są szersze, przez co można nimi jeździć nawet „na dziko”, w głębokim śniegu. Deski Allround za to łatwiej się prowadzi. Pierwsze osiągają większe prędkości w naturalnym śniegu, a drugie na przygotowanych trasach.

Oba typy nart są odpowiednie dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, i są dobrym wyborem do jazdy rekreacyjnej i szlifowania technik na polskich oraz europejskich stokach.

Narty dla początkujących

Stawiającym pierwsze kroki na stoku narciarzom, poleca się czasem narty Easycarver. Są one lekkie, „wyrozumiałe” dla błędów narciarza, a do tego bardzo łatwo się nimi skręca. W praktyce jednak inwestowanie w nie nie ma większego sensu, szczególnie jeśli planuje się dopracować technikę jazdy i wyjeżdżać na narty co roku.

Narty do szybkich zjazdów

Amatorom szybkiej jazdy powinny spodobać się deski typu Race lub Crosscarver. Oba typy są przeznaczone do ostrej jazdy po dobrze przygotowanych trasach o dużym kącie nachylenia.

Niestety, nie są one odpowiednie dla początkujących – prowadzenie ich wymaga dużej siły i doskonałych umiejętności technicznych. To bardziej propozycja dla średnio zaawansowanych z ambicjami wyczynowymi niż narciarzy rekreacyjnych na którymkolwiek z poziomów wtajemniczenia.

Warto wiedzieć jednak, że takie narty dzielą się na:

  • slalomowe – charakteryzuje je mały promień skrętu, pozwalają na szybkie manewry, dobrze radzą sobie na oblodzonych stokach,
  • gigantowe – mają większy promień skrętu, są mniej taliowane, a przez to bardziej stabilne.

Narty specjalistyczne

Wśród rozmaitych nart możemy także spotkać się z deskami:

  •  Freeride – bardzo szerokimi, przeznaczonymi do jazdy w głębokim puchu,
  • Freestyle – bardzo krótkimi, do akrobacji w snowparkach,
  • Skitour – lekkimi, szerokimi, łączącymi dwie funkcje: narty biegowe i zjazdowe.

Są to jednak narty specjalistyczne, którymi zainteresujemy się w przyszłości (o ile w ogóle).

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie >>

Jak dobrać narty – czy płeć i wiek ma znaczenie?

Jak dobrać narty zjazdowe - poradnik dla początkujących - kobieta na stoku

Jak dobrać narty dla dorosłych

Przeglądając modne modele nart, możemy odnieść wrażenie, że istnieją różnice pomiędzy deskami męskimi i damskimi. W większości przypadków są one jednak mało znaczące.

Narty damskie  przeważnie mają nieco delikatniejszy, kobiecy design, a czasem i przesunięte do przodu wiązania ułatwiające skręty. Nie zmienia to faktu, że kobiety mogą jeździć na deskach męskich i na odwrót. Dlatego narty zjazdowe typu unisex (uniwersalne dla obu płci) powinny być dobrym wyborem – gdy nam się znudzą, oddamy je lub sprzedamy komukolwiek, bez względu na płeć.

Płeć narciarza ma natomiast spore znaczenie przy wyborze odpowiedniej długości nart:

  • Kobiety powinny wybierać deski o wysokości sięgającej od stóp po klatkę piersiową bądź nos.
  • Panowie zaś muszą decydować się na narty dłuższe – kończące się gdzieś pomiędzy podbródkiem a czołem.

Na optymalną długość nart wpływają także inne czynniki, o których powiemy w kolejnym akapicie.

Jak dobrać narty narty dla dzieci

Wiek narciarza nie ma szczególnego znaczenia, jeśli chcemy dobrać narty dla dorosłego. Inaczej ma się sprawa, gdy poszukujemy desek dla dziecka. W takim wypadku powinniśmy postawić na specjalne sprzęty młodzieżowe oraz narty dla dzieci.

Są one nie tylko krótsze od odpowiedników dla dorosłych, ale też znacznie lżejsze i łatwiejsze w prowadzeniu. Uwaga: Nigdy nie kupujmy nart dziecięcych i młodzieżowych do celów wyczynowych bez konsultacji z trenerami – popularne modele rekreacyjne mogą utrudniać pociechom szlifowanie technik lub wymuszać na nich popełnianie dużych błędów!

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty biegowe? >>

Długość i konstrukcja – kilka szczegółów

Jak dobrać narty zjazdowe - poradnik dla początkujących - para na stoku

Długość optymalna

Zanim kupimy wymarzone narty zjazdowe, musimy sprawdzić, jaką wagę powinniśmy mieć przy swoim wzroście – w kontekście dopasowania sprzętu. Jeśli faktycznie ważymy więcej, zdecydujmy się na dłuższe deski, jeżeli zaś mniej – krótsze.

Dobrze by było, gdybyśmy ocenili też swój styl jazdy. Do rekreacyjnego szusowania z małą i średnią prędkością lepiej nadają się narty nieco krótsze, a do szybkiej i ostrej jazdy dłuższe. Krótkie deski łatwo się prowadzi, a długie są bardziej stabilne. Wybierając optymalną długość nart weźmy pod uwagę wszystkie wymienione czynniki.

Detale techniczne

Pytanie – Jak dobrać narty? – spędza sen z powiek nawet zaawansowanym narciarzom. W końcu deski różnią się pomiędzy sobą wieloma detalami technicznymi. Można wśród nich wymienić między innymi:

Taliowanie

Inaczej różnica między szerokością środka a dziobów desek.  Im taliowanie jest większe, tym mniejszy jest promień skrętu – nie należy jednak tego rozumieć jako łatwiejsze skręcanie.

  • Szusując na nartach z  dużo szerszymi od środków dziobami musimy używać więcej siły.
  • Na deskach o węższym środku szybciej przejdziemy z krawędzi na krawędź, a na tych o szerszym będziemy jeździć nieco wolniej.

W doborze właściwego taliowania nart pomoże nam doświadczony sprzedawca w sklepie.

Twardość poprzeczna

Im twardsze są narty, tym lepiej trzymają się trudnego podłoża np. zlodowaciałego. Niestety są przy tym mniej skrętne. Początkującym narciarzom poleca się więc deski lekkie i średnio twarde.

Sztywność (flex)

Im większa jest sztywność, tym narty lepiej trzymają się podłoża, ale są też mniej stabilne przy skręcie. Mała lub średnia sztywność, nie przeszkadzająca przy niewielkich prędkościach to dobry wybór na początek.

Rocker

Inaczej wygięcie dziobów desek do góry. Obecność rockera pozwala na łatwiejsze skręcanie – rocker powinien być tym dłuższy, im częściej jeździmy poza trasami.

Komplet idealny

Deski to nie wszystko. Narty zjazdowe potrzebują również wiązań – przeważnie dodawane są one do kompletu, choć zdarza się, że trzeba je dokupić osobno.

Ponadto, w niezbędnym ekwipunku amatora zimowych szaleństw muszą znaleźć się odpowiednie buty narciarskie. Aby takie wybrać, musimy przymierzyć w sklepie minimum kilka par – zakupy online bez ówczesnego rozeznania to niezbyt dobry pomysł. Buty na narty muszą sztywno trzymać stopę i kostkę, a jednocześnie nigdzie nie uwierać. Podczas przymiarek pamiętajmy, że na stok zakładamy je na grube skarpety!

Deski, wiązania i buty to dla wielu kompletny zestaw. W dzisiejszych czasach coraz więcej narciarzy jeździ bez kijków – jako początkujący jednak nie powinniśmy z nich rezygnować. Do celów rekreacyjnych zupełnie wystarczą nam proste kijki za niewielkie pieniądze. Szybko się zniszczą i za dwa-trzy lata prawdopodobnie będziemy wymieniać je na nowe. Będzie to odpowiedni moment na zastanowienie się, czy i jakich kijków narciarskich potrzebujemy.

Zaczynając swoją przygodę z nartami, powinniśmy pamiętać także o kasku. Ochroni on naszą głowę przed urazami przy upadkach (których z pewnością zaliczymy jeszcze wiele).

Poza kaskiem przydadzą nam się też gogle narciarskie. Wybór optymalnych to w dużej mierze kwestia kondycji naszego wzroku.

Jak dobrać narty dla początkującego narciarza? Najlepiej szukać pośród desek uniwersalnych (Allround lub All Mountain) o odpowiedniej dla płci, wagi i stylu jazdy długości. Detale takie jak taliowanie, twardość, sztywność czy rocker pomogą nam wybrać doświadczeni sprzedawcy sklepów, ale już buty narciarskie musimy ocenić we własnym zakresie. Do pełni szczęścia wystarczą nam tylko kije, gogle i porządny kask. Tak wyposażeni możemy jechać w Beskidy, a może od razu Alpy?

ZOBACZ RÓWNIEŻ