Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
23 Lis, 2018 - 15:34
Jak dbać o sukulenty doniczkowe w domu?

Jak dbać o sukulenty doniczkowe w domu?

Mariola Krzyżak

Jak dbać o sukulenty doniczkowe, by cieszyły oko swoim pięknem i rozwijały się prawidłowo zdobiąc nasze cztery kąty? Dowiedz się więcej!

Jak dbać o sukulenty doniczkowe? Rośliny tego rodzaju nie są wymagające w hodowli, jednak znajomość kilku trików pomoże wydobyć z nich pełnię piękna i utrzyma je w zdrowiu przez długi czas. Zanim więc zdecydujemy się na kupno nowych, zielonych dekoracji warto zapoznać się z poradami, które pozwolą nam być znacznie lepszymi, domowymi ogrodnikami.

Jak dbać o sukulenty doniczkowe? – najważniejsze porady

Sukulenty doniczkowe to piękna, zielona ozdoba, która będzie pasować praktycznie do każdego wnętrza. Nie trzeba poświęcać im wiele uwagi, dlatego polecane są zwłaszcza jako rośliny dla początkujących ogrodników. Ich urok jednak sprawia, że kto raz rozpocznie przygodę z tymi wyjątkowymi roślinami, staje się ich pasjonatem. W takim przypadku warto wiedzieć, w jaki sposób zajmować się domowymi sukulentami.

Wybieramy odpowiednie stanowisko dla sukulentów

Jak dbać o sukulenty doniczkowe? Najlepiej zostawić je w spokoju. Rośliny te zdecydowanie lepiej znoszą pewną dozę niedbałości niż nadmierną pielęgnację. Nie oznacza to jednak, że będą prezentować się doskonale bez naszej małej pomocy. Najważniejszą rzeczą, o którą należy zadbać już na samym początku, będzie wybór właściwego dla naszych kwiatów stanowiska.

Sukulenty jako rośliny gruboszowate do prawidłowego rozwoju oraz zachowania pięknego wyglądu potrzebują odpowiedniej dawki promieni słonecznych, gdyż fotosynteza przebiega u nich przede wszystkim w łodygach. Najlepszym miejscem w całym domu będą więc parapety okien wychodzących na południowy-wschód.

Bezpośredni dopływ promieni sprawi, że roślina będzie miała ładny kształt i będzie pięknie zielona. Trikiem, który sprawi, że forma rośliny pozostanie regularna, jest delikatne przekręcanie doniczki w ciągu dnia w taki sposób, aby słońce mogło padać na nią z każdej strony po równo.

Sukulenty doniczkowe można także ustawiać w innych miejscach w naszych czterech kątach. Zawsze jednak wybierajmy takie stanowiska, do którego będzie docierać jak najwięcej promieni słonecznych.

Sukulenty doniczkowe lubią jasne stanowiska

źródło zdjęcia: Getty Images / InaTs

Jak często podlewać kaktusy i sukulenty?

Kwiaty doniczkowe pokojowe najczęściej wymagają regularnego i obfitego podlewania. Brak wody bardzo szybko przekłada się na pogorszenie ich wyglądu. Zupełnie inaczej jest z sukulentami. Ten rodzaj roślin znacznie lepiej znosi przedłużającą się suszę od nadmiaru wody.

Nie oznacza to jednak, że sukulentów nie należy w ogóle podlewać. Podobnie jak każda roślina, także one, potrzebują regularnego dopływu wody. Często powtarzanym mitem jest bowiem przekonanie, że wszystkie rodzaje kaktusów i sukulentów radzą sobie doskonale bez regularnego podlewania.

Rośliny gruboszowate charakteryzują się specyficznym rytmem biologicznym. Wiosna i lato są dla nich okresem wzrostu, w którym potrzebują stałego dopływu wilgoci. W zimie potrzebują natomiast chłodnego czasu spoczynku. Dostarczanie wody powinno być więc uzależnione od tych faz.

W ciepłych miesiącach sukulenty należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Zanim dostarczymy wodę kolejny raz, powinniśmy zaczekać, aż podłoże dostatecznie przeschnie.

Miesiące zimne powinny być natomiast czasem, w którym podlewanie powinno być na tyle skromne, aby roślina nie uschła. Wystarczy więc podlewanie raz w miesiącu. Niektórzy hodowcy zalecają, aby w okresie spoczynku w ogóle nie podlewać kaktusów. Należy im także zapewnić znacznie niższą temperaturę sięgającą około 12 do 15 stopni Celsjusza. W ten sposób nasza roślina będzie mogła prawidłowo przejść w okres spoczynku.

Kaktusy i sukulenty bardzo często posiadają wrażliwe na wodę pędy lub owłosione liście. Na ich powierzchni ciecz może pozostawiać nieestetyczne plamy. Jeśli chodzi o to, jak dbać o sukulenty doniczkowe pod tym względem, to bardzo ważne jest, aby uważać, w jaki sposób dostarczamy wodę. Niezbędna może okazać się konewka z długą i cienką końcówką. Dobrym sposobem może być także umieszczanie doniczki na kaktusy lub sukulenty w misce wypełnionej wodą. Roślina powinna stać w niej tak długo, aż powierzchnia gleby stanie się lekko wilgotna.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Jak dbać o sukulenty doniczkowe? Podlewać regularnie, ale rzadko

źródło zdjęcia: Getty Images / denozy

Podłoże dla sukulentów

Rośliny o oryginalnych kształtach w naturalnym środowisku porastają zwykle podłoża dobrze przepuszczalne i stosunkowo ubogie. Takie same sprawdzą się także w domowych doniczkach. Małe sukulenty i kaktusy kupowane w sklepach są zazwyczaj posadzone w zbyt bogatej glebie, która niedostatecznie przepuszcza wodę.

Warto więc zaraz po zakupie przesadzić nasze kwiaty do specjalnej ziemi do sukulentów. Dobrym pomysłem będzie wymieszanie jej pół na pół ze żwirem lub keramzytem i piaskiem. W ten sposób woda będzie mogła swobodnie spływać, nie tworząc zastojów, które mogłyby doprowadzić do chorób korzeni.

Dowiedz się więcej: Idealna ziemia do storczyków – jakie podłoże wybrać?

Nawożenie sukulentów

Jeżeli chcemy cieszyć się okazałymi i pięknie rozwijającymi się sukulentami i kaktusami, powinniśmy zdecydować się na ich nawożenie. Większości gatunków wystarczy dostarczanie odżywek dostępnych w sklepach ogrodniczych, które są przeznaczone specjalnie dla tego rodzaju roślin.

Nawożenie powinno odbywać się w odstępach kilku tygodni. Zbyt duża ilość nawozu wcale nie przyspieszy wzrostu lub kwitnięcia, a może wręcz zaszkodzić. Podobnie więc jak z podlewaniem złotym środkiem będzie umiar. Warto mieć na uwadze również fakt, że nawożenie powinno odbywać się jedynie w okresie wzrostu. W fazie spoczynku sukulenty nie potrzebują dodatkowego wsparcia.

Nawożenie i przesadzanie, czyli jak dbać o sukulenty doniczkowe

źródło zdjęcia: Getty Images / KarpenkovDenis

Przesadzanie i rozmnażanie sukulentów

Jak dbać o sukulenty doniczkowe? Bardzo ważne będzie zapewnienie im odpowiedniej ilości miejsca do wzrostu. Raz w roku konieczne będzie więc przesadzanie. Wolniej rosnące odmiany można przesadzać nawet co kilka lat.

W tym celu należy dopuścić do przeschnięcia podłoża. Kiedy bryła ziemi jest już sucha, ostrożnie usuwamy ją z doniczki, a następnie sadzimy roślinę w suchym lub delikatnie wilgotnym podłożu. Nie należy od razu podlewać gleby, czynność tą wykonujemy dopiero po kilku dniach. Warto w takim momencie pamiętać o tym, że sukulenty i kaktusy najlepiej czują się w doniczkach plastikowych lub ceramicznych.

Dowiedz się więcej: Miniaturowe rośliny doniczkowe, czyli mini-ogródek zrób to sam

Zarówno sukulenty, jak i popularne kaktusy można w łatwy sposób rozmnażać. Najpopularniejszym sposobem jest hodowanie ich z nasion, które pięknie kiełkują w glebie. Należy im jednak zapewnić odpowiednio dużo powietrza i światła oraz posadzić płytko w ziemi.

Sposobem dla cierpliwych może być także rozmnażanie z sadzonek liściowych. W takim celu zdrowe liście rośliny należy oderwać, dokładnie wysuszyć na słońcu przez kilka dni, a następnie płytko umieścić na niewielkiej warstwie ziemi. Na końcach liści po kilku tygodniach powinny pojawić się małe sukulenty, które w momencie, kiedy liście zupełnie uschną, będzie można wsadzić do ziemi.

Bardzo łatwo można rozmnażać także kaktusy. Tutaj najlepiej sprawdza się metoda wegetatywna. Polega ona na odrywaniu zdrowych liści i wsadzaniu ich do doniczki w celu wytworzenia korzeni.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet

Zadbane sukulenty i kaktusy będą piękną dekoracją!

źródło zdjęcia: Getty Images / milazvereva

Jak dbać o sukulenty doniczkowe i kaktusy, by jak najdłużej cieszyć się ich oryginalnym pięknem? Rośliny te nie są wymagające i nie trzeba poświęcać im wiele czasu. Doskonale sprawdzi się tu umiar i oszczędność. Warto jednak mieć wiedzę o tym, co nasze okazy lubią najbardziej. Jeżeli zapewnimy im dobre warunki do rozwoju, to odwdzięczą się nam cudownym wyglądem i przyciągającymi wzrok, geometrycznymi kształtami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ