Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
13 Gru, 2017 - 01:00
Jak dobrać lampy do salonu

Jak dobrać lampy do salonu

Julia Ziółkowska

Gdy stoimy przed zadaniem urządzenia mieszkania, mamy do przemyślenia wiele spraw, między innymi to, jak dobrać odpowiednie lampy do salonu. Dowiedz się, jakie rodzaje oświetlenia warto mieć w pokoju gościnnym oraz w jaki sposób wystylizować salon za pomocą kinkietów, żyrandoli, lamp, lampek i dekoracyjnych żarówek.

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów naszego mieszkania. To dzięki niemu można stworzyć nastrój, ale przede wszystkim (zwłaszcza jesienią i zimą) zadbać o jego funkcjonalność. Jak dobrać lampy do salonu?

Lampy do salonu a oświetlenie górne i boczne

Aby przyjemnie spędzać czas w salonie, potrzebne jest nam dobre górne światło. Pomaga ono widzieć szczegóły i sprawia, że bez problemu odnajdziemy na podłodze zgubiony drobiazg lub dobrze odkurzymy dywan. Mocne światło sprawia także, że podczas długich wieczorów jesienno-zimowych możemy funkcjonować tak, jak za dnia.

Jak dobrać lampy do salonu - lampy wiszące

Z drugiej strony czasami potrzebujemy bardziej kameralnych rozwiązań oświetleniowych, gdy po prostu czujemy się zmęczeni lub na przykład oglądamy film w domowym kinie. Wówczas potrzebujemy bocznych lub przyciemnionych świateł. Istnieją regulowane włączniki, dzięki którym nawet górne lampy można nieco przyciemnić, ale są też inne rozwiązania.

Dowiedz się więcej: Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety >>

 

Dobrym pomysłem są kinkiety na bocznych ścianach, które dzięki mniejszej intensywności doświetlają nasz salon w bardziej kameralny sposób. Można także zaopatrzyć nasze pomieszczenie w lampy stojące: duże – umieszczone na podłodze lub małe – umiejscowione na stołach lub komódkach.

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon >>

Jak dobrać lampy do salonu - małe lampy

Co zrobić, aby lampy do salonu spełniały nasze oczekiwania? To proste:

  • górne lampy powinny być bardzo intensywne dzięki żarówkom o większej mocy i skierowaniu części oświetlenia ku dołowi,
  • boczne i stojące lampy mogą być w bardziej ciepłym odcieniu, miodowym lub żółtym.

Odpowiednie żarówki można kupić w sklepach z oświetleniem, gdzie znajdziemy także wiele rodzajów żyrandoli i lamp. Osobną kwestią jest energooszczędność żarówek, którą zawsze musimy dobrać do swoich potrzeb.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>

 

Stylowy salon a odpowiednio dobrane oświetlenie

Lampy do salonu, które znajdziemy w sklepach z oświetleniem występują w wielu wariantach, stylach i odmianach. Jakie będą odpowiednie do naszego mieszkania?

Jak dobrać lampy do salonu - lama na komodzie

Nasz wybór musi być podyktowany stylem pomieszczenia, które chcemy oświetlić, gdyż lampy muszą z nim harmonizować. Najczęściej mamy już w wyobraźni ogólny zarys pomieszczenia i jego dekoracje, ważne aby zastosować się do kilku wskazówek.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Jak dobrać lampy do salonu - nowoczesny salon

Jednolity styl salonu

Zawsze dbajmy o jedność stylową pomieszczenia, dlatego proste lampy o industrialnym kształcie będą odpowiednie do wyposażenia salonów urządzonych nowocześnie (np. w stylu loftowym), a kryształowe żyrandole idealnie wpasują się do wnętrza pełnego antyków lub urządzonych w stylu vintage. Bogactwo kształtów i kolorów lamp daje nam w tym względzie dużo możliwości.

Dowiedz się więcej: Styl glamour w aranżacji wnętrz >>

Jak dobrać lampy do salonu - nowoczesne lampy

Lampy o fantazyjnych kształtach, jakich jest obecnie dużo na rynku, musimy skonfrontować z naszymi meblami i innymi częściami wyposażenia.

 

Jeśli lubujemy się w miękkich kształtach i salon jest wyposażony dość klasycznie, możemy pozwolić sobie na przykład na lampę w kształcie motywu roślinnego.

Dowiedz się więcej: Styl romantyczny w aranżacji wnętrz >>

Jak dobrać lampy do salonu - lampa wisząca

Innym rozwiązaniem są kształty geometryczne, kule, sześciany. W dodatku są one nienarzucające się i eleganckie. Modne pająkokształtne i z długimi, często zawiłymi kablami, o prostych oprawach lampy na pewno sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych. To samo dotyczy oświetlenia LED, które wywołuje efekt sztuczności. Ponadto ma dodatkowe zalety: nie nagrzewa się i jest energooszczędne.

 

Jeśli zaś urządzamy salon w stylu kolonialnym lub orientalnym, warto oświetlić go lampami w kształcie lampionów lub innymi egzotycznymi żyrandolami.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

 

Materiał, z którego wykonane są lampy

Materiał, z jakiego zrobiony jest żyrandol ma znaczenie. Czy to będzie metal, drewno, szkło czy plastik musi wpasować się w całość i dać zamierzony efekt.

Jak dobrać lampy do salonu - lampa stojąca

Lampy w salonie a przestrzeń

Aby dobrze dobrać lampy do salonu, trzeba wyobrazić sobie, jak konkretny żyrandol lub kinkiet zaistnieje w naszej przestrzeni. Lampy wiszące często są dość duże, dlatego weźmy pod uwagę wysokość naszego sufitu – świetnie sprawdzą się np. w mieszkaniu w kamienicy.

Jeśli natomiast nie dysponujemy zbyt wysokim pomieszczeniem, lepiej zrezygnować z bardzo dużych lamp na rzecz mniejszych, umieszczonych na komodach i stolikach.

Jak dobrać lampy do salonu - duży pokój

Podświetlenie punktowe danego miejsca

Innym efektem, który być może chcielibyśmy uzyskać jest podświetlenie konkretnych miejsc, na przykład dzieł sztuki lub innych kolekcji. Wówczas mogą przydać się halogenowe konstrukcje, takie jak w galeriach i muzeach. Dodatkowe „efekty” świetlne z gatunku niezwykłych możemy uzyskać dzięki taśmom LED, projektorom, fantazyjnym kloszom i punktom świetlnym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ