Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
11 Lis, 2017 - 03:00
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne – 11 najlepszych sposobów

Julia Ziółkowska

W codziennym pędzie często zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Możemy poczuć się wypaleni i stracić poczucie sensu. Oto kilka najlepszych sposobów na dbanie o swoje zdrowie psychiczne.

Każdy kto kiedykolwiek myślał o swoim zdrowiu na pewno stosował diety, uprawiał sport i brał suplementy. Często zapominamy jednak o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. To jak działa nasz mózg, nasze emocje oraz jak funkcjonują nasze myśli jest bardzo istotne. Oto kilka sposobów na pielęgnację ducha każdego dnia.

1. Pozwólmy sobie na odpoczynek

Ciągłe zmęczenie, praca, dom i obowiązki nie pozwalają nam cieszyć się życiem, jeśli nie odpoczywamy od nich czasami. Dodatkowo jeśli rezygnujemy z części wypoczynku nocnego na rzecz wykonywania palących obowiązków, może pojawić się problem. Nasz organizm zbuntuje się, czego efektem będą np. problemy zdrowotne.

Dajmy sobie czas na zregenerowanie sił. Nie jesteśmy maszyną, która może funkcjonować 24 h/dobę. Co więcej, dobry sen i odrobina relaksu w ciągu dnia sprawią, że kolejne zadania będziemy wykonywać efektywniej.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - sen

2. Zioła na dobry nastrój

Istnieją naturalne metody wpływające na nasz nastrój, są nimi między innymi specjalne zioła. Aby wyciszyć się możemy pić melisę albo specjalne mieszanki, które dodatkowo zawierają chmiel, rumianek, miętę.

Przy obniżeniu nastroju i dopadającej melancholii warto sięgnąć po ziele dziurawca. Trzeba jednak uważać na to, aby po wypiciu dziurawca nie wystawiać skóry na silne działanie promieni słonecznych.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - herbatka ziołowa

3. Uważajmy z używkami

W dobrym towarzystwie i przy dobrej muzyce można pić alkohol i dobrze się bawić. Jednak trunki takie jak piwo, wino i wódka na dłuższą metę mają silne działanie depresyjne. Poza tym używanie substancji psychoaktywnych obniża aktywność i często powoduje poczucie winy z powodu niekontrolowanych działań.

Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, napoje wyskokowe pijmy więc z umiarem. Zadbajmy jednocześnie o odpowiednie nawodnienie organizmu i pijmy regularnie wodę – najlepiej 2 litry/dziennie.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - woda

4. Spotykajmy się z przyjaciółmi

Samotność nie wpływa dobrze na psychikę. Wyjdźmy lepiej z domu i spotkajmy się w przyjemnych okolicznościach z ludźmi, których znamy. Kontakty towarzyskie nie tylko poprawią nam nastrój, ale także sprawią, że poczujemy się ważni i docenieni.

Dowiedz się więcej: Manipulacja a toksyczni ludzie. Jak rozpoznać manipulatora? >>

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - przyjaciele

5. Dostarczajmy umysłowi przyjemnych bodźców

Tak, chodzi o muzykę, filmy i książki. Uważajmy jednak na horrory, thrillery i inne negatywne zjawiska kultury, które nie wpływają dobrze na nasze postrzeganie świata. Podobna sytuacja ma miejsce gdy przebywamy w medialnym szumie wiadomości, które bazują na sensacji, przemocy i są nasączone polityką.

Dajmy umysłowi odpocząć i karmmy się muzyką klasyczną, najlepszy do tego celu jest Mozart, ale także inni kompozytorzy. Wybierajmy filmy i seriale o pozytywnym nastawieniu do świata oraz książki, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie psychiczne.

Dowiedz się więcej: Najlepsze książki psychologiczne, które musisz przeczytać >>

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - książka

6. Uprawiajmy sport

Aktywność fizyczna wpływa znakomicie na kondycję psychiczną. Jest to najlepszy przepis na zdrowie. Ciało podczas ruchu wytwarza dużo endorfin, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Sport również bardzo dobry sposób na wypełnienie wolnego czasu.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować do regularnych ćwiczeń? >>

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - ćwiczenia

7. Jedzmy zdrowo

Ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój ma odpowiednia dieta. Przykładowo zajadanie się czekoladą ma druzgoczący wpływ na nasze zdrowie. Istnieją bowiem grupy pokarmów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na naszą psychikę. Są to między innymi wysoko przetworzone produkty, cukry, białe pieczywo, słodzone napoje i słodycze. Lepiej więc zrezygnować z tego typu produktów.

Jak dbać o siebie jeszcze lepiej? Odpowiednia dieta dla mózgu to orzechy, owoce, warzywa, ryby, kwasy omega. Te ostatnie można także suplementować w postaci tranu lub kapsułek.

Dowiedz się więcej: Węglowodany w diecie – czym są zdrowe węglowodany i kiedy możemy je jeść? >>

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - produkty żywnościowe

8. Uśmiech i jeszcze raz śmiech

Uśmiechajmy się często. Ten ruch twarzy ma zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne. Śmiech, komedie i dowcipy pomagają nam w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej. Istnieją specjalne zajęcia, których motyw przewodni opiera się właśnie na śmiechu – jest to joga śmiechu. To bardzo pozytywne seanse wypełnione dobrą atmosferą. Warto spróbować!

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - uśmiech

9. Hobby

Znajdźmy czas dla siebie i róbmy to, co nas najbardziej interesuje. Niezależnie od tego, czy to będzie sztuka, czy majsterkowanie. Hobby będzie mieć na nas dobroczynny wpływ. Istnieje dużo ciekawych zajęć, które możemy robić: akwarystyka, szydełkowanie, hodowla zwierząt czy uprawa roślin. Regularna aktywność psychiczna chroni nas przed stagnacją umysłu i nudą.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - malowanie

10. Rozwój osobisty

Nowe studia, kursy lub czytanie książek o rozwoju osobistym bardzo pomogą zadbać nam o nasze zdrowie psychiczne. Na pewno nas to dowartościuje, a przy tym wzbogaci o cenne umiejętności. Niezależnie od tego, czy będą to typowo psychologiczne książki lub związane z duchowością, na pewno pomogą nam poszerzyć horyzonty i spojrzeć na nasze życie z innej perspektywy.

Dowiedz się więcej: Darmowe kursy językowe online – najlepsze platformy >>

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - nauka języka

11. Kontakt ze zwierzętami

Zwierzęta i natura mają kojący wpływ na psychikę. Jeśli zastanawiamy się, jak zadbać o zdrowie psychiczne, najlepiej udajmy się na stadninę lub w miejsce gdzie będziemy mieć kontakt ze zwierzętami. Możemy też adoptować kota lub psa (pamiętajmy jednak, by taka decyzja była dogłębnie przemyślana – opieka nad zwierzętami wymaga wiele wysiłku i czasu). Zwierzęta poprzez swoje zachowania i emocje dają nam poczucie bytowania na przyjaznym i szczerym poziomie.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne - 11 najlepszych sposobów - pies

Istnieje naprawdę wiele sposobów na to, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Pamiętajmy, że ciało i duch to nierozerwalna para, o którą trzeba nieustannie dbać, aby być szczęśliwym człowiekiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ