Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
31 Lip, 2018 - 02:00
Jak dbać o kwiaty balkonowe?

Jak dbać o kwiaty balkonowe?

Mariola Krzyżak

Marzysz o pięknym, pachnącym ogrodzie w Twoim domu? Sprawdź, jak dbać o kwiaty balkonowe, by cieszyły swoim wyglądem na długo!

Wielu posiadaczy balkonów marzy o stworzeniu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni przydomowego ogrodu, który stałby się zieloną oazą idealną do wypoczynku. Hodowanie kwiatów w doniczkach, które przechowujemy na zewnątrz nie jest jednak wcale takie proste i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz poświęcenia odrobiny czasu. Jak dbać o kwiaty balkonowe, by można było napawać oczy ich pięknem jak najdłużej?

Jak wybierać kwiaty na balkon?

Pierwszym krokiem do stworzenia pięknej aranżacji balkonu jest wybór odpowiednich kwiatów. Dobór właściwego gatunku będzie kluczowy pod względem utrzymywania się roślin w wyznaczonym miejscu.

Podczas poszukiwań musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nie możemy bowiem kierować się aspektem wizualnym, gdyż może okazać się, że panujące na naszym balkonie warunki nie będą odpowiednie dla kwiatów, które nam się podobają.

Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę jest stopień nasłonecznienia balkonu. Jeżeli słońce pada na niego przez cały dzień, a wyznaczone miejsce nie jest w żaden sposób zacienione, to musimy wybierać rośliny, które dadzą sobie radę z ostrymi promieniami. Może okazać się również tak, że nasz balkon umiejscowiony jest po stronie, do której słońce dociera rzadko.

W każdym przypadku należy więc zwracać uwagę na informacje znajdujące się zazwyczaj na doniczkach kwiatów. Dowiemy się z nich o preferencjach poszczególnych gatunków. Kwiaty na zacieniony balkon szybko ulegną poparzeniom, kiedy postawimy je na ostrym słońcu. Natomiast te z nich, które wolą dobrze nasłonecznione miejsca, nie będą pięknie kwitnąć bez odpowiedniej dawki ciepłych promieni.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Najpiękniejsze kwiaty balkonowe >>

Zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację balkonu, musimy także zastanowić się nad tym, ile czasu będziemy w stanie poświęcać na pielęgnację naszych roślin. Niektóre z kwiatów balkonowych wymagają częstej pielęgnacji, inne potrzebują jej znacznie mniej. Jeżeli nie mamy pewności jak dbać o kwiaty balkonowe, warto zdecydować się na wybór nieco łatwiejszych w uprawie kwiatów.

Ostatnim etapem będzie zakupienie roślin, które nadadzą się do naszego domu. Na zakupy najlepiej wybrać się do sklepu ogrodniczego. To właśnie w takim miejscu znajdziemy najładniejsze okazy, które były hodowane pod okiem profesjonalnych ogrodników.

Do tego będziemy mogli zasięgnąć rady u doświadczonych sprzedawców, którzy z pewnością posłużą nam pomocą w doborze konkretnych gatunków. Ceny w takich miejscach bywają nieco wyższe w porównaniu do popularnych marketów, jednak jakość z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Jak dbać o kwiaty balkonowe? - mały taras

Jak dbać o kwiaty balkonowe?

Stosowanie odpowiednich zasad w pielęgnowaniu kwiatów pomoże w utrzymaniu ich piękna na długi czas. Warto więc jeszcze przed zakupem zapoznać się z kilkoma radami, które mogą przydać się podczas przygody z balkonowym ogrodnictwem.

Sadzenie kwiatów balkonowych

Na początek należy zakupić odpowiednie sadzonki kwiatów balkonowych. Należy je jak najszybciej przesadzić do większych doniczek lub skrzynek, w których będą miały właściwą ilość miejsca do prawidłowego wzrostu i ukorzenienia. Rozmiar docelowego pojemnika należy dostosować do przewidywanej wielkości naszej rośliny. Możemy ją określić na podstawie informacji od hodowcy.

Wybierając konkretne doniczki należy pamiętać, że na balkonie sprawdzą się najlepiej modele masywne i ciężkie, które nie przewrócą się nawet podczas silniejszego wiatru. Jeżeli decydujemy się na skrzynie należy zadbać o ich dokładne przymocowanie. Pamiętajmy o sprawdzeniu, czy nasze doniczki posiadają otwory w dnie. Jeżeli takich nie ma należy je wykonać samodzielnie.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Kiedy pojemniki, w których umieścimy nasze rośliny są już wybrane, przychodzi czas na wypełnienie ich glebą. Jak dbać o kwiaty balkonowe, by zapewnić im jak najlepsze odżywienie? Przede wszystkim trzeba zadbać o bogate w składniki odżywcze podłoże.

Możemy zdecydować się także na uniwersalną glebę do kwiatów doniczkowych, jednak będzie ona wymagać dodatkowego nawożenia. Lepiej sięgnąć po żyzną i świeżą ziemię z długo działającym nawozem.

Na dole pojemnika powinna znaleźć się warstwa drenująca. Można stworzyć ją z kamyków, żwiru czy keramzytu. Bardzo ważne jest, aby woda nie stała w doniczkach, gdyż może to zaszkodzić naszym kwiatom. Po odpowiednim przygotowaniu nowe sadzonki umieszczamy w wybranym miejscu uważając, aby nie uszkodzić korzeni, a następnie obficie podlewamy.

Jak podlewać rośliny balkonowe?

Najważniejsza zasada dotycząca tego jak dbać o kwiaty balkonowe wskazuje na to, że należy je bardzo często podlewać. Rośliny te najczęściej bardzo obficie kwitną i nie można dopuścić do tego, by ich podłoże było przesuszone.

Ziemia latem na rozgrzanym balkonie może natomiast wysychać bardzo szybko. Nawet jeżeli miejsce jest zacienione, to rozgrzane mury mogą znacznie podnosić temperaturę otoczenia. Należy więc obficie podlewać nasz balkonowy ogród przynajmniej raz dziennie. Jeżeli dni są upalne, to warto robić to zarówno wczesnym rankiem, jak i wieczorem.

Wielu hodowców wskazuje na to, że wody powinno lać się na tyle dużo, by przeciekała przez otwory w dole donic.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo podlewać rośliny domowe? >>

Nawożenie kwiatów balkonowych kluczem do sukcesu

Obficie kwitnące kwiaty potrzebują substancji odżywczych, dzięki którym będą mogły jak najdłużej utrzymywać swoje piękno. Dlatego hodując takie rośliny na swoim balkonie nie możemy zapominać o ich nawożeniu. Rośliny w takim środowisku nie potrafią ze stosunkowo małej ilości gleby uzyskać wystarczającą ilość pokarmu zapewniającego im zdrowy wzrost.

Musimy więc zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat do nawożenia kwiatów balkonowych. Znajdziemy go w sklepach ogrodniczych w postaci płynnej, granulowanej czy pałeczkowej. Nawóz należy stosować według zaleceń producenta. Na sklepowych półkach znajdziemy także preparaty przeznaczone konkretnie do jednego gatunku kwiatów, np. nawóz do surfinii.

Czyścimy kwiaty balkonowe

Kolejną z czynności pielęgnacyjnych, które są niezbędne do tego, by nasz balkon był pięknie ukwiecony jest czyszczenie naszych roślin. Oznacza to, że należy bacznie przyglądać się doniczkom i zbierać z podłoża wszystkie kwiaty lub liście, które na nie opadły. Nie można pozostawiać ich na glebie gdyż może to doprowadzić do pojawienia się pleśni.

Do tego nasza roślina poprzez fakt, że jej nasiona nie zawiązały się w ziemi, będzie kwitnąć jeszcze intensywniej. Warto także delikatnie obrywać uschnięte kwiaty lub liście, które jeszcze nie opadły, by móc zrobić miejsce dla nowych pędów.

Pamiętajmy także o obserwacji stanu zdrowia naszych roślin. Jeżeli zauważymy niepokojące plamki lub dziury może oznaczać to, że kwiat został zaatakowany przez szkodniki lub zachorował. Warto w takim wypadku sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do upraw amatorskich.

Dowiedz się więcej: TOP 10: Pomysł na balkon w bloku >>

Jak dbać o kwiaty balkonowe, by odwdzięczały się swoim pięknem? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a dumnym ogrodnikiem może zostać każdy, kto ma na to chociaż odrobinę chęci. Warto pamiętać o prostych zasadach i zaczynać od mniej wymagających roślin. Wraz ze zdobywanymi w kolejnych latach doświadczeniami już niedługo będziemy mogli cieszyć się najpiękniejszym balkonem w całej okolicy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ