Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów naszego mieszkania. To dzięki niemu można stworzyć nastrój, ale przede wszystkim (zwłaszcza jesienią i zimą) zadbać o jego funkcjonalność. Jak dobrać lampy do salonu?
Lampy do salonu a oświetlenie górne i boczne
Aby przyjemnie spędzać czas w salonie, potrzebne jest nam dobre górne światło. Pomaga ono widzieć szczegóły i sprawia, że bez problemu odnajdziemy na podłodze zgubiony drobiazg lub dobrze odkurzymy dywan. Mocne światło sprawia także, że podczas długich wieczorów jesienno-zimowych możemy funkcjonować tak, jak za dnia.

Z drugiej strony czasami potrzebujemy bardziej kameralnych rozwiązań oświetleniowych, gdy po prostu czujemy się zmęczeni lub na przykład oglądamy film w domowym kinie. Wówczas potrzebujemy bocznych lub przyciemnionych świateł. Istnieją regulowane włączniki, dzięki którym nawet górne lampy można nieco przyciemnić, ale są też inne rozwiązania.
Dowiedz się więcej: Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety >>
Dobrym pomysłem są kinkiety na bocznych ścianach, które dzięki mniejszej intensywności doświetlają nasz salon w bardziej kameralny sposób. Można także zaopatrzyć nasze pomieszczenie w lampy stojące: duże – umieszczone na podłodze lub małe – umiejscowione na stołach lub komódkach.
Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Co zrobić, aby lampy do salonu spełniały nasze oczekiwania? To proste:
- górne lampy powinny być bardzo intensywne dzięki żarówkom o większej mocy i skierowaniu części oświetlenia ku dołowi,
- boczne i stojące lampy mogą być w bardziej ciepłym odcieniu, miodowym lub żółtym.
Odpowiednie żarówki można kupić w sklepach z oświetleniem, gdzie znajdziemy także wiele rodzajów żyrandoli i lamp. Osobną kwestią jest energooszczędność żarówek, którą zawsze musimy dobrać do swoich potrzeb.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>
Stylowy salon a odpowiednio dobrane oświetlenie
Lampy do salonu, które znajdziemy w sklepach z oświetleniem występują w wielu wariantach, stylach i odmianach. Jakie będą odpowiednie do naszego mieszkania?

Nasz wybór musi być podyktowany stylem pomieszczenia, które chcemy oświetlić, gdyż lampy muszą z nim harmonizować. Najczęściej mamy już w wyobraźni ogólny zarys pomieszczenia i jego dekoracje, ważne aby zastosować się do kilku wskazówek.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Jednolity styl salonu
Zawsze dbajmy o jedność stylową pomieszczenia, dlatego proste lampy o industrialnym kształcie będą odpowiednie do wyposażenia salonów urządzonych nowocześnie (np. w stylu loftowym), a kryształowe żyrandole idealnie wpasują się do wnętrza pełnego antyków lub urządzonych w stylu vintage. Bogactwo kształtów i kolorów lamp daje nam w tym względzie dużo możliwości.
Dowiedz się więcej: Styl glamour w aranżacji wnętrz >>

Lampy o fantazyjnych kształtach, jakich jest obecnie dużo na rynku, musimy skonfrontować z naszymi meblami i innymi częściami wyposażenia.
Jeśli lubujemy się w miękkich kształtach i salon jest wyposażony dość klasycznie, możemy pozwolić sobie na przykład na lampę w kształcie motywu roślinnego.
Dowiedz się więcej: Styl romantyczny w aranżacji wnętrz >>

Innym rozwiązaniem są kształty geometryczne, kule, sześciany. W dodatku są one nienarzucające się i eleganckie. Modne pająkokształtne i z długimi, często zawiłymi kablami, o prostych oprawach lampy na pewno sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. To samo dotyczy oświetlenia LED, które wywołuje efekt sztuczności. Ponadto ma dodatkowe zalety: nie nagrzewa się i jest energooszczędne.
Jeśli zaś urządzamy salon w stylu kolonialnym lub orientalnym, warto oświetlić go lampami w kształcie lampionów lub innymi egzotycznymi żyrandolami.
Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>
Materiał, z którego wykonane są lampy
Materiał, z jakiego zrobiony jest żyrandol ma znaczenie. Czy to będzie metal, drewno, szkło czy plastik musi wpasować się w całość i dać zamierzony efekt.

Lampy w salonie a przestrzeń
Aby dobrze dobrać lampy do salonu, trzeba wyobrazić sobie, jak konkretny żyrandol lub kinkiet zaistnieje w naszej przestrzeni. Lampy wiszące często są dość duże, dlatego weźmy pod uwagę wysokość naszego sufitu – świetnie sprawdzą się np. w mieszkaniu w kamienicy.
Jeśli natomiast nie dysponujemy zbyt wysokim pomieszczeniem, lepiej zrezygnować z bardzo dużych lamp na rzecz mniejszych, umieszczonych na komodach i stolikach.

Podświetlenie punktowe danego miejsca
Innym efektem, który być może chcielibyśmy uzyskać jest podświetlenie konkretnych miejsc, na przykład dzieł sztuki lub innych kolekcji. Wówczas mogą przydać się halogenowe konstrukcje, takie jak w galeriach i muzeach. Dodatkowe „efekty” świetlne z gatunku niezwykłych możemy uzyskać dzięki taśmom LED, projektorom, fantazyjnym kloszom i punktom świetlnym.
ZOBACZ RÓWNIEŻ