Joanna Kania
Joanna Kania
28 Wrz, 2018 - 00:00
Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Jak dbać o kwiaty pnące w domu?

Joanna Kania

Przeczytaj, jak dbać o kwiaty pnące w domu. Dowiedz się więcej o nawożeniu, przycinaniu i optymalnej pielęgnacji roślin pnących.

Pnącza w domu są nie tylko ciekawym elementem aranżacji wnętrz i stylowym dodatkiem, ale mają też pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Warto wiedzieć, jak dbać o kwiaty pnące w domu, aby jak najdłużej cieszyły domowników swoją urodą i emanowały pozytywną energią.

Kwiaty pnące, rośliny pnące, pnącza – charakterystyka

Kwiaty pnące są to rośliny charakteryzujące się długą, cienką i wiotką łodygą, wymagające użycia stelaża, na którym będą mogły rozwijać się i piąć. Tą podporą może być zarówno ściana w mieszkaniu, jak i zbudowane specjalnie konstrukcje np. kraty, pergole lub obręcze, które umożliwiają odpowiednie prowadzenie roślin. Kwiaty pnące wiją się wokół podpory w stronę światła lub do niej przyczepiają przy pomocy czepnych wąsów lub listków.

Pnącza to piękna ozdoba mieszkania

źródło zdjęcia: Getty Images / knape 

Wiecznie zielone i kwitnące pnącza – krótki przegląd najpiękniejszych gatunków

Do najpopularniejszych kwiatów pnących należą różnego rodzaju bluszcze, powoje, hortensje, róże, fuksje, groszki pachnące i wiele innych. Nie wszystkie jednak nadają się do uprawy w domu.

Oprócz najbardziej powszechnego bluszczu pospolitego do hodowli we wnętrzach szczególnie polecane są takie rośliny, jak: filodendron pnący, cissus australijski i rombolistny, epipremnum złociste, figowiec pnący, pasiatka zwisła i syngonium stopowcowe, czyli zroślicha stopowcowa. Bardzo efektowny jest starzec Rowleya, często nazywany sznurem pereł, ponieważ ma liście w kształcie tych kamieni szlachetnych. Do pnączy o dużych walorach ozdobnych należy także scindapsus złoty.

Największym atutem domowych pnączy są ich wiecznie zielone liście, które tworzą gęstą zasłonę niezwykłej urody. Niektóre z roślin pnących wyróżniają się efektownymi kwiatami.

Wśród kwitnących pnączy przeznaczonych do hodowli w domu szczególnie piękne są: hoja, męczennica błękitna, jaśmin, a także stefanotis bukietowy i glorioza.

Dowiedz się więcej: Kwiaty pnące – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Jak dbać o kwiaty pnące? Ważny jest wybór gatunku!

źródło zdjęcia: Getty Imagesalexsalcedo

Jak dbać o kwiaty pnące w domu – praktyczne porady

Większość kwiatów pnących jest łatwa i prosta w uprawie. To z reguły rośliny mało wymagające, które nie mają szczególnych potrzeb w zakresie pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, że każdy gatunek ma swoje własne wymagania. Warto więc sprawdzić indywidualne potrzeby roślin dotyczące poziomu nasłonecznienia, nawodnienia, nawożenia i przycinania.

Ważna jest stabilna podpora

Przede wszystkim kwiatom pnącym trzeba zapewnić odpowiednią podporę, która powinna być stabilna i dobrze osadzona w podłożu. Kwiaty pnące w domu można poprowadzić na specjalnych kratkach lub ozdobnych stelażach. Niektóre gatunki roślin mają tzw. wąsy czepne, dzięki którym mogą pleść się bezpośrednio po ścianach lub suficie. Nie wymagają wówczas użycia dodatkowej podpory.  Znakomicie prezentują się też rośliny pnące, jeśli finezyjnie zwisają z półek. Pnącza można też poprowadzić w taki sposób, żeby dekoracyjnie oplatały balustrady.

Wymagania dotyczące ziemi, donicy i stanowiska

Rośliny pnące nie mają szczególnych wymagań dotyczących gleby. Będą dobrze rosły w ziemi o średnim poziomie żyzności, którą można dodatkowo wzbogacić nawozami mineralnymi. Donice powinny być odpowiedniej wielkości, dostosowane do wymiarów rośliny i jej korzeni. Przede wszystkim nie mogą być za małe, żeby nie ograniczały rozwoju systemu korzeniowego. Wybierając miejsce dla rośliny pnącej w domu pamiętajmy, aby nie ustawić jej zbyt blisko źródła ciepła, kaloryfera, kominka, czy piekarnika.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Jak dbać o kwiaty pnące? Przyda się odpowiednia ziemia i donica.

źródło zdjęcia: Getty Images / brizmaker

Pielęgnacja pnączy na co dzień

Jeśli chodzi o to, jak dbać o kwiaty pnące w mieszkaniu na co dzień, to do najważniejszych zadań w tym zakresie należy oczywiście odpowiednie nawadnianie, nawożenie oraz przycinanie roślin.

Ważne nawadnianie

Rośliny pnące trzeba regularnie podlewać. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, ale nie może być podmokła. Najczęściej wystarczy nawadniać rośliny co 3-4 dni umiarkowaną ilością wody. Należy pamiętać, że kwiatów pnących nie wolno przelewać!

Umiejętne formowanie roślin

Niezwykle istotne jest umiejętne przycinanie roślin, ponieważ kwiaty pnące bardzo szybko się rozrastają. To z jednej strony ich duży atut, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie można wykreować w domu piękną, zieloną przestrzeń, ale z drugiej strony to kłopot, bo trzeba pamiętać o skracaniu pędów. Regularne wykonywanie tej czynności wpływa na zagęszczenie pędów i liści, a w przypadku gatunków kwitnących zwiększa obfitość kwitnienia. Jest także istotne dla utrzymania estetycznego wyglądu pnącza.

Nawożenie

Piękne, zdrowe i silne rośliny pnące potrzebują dokarmienia. Szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu azotu, fosforu i potasu. Najwygodniej jest zastosować specjalistyczny mineralny nawóz wieloskładnikowy zawierający komplet niezbędnych składników odżywczych. Nawozy sprawią, że rośliny będą wzmocnione oraz bardziej odporne na choroby grzybowe i działanie szkodników.

Nawożenie jest standardowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który trzeba wykonywać raz w roku, najlepiej na wiosnę. Natomiast jeśli zaobserwujemy objawy niedoboru makro- lub mikroelementów na roślinie, konieczne będzie wykonanie zabiegu z zastosowaniem nawozu jednoskładnikowego (np. azotowego, fosforowego) w celu wyrównania niedoborów składników mineralnych.

Kwiaty pnące lubią umiarkowane podlewanie

źródło zdjęcia: Getty Images / AnikaSalsera

Czy roślinom pnącym potrzebna jest duża ilość światła?

Chociaż tego typu rośliny pną się ku światłu, to większość z nich nie wymaga szczególnej ekspozycji na słońce. Wręcz przeciwnie, kwiaty pnące świetnie sprawdzą się w miejscach np. zacienionych, w których uprawa innych roślin byłaby niemożliwa. To raczej kwiaty cieniolubne, które dobrze radzą sobie na ciemniejszych stanowiskach. Pamiętajmy jednak, że nie jest to bezwzględna reguła dotycząca wszystkich gatunków kwiatów pnących. Dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić indywidualne wymagania każdej rośliny.

Profilaktyka oraz zwalczanie chorób grzybowych i szkodników

Aby rośliny rozwijały się prawidłowo, ważne jest zapewnienie im optymalnego środowiska. Podlewanie, nawożenie i przycinanie to podstawa pielęgnacji. Nie zapomnijmy, że kwiaty pnące w domu trzeba oczywiście przesadzać. Specjaliści w zakresie roślin ozdobnych polecają przesadzanie roślin co 2-3 lata. Czynność zmiany ziemi można połączyć z wymianą doniczek na większe. W trakcie przesadzania uważajmy, żeby nie uszkodzić delikatnych korzeni roślin. Wymiana doniczek i ziemi to także dobry moment na wykonanie zabiegu nawożenia.

Jak wszystkie rośliny doniczkowe, także i pnącza są narażone na ataki ze strony szkodników (np. mszyc) lub zarażenie chorobami grzybowymi. Jeśli zauważymy na listkach objawy chorób lub zaobserwujemy pojawienie się szkodników, niezbędne może okazać się zastosowanie specjalistycznego środka owadobójczego lub grzybobójczego. Pamiętajmy, żeby zastosować dawki podane na ulotce informacyjnej preparatu, czyli nie zmniejszać ani nie zwiększać wskazanych przez producenta ilości. Zbyt niska dawka może być nieskuteczna. Z kolei zbyt duże stężenie środka spowoduje uszkodzenia rośliny.

Jakie są szczególne wymagania kwiatów pnących?

Pamiętajmy, żeby pnącza regularnie zraszać wodą. W ten sposób nie tylko zapewnimy im odpowiednie nawilżenie, ale też oczyścimy je z kurzu, który mógł się zgromadzić na listkach. Zasadniczo pielęgnacja kwiatów pnących nie różni się znacząco od opieki nad innymi gatunkami kwiatów doniczkowych. Rośliny pnące potrzebują więcej troski związanej z przycinaniem.

 

Pnącza w mieszkaniu i ich pozytywny wpływ na zdrowie 

Rośliny doniczkowe kwitnące to nie tylko dekoracja domu. Udowodniono, że kwiaty zielone doniczkowe mają pozytywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Roślinne ściany w domu mają właściwości oczyszczające, nawilżające i dotleniające powietrze. Najzdrowsze kwiaty do sypialni to dracena, aglaonema, Anturium Andrego oraz różne odmiany paproci. Do roślin pnących o udowodnionym działaniu prozdrowotnym należą m.in. bluszcz pospolity i epipremnum złociste.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

Na koniec warto podkreślić, że kwiaty pnące to niezwykle dekoracyjny detal mieszkania. Pnącza uprawiane w domu tworzą zielone ściany lub roślinne kaskady. Mogą pełnić wyłącznie funkcję ozdobną, ale także praktyczną. Przy pomocy kwiatów pnących łatwo podzielimy pomieszczenie na odrębne przestrzenie. Bluszcz wijący się po drewnianej kracie będzie piękną, ażurową, naturalną ścianą.

Zieleń we wnętrzu jest efektowna, modna i zdrowa, dlatego warto w mieszkaniu mieć jak najwięcej kwiatów doniczkowych, w tym również dekoracyjne pnącza. Wbrew pozorom nie są to rośliny wymagające skomplikowanej pielęgnacji, dlatego każdy szybko nauczy się, jak dbać o kwiaty pnące w domu, by zachwycały domowników swoim pięknem przez cały rok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ