Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
28 Kwi, 2018 - 01:00

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu?

Mariola Krzyżak

Wiosna wokół nas rozkwita pełnym blaskiem, dlatego warto przemycić chociaż odrobinę jej piękna do naszych wnętrz. Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu, by stanowiły piękną i długotrwałą ozdobę naszych czterech kątów? Jakie zabiegi pielęgnacyjne sprawdzą się najlepiej? Jak często je podlewać i gdzie postawić doniczki?

Kiedy promienie słońca stają się coraz cieplejsze, wszyscy z utęsknieniem wyczekują aż szara rzeczywistość na dobre rozkwitnie tysiącem kolorów, czarując wyjątkowymi, rześkimi zapachami i wprawiając w doskonały nastrój. Pojawiające się na łąkach kwiaty i zielone liście na drzewach sprawiają, że wielu z nas stara się przemycić odrobinę wiosny także do wnętrz swoich domów. Delikatne rośliny wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o kwiaty wiosenne, by jak najdłużej cieszyć się ich subtelnym pięknem?

Jak dbać o kwiaty wiosenne?

Kwiaty cebulowe – pierwsze kroki po zakupie

Najwcześniej na sklepowych półkach pojawiają się rośliny cebulowe, które dzięki nowoczesnym metodom hodowlanym można kupić już późną zimą. Jednak w marketach sprzedawane są one w niewielkich doniczkach, dlatego zaraz po przyniesieniu ich do domu warto przesadzić je do większych naczyń, w których będą mogły prawidłowo się rozwijać. Będziemy potrzebować do tego uniwersalnej ziemi doniczkowej. Robimy to bardzo ostrożnie, tak by nie uszkodzić żadnej części kwiatu.

Rośliny takie można także hodować w wodzie, co jest popularną metodą stosowaną w tulipanowej ojczyźnie, Holandii. Szklane naczynie wystarczy napełnić miękką wodą, która wcześniej odstała pewien czas lub była przegotowana, a następnie zanurzyć w niej cebulkę. W taki sposób tworzymy odpowiedni mikroklimat, który sprzyja długiemu kwitnieniu.

Ważne jest, aby cebulka nie była całkowicie zanurzona w płynie. Najlepiej sprawdzą się naczynia zwężające się ku dołowi, dzięki czemu kwiat będzie można łatwo w nich umieścić. Dno można także wysypać ładnymi kamykami, co pozwoli na dowolne ustawianie kwiatów w wybranym przez nas położeniu. W takim wydaniu nasze rośliny będą prezentować się jeszcze atrakcyjniej, a my będziemy mogli podziwiać ich rozwój.

Warto wiedzieć: Szczególnie dobrze w wodnych kompozycjach będą czuły się hiacynty i tulipany. Narcyz, a zwłaszcza popularny żonkil czy szafirki lepiej będą funkcjonować zasadzone w glebie.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku >>

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? - kwiaty w koszu

źródło zdjęcia: Depositphotos / Shebeko

W jakim miejscu postawić kwiaty?

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu, by cieszyły oko jak najdłużej? Przede wszystkim należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Dostępne o tej porze roku rośliny posiadają cebulki, a to determinuje specyfikę dbania o nie. Dlatego ich lokalizacja musi być starannie przemyślana.

Przede wszystkim pomieszczenie nie może być zbyt ciepłe. Wczesną wiosną w mieszkaniach bardzo często działa jeszcze ogrzewanie, a towarzystwo kaloryferów dla takich kwiatów jest bardzo niewskazane. Odpadają więc parapety, pod którymi znajduje się grzejnik. Jeżeli jednak grzejnika tam nie ma, to parapet może się sprawdzić, gdyż miejsce przy oknie bywa zazwyczaj nieco chłodniejsze.

Trzeba jednak uważać na ewentualne przeciągi, które mogą wystąpić przy otworzeniu okna. Należy pamiętać także o jeszcze jednym aspekcie, jakim jest naświetlenie. Kwiaty cebulkowe nie powinny być narażone na stałą ekspozycję na ostre słońce. Lepiej sprawdzą się lokalizacje, gdzie światło jest rozproszone. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje bowiem, że rośliny szybciej przekwitają i krócej będziemy mogli cieszyć się ich pięknem i zapachem.

Inaczej sprawa ma się w przypadku krokusów. One z kolei lubią słońce i przy jego dostatecznej ilości kwitną znacznie dłużej.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie >>

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? - kwiaty na parapecie

źródło zdjęcia: Depositphotos / oat11

Jak podlewać kwiaty wiosenne?

Kwiaty cebulowe wymagają wilgotnego podłoża, jednak nie jest wskazane ich nadmierne podlewanie, które mogłoby doprowadzić do ich przelania. Gleba nie może być więc mokra, a jedynie lekko zwilżona.

Wystarczy więc podlewać kwiaty wodą dwa razy w tygodniu, chyba że zauważymy, że ziemia jest sucha. Zdecydowanie jednak lepiej podlewać zbyt mało, niż za dużo. Rośliny cebulowe bowiem bardzo szybko zaczynają gnić, kiedy ich podłoże jest za bardzo nasycone wodą.

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? - podlewanie

źródło zdjęcia: Depositphotos / Syda_Productions

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu, by móc zasadzić je w ogródku?

Popularne kwiaty cebulowe, które kupujemy wiosną w domowych warunkach zazwyczaj bardzo szybko przekwitają. Nie oznacza to jednak, że musimy je od razu po opadnięciu kwiatostanu wyrzucić. Cebulkę można bowiem zachować, by potem zasadzić ją w ogrodzie.

Kiedy kwiaty opadną, roślinę można przenieść w mniej wyeksponowane miejsce i systematycznie, ale z mniejszą częstotliwością podlewać. Kiedy liście staną się żółte, przestajemy napełniać donicę wodą i pozwalamy im uschnąć. Gdy tak się stanie, wyjmujemy cebulkę z ziemi i dokładnie obcinamy pozostałości po liściach oraz czyścimy z resztek gleby.

Tak przygotowaną wkładamy do papierowej torby i przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. Jest to ważne, gdyż cebule bardzo szybko mogą zacząć gnić, co skutecznie zniweczy nasze ogrodnicze plany. We wrześniu cebulka będzie gotowa do wsadzenia w ogrodzie, a wiosną powstaną z niej piękne kwiaty.

Również popularne wiosną prymulki nadają się do zasadzenia na zewnątrz. Rośliny te nie kwitną zbyt długo w domowych warunkach, jednak poza nimi można zdecydowanie dłużej cieszyć się ich urodą. Lekko przekwitnięte warto wystawić na balkon, gdzie tam będzie zdecydowanie chłodniej. Można także wsadzić je do gleby w ogrodzie.

Większość odmian rośliny jest odporna na mróz, dlatego najprawdopodobniej przetrwa zimę, a w kolejnym roku zakwitnie. Tak samo można postąpić z delikatnym krokusem, który jednak do pojawienia się kwiatów potrzebuje zazwyczaj dwóch sezonów. Kiedy jednak się pojawi, będzie stanowić niesamowitą ozdobę przydomowego podwórka.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja i uprawa, pomysły na kwiaty w domu >>

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? - tulipany

źródło zdjęcia: Depositphotos / NatashaBreen

Kwiaty doniczkowe idealne na wiosnę

Wiosenne kwiaty, które jako pierwsze przebijają się przez często jeszcze zaśnieżone podłoże to delikatne krokusy, które można hodować także w domu. To właśnie one najczęściej zwiastują zmianę pory roku na cieplejszą.

Kolejnymi wysłannikami wiosny, które coraz wcześniej pojawiają się na sklepowych półkach dzięki nowoczesnym metodom hodowlanym, są rośliny cebulkowe. Należą do nich kolorowe tulipany, pachnące hiacynty, subtelne szafirki czy słoneczne żonkile. Wszystkie z tych gatunków można z powodzeniem trzymać w domowym zaciszu, ciesząc się ich niepowtarzalnym i ulotnym pięknem.

Kwiaty takie idealnie nadają się do tworzenia oryginalnych kompozycji, które mogą stanowić wspaniałą dekorację każdego wnętrza. Niestety, wiele z tych gatunków nie charakteryzuje się długowiecznością, dlatego nie będzie nam szkoda posadzić je nawet w najbardziej wymyślny sposób z innymi, pasującymi roślinami.

Warto pokusić się o oryginalne podejście do domowego ogrodnictwa. Kwiaty wcale nie muszą trafić do zwykłych doniczek. Można wkomponować je w urocze, małe wiaderko, zasadzić w wiklinowym koszyku czy misternie ułożyć w szklanym naczyniu. Wszystko zależy od naszej fantazji oraz stylu wnętrza. Pamiętajmy także, że większość tych kwiatów nadaje się także na postawienie na balkonie, co w wielu przypadkach przedłuży ich trwałość, kiedy zauważymy, że w domu jest zbyt ciepło.

Zwracajmy jednak uwagę na powolne hartowanie roślin przed zmianą ich otoczenia, gdyż nagła zmiana temperatur może im zaszkodzić.

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? - hiacynt

źródło zdjęcia: Depositphotos / robertprzybysz

Jak dbać o kwiaty wiosenne w domu? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i przy odrobinie wysiłku oraz znajomości preferencji wybranych gatunków będziemy mogli delektować się pięknym widokiem i zapachem przez długi czas!

ZOBACZ RÓWNIEŻ