Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
27 Sty, 2018 - 01:00

Jak dobrać narty biegowe?

Sylwia Łysak

Narciarstwo biegowe to świetna alternatywa dla nordic walking. Dowiedz się, jak dobrać odpowiednie narty biegowe.

Narciarstwo biegowe to bardzo przyjemny sport. Można go uprawiać w każdym wieku (niezależnie od problemów zdrowotnych), w otoczeniu pięknej przyrody, praktycznie wszędzie, gdzie leży śnieg (nie tylko w górach i na przygotowanych trasach). Szusowanie na biegówkach wymaga jednak posiadania odpowiedniego sprzętu.

Narty biegowe dość trudno wybrać, tym bardziej, że nie są tak popularne jak ich zjazdowe odpowiedniczki, a powszechna wiedza na ich temat jest niewielka. W tym artykule postaramy się ją uzupełnić. Sprawdzimy, czym różnią się od siebie poszczególne biegówki oraz jak dobrać narty biegowe dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Zanim pobiegniemy… do sklepu

Zakup nart biegowych może być kłopotliwy. Niestety, ciężko jest znaleźć sklep stacjonarny, w którego ofercie znajdowałyby się biegówki „do wyboru, do koloru”. Narty biegowe nie są tak popularne jak zjazdowe i pojawiają się głównie w sklepach internetowych. Przed ich zakupem warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami.

Narty biegowe – rodzaje

Rozróżniamy trzy podstawowe typy biegówek – wyczynowe, sportowe i turystyczne.

Narty biegowe – turystyczne

Narty turystyczne, zwane również śladowymi, polecane są głównie amatorom. Przypasują osobom początkującym, pragnącym zaprzyjaźnić się z narciarstwem biegowym, a także średnio zaawansowanym dzieciom i seniorom.

Tego typu narty są odpowiednie do celów rekreacyjnych – biegania po najbliższej okolicy, górskich szlakach oraz prostych trasach turystycznych.

Poznamy je po tym, że są szersze i cięższe od sportowych i wyczynowych odpowiedniczek, a tym samym bardziej stabilne. W ich rdzeniu prawie zawsze znajduje się drewno.

Narty biegowe typu back country

Na rynku spotykamy także narty rekreacyjne o wzmocnionej konstrukcji (typu back country), w których drewno zastępowane jest rozmaitymi tworzywami sztucznymi. Powinniśmy się nimi zainteresować, jeśli planujemy spędzać na deskach więcej czasu niż tylko kilka godzin dziennie i chcemy poruszać się głównie poza przygotowanymi trasami biegowymi (np. po lasach, łąkach czy mieście).

Ważna uwaga: biegówki typu back country nie mieszczą się na torach, ponieważ są szersze od klasycznych – dzięki czemu nie zapadają się w puchu śnieżnym.

Narty biegowe – sportowe i wyczynowe

Biegówki sportowe to już sprzęt dla osób posiadających spore doświadczenie w narciarstwie biegowym. Początkujący nie będą w stanie docenić ich zalet, ani tym bardziej odpowiednio ich dobrać. Podobnie ma się rzecz z nartami wyczynowymi, którymi powinny interesować się jedynie osoby pokroju Justyny Kowalczyk.

Jak dobrać narty biegowe? - biegówki

Odpowiednia długość biegówek

Narty biegowe powinny być dużo dłuższe od zjazdowych. W praktyce najlepiej, gdyby były o 15-30 cm wyższe od nas samych. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania w tym sporcie możemy zwiększać ich długość.

Pamiętajmy, że:

  • Im krótsze narty wybierzemy, tym łatwiej będzie nam nimi manewrować.
  • Dłuższe deski pozwolą nam za to rozwinąć większe prędkości na prostych fragmentach pokonywanych tras.

Jak dobrać narty biegowe do stylu

Styl biegania na nartach determinuje to, jakich nart powinniśmy poszukiwać. Narciarstwo biegowe możemy uprawiać stylem klasycznym lub łyżwowym.

Narty do stylu klasycznego

Jeśli preferujemy ten pierwszy, szukamy nart do stylu biegowego. Są one dość mocno taliowane, zakrzywione w środku (wyraźnie odstają od podłoża), mają wysokie i wyraźnie zakręcone noski. Charakteryzują się dużą elastycznością i większą długością, ale są mało podatne na skręty.

Narty do stylu łyżwowego

Analogicznie, biegówki do stylu łyżwowego, mają mniejsze taliowanie i noski, lepiej przylegają do podłoża i są sztywniejsze. Łatwiej się nimi skręca i zjeżdża, dlatego poleca się je na wycieczki po  trudniejszych górskich trasach. Od nart do stylu biegowego różnią się też tym, że prawie nigdy nie posiadają łuski pomagającej odbić się od narty.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących >>

Narty uniwersalne – do wypracowania własnego stylu

Jeśli jeszcze nie wiemy, jaki styl preferujemy, zdecydujmy się na narty biegowe typu combo – łączą one w sobie zalety biegówek do stylu klasycznego i łyżwowego.

Są doskonałe do spacerowania po bezdrożach, jak i przygotowanych trasach, dobrze sprawdzają się na bardziej nachylonych stokach w jeździe w dół i przy podjazdach w górę, ale i na zupełnie płaskim terenie. Takie uniwersalne narty biegowe powinny wzbudzić nasze zainteresowanie, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z narciarstwem biegowym.

Jak dobrać narty biegowe? - szusowanie po lesie

Podsumowując, przy zakupie pierwszych nart biegowych można się nieco zdziwić – choćby tym, że biegówki są rzadko spotykane w stacjonarnych punktach handlowych. Warto szukać ich w Internecie w wyspecjalizowanych e-sklepach, które oferują wszystkie rodzaje tego typu nart.

Dla początkujących najodpowiedniejsze będą biegówki turystyczne. Ważne, aby były o 15-30 cm wyższe niż wzrost oraz odpowiednio dopasowane do preferowanego stylu uprawiania tego sportu. Niezdecydowanym poleca się zakup nart typu combo, które łączą w sobie zalety desek do stylu łyżwowego i biegowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ