Anna Nowak
Anna Nowak
19 Cze, 2017 - 15:08
Jak dbać o storczyki w domu

Jak dbać o storczyki w domu

Anna Nowak

Storczyki to przepiękne rośliny o bardzo skromnych wymaganiach. Jak dbać o storczyki? Przede wszystkim – nie należy starać się zbyt mocno.

Niektóre storczyki kuszą egzotyczną urodą, a inne wyjątkowym, słodkim zapachem. Tak szlachetne rośliny wymagają pewnie specjalnej pielęgnacji – myślimy, podziwiając co ładniejsze okazy. Nic bardziej mylnego. Najpopularniejsze w Polsce storczyki – Phalaenopsis – nie są łase ani na wodę, ani na słońce, nie lubią, gdy się je nawilża i nie wymagają żyznej gleby. Z przesadzaniem… też nie należy przesadzać. Jak dbać o storczyki w warunkach domowych?

Podłoże i nawóz dla storczyków

Większość odmian storczyków to epifity, które pokrywają pnie drzew. Ich korzenie przywykły do porowatego, przewiewnego podłoża, przez które z łatwością przenika światło. Aby odwzorować takie warunki w domu wystarczy zaopatrzyć się w specjalne podłoże dla storczyków. Ziemia dla storczyków jest dostępna w większości sklepów ogrodniczych. Składa się ona z kory drzew i torfu, a niekiedy również z kulek styropianu.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? >>

Jak dbać o storczyki w domu

Aby wzbogacić glebę o substancje odżywcze, do co czwartego podlewania należy dodać nawóz przeznaczony dla storczyków.

Wyjątkową odmianą jest storczyk o nazwie Vanda. Vanda w środowisku naturalnym zrezygnowała z podłoża. Posiada za to napowietrzne korzenie, które znakomicie wychwytują wodę i wilgoć z atmosfery. Jak dbać o storczyki Vanda? Tu najlepiej w ogóle zrezygnować z podłoża, a roślinę umieścić np. w plastikowym koszyczku i podwiesić pod sufitem. Dostarczanie wody odbywa się poprzez kąpiele. Vanda lubi bardzo dużo słońca i jako jedna z niewielu odmian może być wystawiana w południowym oknie.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków >>

Stanowisko dla storczyka

W odróżnieniu od storczyków Vanda, które dobrze znoszą intensywne naświetlenie, większość storczyków lubi rozproszone światło. Idealnym miejscem dla tej rośliny jest parapet okna na wschodniej stronie budynku lub dobrze oświetlone wnętrze domu. Storczyków nie należy umieszczać na parapetach okien południowych i zachodnich.

Warto obserwować kolor liści storczyka. Jeśli jest żółty, czerwonawy lub brązowy to kwiat należy odsunąć od okna, bo światła jest za dużo. Ciemno zielone liście oznaczają zbyt małą dawkę promieni słonecznych.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu >>

Jak dbać o storczyki w domu

Podlewanie storczyków

Storczyki źle znoszą nadmiar wody, ale jednocześnie nie mogą mieć zbyt sucho. Trzeba przy tym uważać, by woda nie była zbyt twarda. Zatem, jak pielęgnować storczyki, by pięknie się prezentowały? Warto poznać sposób nawadniania odmiany Vanda: w warunkach domowych wodę dostarcza się przez codzienne kąpiele, czyli zanurzanie korzeni rośliny w wodzie na ok. 20 – 60 minut.

Ten sposób można przenieść na inne odmiany storczyków, z tym, że kąpiele stosuje się znacznie rzadziej (raz lub dwa razy w tygodniu, kiedy korzenie są suche). Po kąpieli należy pozbyć się wody z podłoża.

Przygotowując kąpiel kwiatów trzeba pamiętać, by stosować w miarę miękką wodę. Twardą wodę można uzdatnić dodając wodę destylowaną w proporcji 1 : 1. Idealnie zaś byłoby, gdyby roślina mogła być nawadniana deszczówką.

Zapotrzebowanie storczyka na wodę łatwo poznać po kolorze jego korzeni. Optymalne nawodnienie zabarwia korzenie na zielono, niedostateczna ilość wody powoduje ich rozjaśnianie aż do białej barwy. Ciemne korzenie oznaczają zbyt dużą wilgoć i zapowiadają gnicie rośliny. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest przesadzenie rośliny.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe >>

Przesadzanie storczyków

Storczyki należy przesadzać co 2 lata i z uwagi na jałowienie podłoża nie powinno się tego robić rzadziej. Wcześniejsze przesadzanie ma natomiast uzasadnienie tylko wówczas, gdy korzenie przestają swobodnie mieścić się w doniczce.

Storczyki sadzi się do doniczek, które są na tyle wysokie, by swobodnie umieścić w niej korzenie i przeźroczyste, by wpuścić do podłoża nieco światła.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku >>

Jak dbać o storczyki w domu

Jak dbać o storczyki po kwitnieniu?

W zależności od odmiany, storczyki mogą kwitnąć raz lub kilka razy w roku. Niektóre rozpoczynają kwitnienie po pewnego rodzaju szoku (np. obniżeniu temperatury, czy ograniczeniu wody lub zmniejszeniu dopływu światła). Po tym, jak opadną już wszystkie kwiaty warto zastosować pewien zabieg: jeśli pęd, na którym rosły kwiaty usechł to należy go obciąć, a jeśli jest nadal żywy, trzeba go przyciąć na wysokości 2 cm od oczka i poczekać, aż roślina wypuści w tym miejscu kolejny pęd z nowymi pączkami kwiatów.

Dowiedz się więcej: Storczyki: Pielęgnacja po przekwitnięciu od A do Z >>

ZOBACZ RÓWNIEŻ