Joanna Kania
Joanna Kania
07 Sty, 2019 - 00:00

Jak dbać o palmy doniczkowe w domu?

Joanna Kania

Jak dbać o palmy doniczkowe? Sprawdź, jakie stanowiska palmy preferują, jak nawadniać i nawozić te piękne rośliny egzotyczne oraz kiedy przesadzać.

Palmy doniczkowe pochodzą z krajów o klimacie tropikalnym. W warunkach naturalnych osiągają imponujące rozmiary kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu metrów. W domu nigdy nie urosną do takiej wielkości, ale staną się niezwykle efektowną miniaturową wersją ozdobnego drzewa. Odpowiednio pielęgnowanie będą długo zachwycać pięknymi, ozdobnymi liśćmi w kształcie wachlarzy lub pióropuszy oraz dekoracyjnymi pniami. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o palmy doniczkowe w domu.

Najlepsze stanowisko dla palm doniczkowych

Ciepło, ale nie za gorąco

Jeśli zastanawiamy się, jak dbać o palmy doniczkowe, przede wszystkim zapewnijmy im odpowiednią temperaturę otoczenia. Te egzotyczne rośliny lubią raczej ciepłe pomieszczenia, nie umieszczajmy ich więc na korytarzu, w chłodnym holu lub w miejscu, gdzie będą narażone na przeciągi.

Wbrew pozorom palmy źle znoszą zbyt gorące pomieszczenia. Dlatego lepiej nie stawiać ich bezpośrednio przy kaloryferze. Żeby właściwie dbać o palmy doniczkowe, stwórzmy im warunki jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w lesie tropikalnym, w którym jest ciepło, dużo wilgoci i delikatne światło. 

Rozproszone światło

Palmy doniczkowe potrzebują rozproszonego światła, nie lubią bezpośredniej ekspozycji na silne słońce, które może prowadzić do poparzeń liści. Nie powinniśmy więc np. palm królewskich umieszczać przy oknie, zwłaszcza od strony południowej. 

Jak podlewać palmy doniczkowe?

Nie za dużo wody

Podlewanie palmy, podobnie jak podlewanie roślin domowych innych gatunków, jest podstawą pielęgnacji. Jeśli zastanawiamy się nad odpowiednią ilością wody, to pamiętajmy, że zdecydowanie nie wolno tych egzotycznych roślin przelewać. Lepiej jest je podlać umiarkowanie niż przelać.

Warto podkreślić również, że palmy nie lubią twardej wody. Będą wdzięczne za podlewanie ich wodą miękką, przefiltrowaną, destylowaną lub odstaną, najlepiej letnią, nie za gorącą i nie za zimną.

Dużo wilgoci, czyli odpowiednie nawilżanie palm

Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto zafundować palmom doniczkowym prysznic. Możne je też spryskiwać wodą, żeby zwiększyć wilgotność powietrza, której palmy tak bardzo potrzebują.

Rośliny o dużych liściach trzeba co jakiś czas delikatnie przetrzeć miękką, mokrą gąbką, aby usunąć kurz i przywrócić roślinom blask.

Jak dbać o palmy doniczkowe? Należy umiarkowanie je podlewać!

źródło zdjęcia: Getty Images / SerrNovik

Dokarmianie palm

Zastanawiając się, jak dbać o palmy doniczkowe w domu, należy pamiętać, że rośliny te wymagają regularnego nawożenia i dokarmiania preparatami bogatymi w składniki odżywcze. Najlepiej podlewać je roztworem wody z dodatkiem specjalistycznego płynnego nawozu, ale na rynku dostępne są także inne rodzaje nawozów do palm – granulowane lub w pałeczkach.

Nawóz w granulkach rozsypuje się w donicy. Trzeba go delikatnie wymieszać z ziemią. Natomiast nawozy w pałeczkach trzeba wetknąć pionowo do pojemnika z palmą.

Do optymalnej dbałości o palmy doniczkowe wystarczy dokarmiać rośliny raz na dwa tygodnie, ale wyłącznie w sezonie wegetacyjnym, czyli od początku marca do końca października. Palmy dokarmiane składnikami mineralnymi pobieranymi z nawozów szybciej rosną, mają większe liście o bardziej intensywnej, soczystej zieleni.

Usuwanie suchych lub zniszczonych liści

Ważne jest, aby regularnie usuwać wszystkie liście, które są uschnięte, mają brązowe końcówki i plamy lub są zżółknięte. Brązowe liście mogą świadczyć o zbyt suchym powietrzu, zbyt małej ilości wody lub podlewaniu twardą wodą. Z kolei żółte liście są dowodem na zbyt nadmierne podlewanie.

Rozmnażanie palm

Niektóre palmy doniczkowe możemy samodzielnie rozmnażać. Wystarczy uciąć młody pęd, który ma wykształcone 2 lub 3 liście oraz umieścić go w pojemniku z wodą, postawić w jasnym i ciepłym miejscu oraz poczekać, aż pęd wypuści korzenie.

Ukorzenioną sadzonkę należy zasadzić w donicy wypełnionej ziemią. Proces ten nie dotyczy wszystkich gatunków palm. Bardzo wiele odmian roślin palmowych np. palmę koralową rozmnaża się z nasion, a palmę kokosową możemy wyhodować z orzecha kokosowego.

Przesadzanie palm

Jeśli zastanawiamy się, jak przesadzić palmę i obawiamy się wykonywania tej czynności, nie będziemy mieć w tym zakresie dużego kłopotu, ponieważ są to rośliny, których nie trzeba często przesadzać. Większość palm wręcz źle znosi przesadzanie. Rośliny te nie lubią być wyjmowane z donic i przenoszone do innych pojemników.

Jeżeli przesadzenie rośliny będzie koniecznością, pamiętajmy, aby po wyjęciu ze starej donicy starannie, lecz delikatnie otrząsnąć jak najwięcej ziemi z korzeni.

Wybierajmy nową donicę nieznacznie większą od poprzedniej, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca rozwijającym się korzeniom. Palmy z reguły potrzebują nieco wyższych pojemników. Przesadzanie to oczywiście idealny moment na wymianę ziemi. Najlepiej jest używać specjalnego podłoża do palm. 

Dowiedz się więcej: Przesadzanie paproci krok po kroku

Ziemia do palm

W warunkach naturalnych palmy rosną w lekkiej ziemi przepuszczającej wodę i światło. Jeśli chcemy właściwie dbać o palmy doniczkowe, pamiętajmy, aby zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w lesie tropikalnym.

Najlepiej więc użyć specjalistycznego podłoża do palm np. mieszanki torfu z piaskiem lub perlitem oraz zadbać o odpowiedni drenaż. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie warstwy keramzytu na spodzie doniczki. Gotowe podłoże do palm jest zazwyczaj także wzbogacone kompozycją makro- i mikroelementów mających duży wpływ na rozwój palm oraz składnikami wzmacniającymi system korzeniowy roślin.

Dowiedz się więcej: Idealna ziemia do storczyków – jakie podłoże wybrać?

Jak dbać o palmy doniczkowe latem i zimą?

Jeśli zadajemy sobie pytanie, jak dbać o palmy doniczkowe w różnych porach roku, odpowiedź jest oczywiście jednazgodnie z naturalnym rytmem życia roślin.

Jak pielęgnować palmę od wiosny do jesieni? W czasie wegetacji niezbędne jest nawożenie i nieco bardziej intensywne podlewanie. Latem wynieśmy rośliny na balkon, taras lub do ogrodu.

A jak dbać o palmę zimą? W tym czasie nie tylko wyeliminujmy całkowicie nawożenie, ale także znacznie ograniczmy podlewanie.

Latem warto palmę doniczkową wynieść na balkon lub taras

źródło zdjęcia: Getty Images / rotofrank

Jak chronić palmy przed chorobami i szkodnikami?

Palmy są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany w otoczeniu. Źle znoszą zbyt dużą ilość wody lub za małą wilgotność powierza. Reagują zmianami na liściach na za mało lub za dużo światła. Nie lubią być też przenoszone z miejsca na miejsce. Zmiany te nie są objawami chorób. Wystarczy dostosować poziom nawilżenia i wody, żeby roślina odwdzięczyła się pięknymi, zielonymi liśćmi.

Większym problemem są objawy chorób spowodowanych przez grzyby lub ataku ze strony szkodników. Największym zagrożeniem dla palm są:

  • przędziorki,
  • mszyce,
  • wełnowce,
  • miseczniki.

Można je wyeliminować, stosując naturalne lub chemiczne środki grzybobójcze i owadobójcze. Trzeba dokładnie obserwować palmę. Jeśli zauważymy kilka szkodników, wystarczy usunąć je samodzielnie. Dopiero przy większych nalotach konieczna będzie ochrona chemiczna.

Jak widać, kwestia tego, jak dbać o palmy doniczkowe, nie jest skomplikowana, ponieważ są to mało wymagające rośliny. Aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, wystarczy zadbać przede wszystkim o ciepłe, ale nie za gorące stanowisko o rozproszonym świetle. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawilżeniu. Palm doniczkowych nie można przelewać, ale rośliny te mają szczególne wymagania pod względem wody, którą są podlewane, a także lubią dużą wilgotność powietrza.

Stosujmy specjalistyczne nawozy do palm, dzięki którym rośliny szybciej się rozwijają i piękniej wyglądają. Palm nie trzeba często przesadzać, wystarczy zmienić im ziemię i donicę na większą raz na kilka lat. Istotne jest dostosowanie pielęgnacji do cyklu wegetacyjnego.

Hodując palmy doniczkowe w domu, z pewnością musimy uzbroić się w cierpliwość. Niemal wszystkie odmiany palm rosną wolno i często potrzeba wielu lat, by osiągnęły imponujące rozmiary.

ZOBACZ RÓWNIEŻ