Joanna Kania
Joanna Kania
28 Lis, 2018 - 06:41

Jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu?

Joanna Kania

Jak dbać o kwiaty egzotyczne, aby jak najdłużej cieszyły oczy swoją niezwykłą urodą? Sprawdź podstawowe wskazówki i zasady pielęgnacyjne.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu, na początku warto sprawdzić, skąd pochodzą, aby zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Warunki uprawy a pochodzenie roślin egzotycznych

Kwiaty egzotyczne to rośliny pochodzące z innych stref klimatycznych: basenu Morza Śródziemnego, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki czy Australii, które z powodzeniem możemy hodować w doniczkach w domu. Wiele z nich sprawdza się także jako kwiaty na balkon i taras. Należą do nich m.in.:

 • palmy,
 • figowce,
 • drzewka cytrusowe,
 • araukarie,
 • eukaliptusy,
 • aloesy,
 • agawy,
 • kaktusy,
 • egzotyczne rośliny z rodziny bromeliowatych np. bilbergie, echmee, frizee, guzmanie i tillandsie,
 • wawrzyńce doniczkowe,
 • rośliny o niezwykłych kwiatostanach np. strelicje, syningie i lagerstremie indyjskie,
 • bananowce,
 • hibiskusy,
 • bougainville,
 • efektowne odmiany roślin owadożernych.

Dowiedz się więcej: Kwiaty egzotyczne – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Każda z tych roślin ma swoje indywidualne potrzeby, więc oczywiście trzeba upewnić się, czy wybrany przez nas kwiat egzotyczny nie ma specjalnych instrukcji dotyczących pielęgnacji.

Można jednak wyodrębnić pewne wspólne zasady pielęgnacyjne kwiatów pochodzących z innych stref klimatycznych. Najczęściej są one związane z pochodzeniem roślin. W przypadku kwiatów egzotycznych rosnących w lasach tropikalnych są to zazwyczaj ciepłe stanowiska oraz odpowiednia wilgotność. Z kolei rośliny pustynne, które są przyzwyczajone do życia w trudnych warunkach, nie mają szczególnych wymagań i są stosunkowo najłatwiejsze w uprawie.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do pokoju – TOP 7

Jak dbać o kwiaty egzotyczne w domu?

źródło zdjęcia: Getty Images / PUGUN SJ

Rośliny egzotyczne pochodzące z lasów tropikalnych

Wilgotny klimat

Te efektowne kwiaty egzotyczne hodowane w warunkach domowych potrafią pięknie rosnąć i rozwijać się, ale wymagają fachowej, choć niezbyt skomplikowanej opieki.

Potrzebne jest im odpowiednie nawodnienie, które nie może być jednak zbyt obfite. Palmy doniczkowe i inne rośliny rosnące w lasach tropikalnych nie mogą być przelewane. Za to trzeba je regularnie zraszać, ponieważ te egzotyczne kwiaty nie lubią zbyt suchego powietrza. Rośliny te zdecydowanie lubią wilgotny klimat. Najlepiej jest zaopatrzyć się w zraszacz i nawet codziennie delikatnie spryskać rośliny wodą.

Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dbać o kwiaty egzotyczne, przestrzeganie właściwego poziomu wilgoci gleby jest sprawą kluczową. Sprawdzajmy regularnie wilgotność podłoża. Jeśli jest mokre, nie trzeba roślin podlewać. Przydatnym narzędziem może być miernik wilgotności gleby, który pozwoli nam precyzyjnie określić stopień nawodnienia ziemi w doniczce.

Dowiedz się więcej: Duże kwiaty doniczkowe – które wybrać do domu lub mieszkania

Jasno i ciepło, ale nie za dużo słońca

Zazwyczaj rośliny tropikalne dobrze czują się w miejscach jasnych, ciepłych i słonecznych, ale nie powinny być bezpośrednio wystawione na działanie promieni słońca. Dlatego z reguły nie powinno się ich umieszczać na odkrytych stanowiskach od strony południowej.

Określenie odpowiedniej ilości światła może być trudne, dlatego najlepszym sposobem optymalnej dbałości o kwiaty egzotyczne jest szczegółowa obserwacja roślin. Jeśli zauważymy, że kwiaty rosną znacznie wolniej niż dotychczas, może to oznaczać, że potrzebują więcej światła. Natomiast poparzenia tkanki liścia mogą świadczyć o zbyt silnej ekspozycji na słońce.

Latem dobrze jest wynosić ciepłolubne rośliny doniczkowe na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon, czy taras.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Żyzna, przepuszczalna gleba

Jeśli zastanawiamy się, jak najlepiej dbać o kwiaty egzotyczne, zacznijmy od wyboru odpowiedniego podłoża. Ziemia bogata w makro- i mikroelementy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozwoju roślin.

Rośliny tropikalne wymagają żyznej i przepuszczalnej gleby. Warto korzystać z gotowego, specjalistycznego podłoża, takiego jak ziemia do palm czy podłoże do storczyków. Mamy wówczas pewność, że gleba będzie wyposażona we wszystkie składniki odżywcze potrzebne określonym gatunkom roślin.

Do ziemi dodajmy keramzyt, który doskonale zatrzymuje wilgoć. Nie zapominajmy też o warstwie drenażu na dnie donicy, który uchroni korzenie przed zbyt dużą dawką wody.

Istotne jest też regularne dokarmianie roślin. Najlepiej jest stosować specjalistyczne nawozy lub kompost kilkakrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego, czyli od marca do października.

Przesadzanie we właściwym czasie

Egzotyczne rośliny doniczkowe domowe są to rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym, więc trzeba je regularnie przesadzać, najlepiej na wiosnę, do znacznie większej donicy. Sprawdźmy koniecznie, jak często powinniśmy przesadzać kwiaty egzotyczne, które uprawiamy w domu. Niektóre odmiany trzeba przesadzać raz w roku, inne rzadziej – co dwa, trzy lata.

Codzienna higiena roślin

Jak dbać o kwiaty egzotyczne każdego dnia? Obserwujmy, jak rozwijają się rośliny. Jeśli pojawią się uschnięte liście, usuwajmy je na bieżąco, ale bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić zdrowych części kwiatów.

Odmiany o liściach skórzastych, woskowanych wymagają przecierania ich wilgotną szmatką. Liście pokryte włoskami nie potrzebują takiej pielęgnacji.

Jak wszystkie inne rośliny, także kwiaty egzotyczne są narażone na zagrożenie ze strony szkodników i chorób grzybowych. Jeśli zauważymy objawy żerowania przędziorków i innych szkodników lub pierwsze objawy chorób na blaszkach liściowych, reagujmy jak najszybciej.

Kwiaty egzotyczne wymagają codziennej pielęgnacji

źródło zdjęcia: Getty Images / IgorTsarev

Przycinanie

Ta część dbałości o kwiaty egzotyczne jest ściśle związana z indywidualnymi wymaganiami każdej z hodowanych odmian. Niektóre kwiaty egzotyczne wymagają odpowiedniego formowania i modelowania kształtu. Należą do nich m.in. bambusy, eukaliptusy, figowce, czy rośliny z rodziny bromeliowatych.

Z kolei palmy z reguły nie potrzebują przycinania. Dlatego przed podjęciem decyzji szukajmy porad specjalistów, którzy podpowiedzą, jak dbać o kwiaty egzotyczne w zakresie tej ingerencji we wzrost i rozwój roślin.

Dowiedz się więcej: Drzewko bonsai – przycinanie i pielęgnacja

Rośliny egzotyczne pochodzące z pustyni

Najbardziej popularne doniczkowe rośliny egzotyczne pochodzące z terenów pustynnych to oczywiście kaktusy domowe. Nie mają szczególnych wymagań, niemniej warto poznać ich podstawowe oczekiwania.

W skrócie kaktusy potrzebują dużo słońca i mało wody. Dlatego najlepiej jest umieścić je w pobliżu okna i rzadko podlewać. Niektóre kaktusy wymagają nawodnienia jedynie raz w miesiącu. Najlepszym podłożem dla kaktusów będzie specjalna mieszanka z dużą zawartością piasku lub perlitu. Od marca do października warto dokarmiać kaktusy nawozami bogatymi w składniki odżywcze.

Kaktusów nie zwilżamy wodą. Dotyczy to szczególnie odmian charakteryzujących się dużą ilością włosków tzw. cierni. Możemy je delikatnie oczyścić z kurzu przy pomocy pędzelka. Kaktusy przesadzamy co 2-3 lata.

Dowiedz się więcej: Sukulenty doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Sen zimowy roślin egzotycznych

Zima to czas spoczynku dla roślin. Dlatego wiele kwiatów egzotycznych trzeba na czas zimy przenieść w chłodniejsze miejsce, aby ciepło nie stymulowało roślin do rozwoju. W miesiącach znacznego spowolnienia wegetacji kwiaty egzotyczne nie potrzebują dużo wody, a nawet znoszą chwilowe przesuszenia. W tym czasie nie należy też nawozić roślin. Są też wyjątki od tej reguły. Niektóre kaktusy np. grudnik kwitną zimą, więc właśnie wtedy będę potrzebowały dodatkowego impulsu do rozwoju w postaci nawożenia.

Podsumowując, kwiaty egzotyczne to bardzo szeroka grupa różnorodnych odmian roślin, które mają wiele cech wspólnych, ale też sporo różnic. Dlatego szukając najlepszych sposobów na to, jak dbać o kwiaty egzotyczne, poznajmy, jakie są ich indywidualne potrzeby i wymagania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ